Aktualności
Strona główna > Aktualności
10 marca 2017

Ameryka Łacińska kusi inwestorów

- W kwietniu otworzymy Zagraniczne Biuro Handlowe w Meksyku, to istotna informacja dla firm planujących budowanie relacji w tym kraju - powiedział Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu otwierając konferencję poświęconą możliwościom inwestycyjnym w krajach Ameryki Łacińskiej.

Coraz więcej polskich firm przygląda się krajom Ameryki Łacińskiej. Pod lupę biorą głównie Brazylię oraz Meksyk. O ten przez wiele lat niedoceniany region zabiegają od pewnego czasu także światowe mocarstwa jak Rosja, Chiny a także kraje Unii Europejskiej.

Inwestycji zagraniczne w krajach Ameryki Łacińskiej stanowią już 11% światowego napływu BIZ. - Najwięcej inwestycji zagranicznych przyciągają Brazylia i Meksyk - powiedział Javier Sanchez ekspert, ELANBiz LATAM, instytucji która zapewnia kompleksowe usługi informacyjne  dotyczące  prowadzenia działalności w siedmiu krajach Ameryki Łacińskiej: Argentyna, Brazylia, Chile, Kolumbii, Kostaryki, Meksyku i Peru. 

Przewidujemy, że przez kolejnych 5 lat do regionu napłyną inwestycje o wartości 161 mln USD - dodał. Największe nakłady inwestycyjne pochłonie sektor  transportowy, logistyczny (blisko 90,5 mln USD) oraz ropy i gazu.


J. Sanchez: Ameryka Łacińska to 19 państw, w których zamieszkuje 626 mln ludzi. To potężny rynek zbytu dla waszych produktów i usług

- Ameryka Łacińska to 19 państw, w których zamieszkuje 626 mln ludzi. To potężny rynek zbytu dla waszych produktów i usług - kontynuował Sanchez. 

Jak zaznaczył, Unia Europejska posiada umowy o wolnym handlu z krajami Ameryki Łacińskiej ( Meksykiem, Ameryką Centralną, Kolumbią, Peru, Ekwadorem i Chile), co jest dużym ułatwieniem dla firm planujących ekspansję na te rynki. 

Do inwestowania w regionie zachęcał również Antonio Mafodda, dyrektor Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich. Celem naszej działalności jest wsparcie włoskich firm, jesteśmy obecni w Meksyku od wielu lat - mówił Mafodda. Nasze firmy działają z powodzeniem zarówno na rynku meksykańskim jak i brazylijskim - dodał.

Możliwości inwestycyjne w Brazylii przedstawiła Vanessa Tacchi z ELANBiz w Brayzli. - Brazylia jest największym i najbardziej zaludnionym krajem w regionie a także piątym największym krajem na świecie. To ogromny rynek zbytu - zapewniała.

Ze względu na potencjał i szybki rozwój gospodarczy Brazylia pozostaje w kręgu zainteresowań wielu państw, nie tylko europejskich.  - Według światowego raportu UNCTAD 2016, Brazylia znalazła się na siódmym miejscu wśród krajów najbardziej atrakcyjnych do inwestowania - dodała Tacchi.

Dla inwestorów zagranicznych najbardziej atrakcyjne sektory to lotnictwo, agrobiznes oraz motoryzacja. Brazylijczycy wykazują również duże zainteresowanie innowacyjnymi, bezpiecznymi produktami żywnościowymi o wysokiej jakości. - 83% Brazylijczyków jest zdania iż warto wydać więcej na lepszej jakości i zdrowszą żywność - mówiła Vanessa Tacchi.

Meksyk z kolei jest na 8. miejscu wśród krajów najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie według raportu UNCTAD 2016. Do Meksyku inwestorów przyciągają głównie koszty pracy oraz strategiczne położenie między Ameryką Północną i Południową. - W 2016 r. zostały utworzone Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) aby przyciągnąć inwestycje do słabo rozwiniętych gospodarczo obszarów w południowych stanach kraju - powiedział Sanchez.

 (Polska Agencja Inwestycji i Handlu)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij