Aktualności
Strona główna > Aktualności
21 lutego 2017

Polska wesprze rozwój inteligentnego miasta w Iranie

O osiemdziesięciomilionowym rynku konsumentów i dużych możliwościach współpracy inwestycyjnej rozmawiano we wtorek 21 lutego podczas Polsko-Irańskiego Seminarium, które prowadził wiceprezes Agencji, Krzysztof Senger. Podczas wydarzenia, władze stolicy Azerbejdżanu Wschodniego - miasta Tabriz  - zaprosiły Polską Agencję Inwestycji i Handlu do otwarcia drugiego, po Teheranie, biura w Iranie.

Odbywające się w ramach programu Go Iran seminarium jest drugim w ostatnich miesiącach polsko-irańskim spotkaniem w siedzibie Agencji, któremu towarzyszy tak duże zainteresowanie przedsiębiorców z obu krajów. Zostało ono zorganizowane przy okazji wizyty w Polsce trzydziestoosobowej delegacji władz oraz biznesu z Azerbejdżanu Wschodniego. Zlokalizowana w północno-zachodnim Iranie prowincja uchodzi za największe ekonomiczne centrum kraju. W rejonie działa ponad 5000 zakładów produkcyjnych. To zaplecze dla krajowej produkcji chemicznej i petrochemicznej, spożywczej, produkcji maszyn rolniczych motoryzacyjnej oraz obuwniczej. Produkuje się tu szkło, papier, leki stal, przetwarza miedź. Region Wschodniego Azerbejdżanu uchodzi za jeden z najzasobniejszych w surowce mineralne obszarów Iranu.Ambasador Ramin Mehmanparast: Iran to wielki rynek z dostępem do 400mln ludności w całym regionie


Reprezentanci regionu przyjechali do Polski, aby zachęcać przedsiębiorców z naszego kraju do współpracy, zwłaszcza w obszarze inwestycyjnym. Zależy im również na skorzystaniu z polskiego doświadczenia w rozwoju gospodarki i obsłudze inwestycji. - Iran to wiele możliwości współpracy dla Polski, w tym dostęp do 80 mln konsumentów na rynku wewnętrznym, ale też do 400 mln kolejnych w regionie - tłumaczył Ambasador Iranu w Polsce Ramin Mehmanparast. „Polska może liczyć w Iranie na tanią energię, niskie koszty transportu oraz pracowitych ludzi”, mówił ambasador. „Utalentowane kadry to jeden z największych atutów prowincji Azerbejdżanu Wschodniego”, dodawał gubernator Prowincji Esmaeil Jabbarzadeh. Przypomniał on, że Iran został objęty dwudziestoletnim programem rozwoju gospodarczego, który określa specjalizacje ekonomiczne każdego regionu. Stolica Prowincji ma ambicje, aby rozwijać się jako tzw „smart city”. Do tego potrzebne są inwestycje w nowoczesny transport, usługi miejskie, rozbudowę połączeń lotniczych, fabryki asfaltu, a także mieszkalnictwo czy hotelarstwo.Burmistrz Tabriz: Zapraszam Polską Agencję Inwestycji i Handlu do otwarcia drugiego po Teheranie biura w Iranie


Polski biznes mógłby wziąć udział w tym projekcie. - Przygotowaliśmy w ramach grupy PFR wiele instrumentów wsparcia dla naszych przedsiębiorców zainteresowanych Iranem - mówił wiceprezes Agencji Krzysztof Senger. Przypomniał, że w Teheranie aktualnie uruchamiane jest Zagraniczne Biuro Handlowe Agencji. Transakcje między Polską a Iranem są obsługiwane przez PKO Bank Polski oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, natomiast KUKE oferuje też kredyty eksportowe. Zaproszony przez burmistrza miasta Tabriz Sadegha Najafi Khazerlou do otwarcia kolejnej placówki, tym razem właśnie w tej metropolii, Senger nie wykluczył w przyszłości takiej możliwości. (Polska Agencja Inwestycji i Handlu)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij