Aktualności
Strona główna > Aktualności
14 marca 2017

Wizyta chińskiej prowincji Hunan na Mazowszu

Do Polski przyjechali przedstawiciele władz prowincji Hunan, aby rozmawiać o perspektywach współpracy w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Delegacji towarzyszy grupa chińskich przedsiębiorców, którzy 14 marca, podczas konferencji biznesowej z udziałem przedstawicieli administracji z obu krajów, prowadzili rozmowy B2B z polskimi przedsiębiorcami. O znaczeniu współpracy inwestycyjnej między Polską a Chinami mówił w trakcie wydarzenia wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger.

Reprezentanci administracji obu krajów podkreślali, że relacje miedzy państwami nigdy nie były tak dobre, jak dziś. - Polsko - chińskie stosunki są doskonałe. - Polskę i Chiny łączy obecnie wszechstronne partnerstwo strategiczne - mówiła radca handlowy ambasady ChRL w Polsce, pani Liu Lijuan. - Stworzyliśmy najlepsze w historii warunki współpracy z Chinami. Teraz to biznes musi wypełnić te ramy - powiedział wicemarszałek Senatu Grzegorz Czelej zwracając się do przedsiębiorców z obu krajów przygotowujących się do rozmów B2B. 


Krzysztof Senger: Mamy momentum chińskich inwestycji w Polsce

Ożywioną aktywność biznesową widać w napływie projektów inwestycyjnych z Chin, które ekspansję inwestycyjną traktują jako element technologicznego rozwoju własnego kraju.

- Mamy momentum w chińskich inwestycjach w Polsce. Nasz kraj jest największym odbiorcą bezpośrednich inwestycji zagranicznych Państwa Środka w Grupie Wyszehradzkiej i ósmym w całej Unii Europejskiej. Tylko w 2016 roku wartość projektów typu BIZ z Chin w Polsce  stanowiła równowartość połowy wszystkich BIZ z ostatnich szesnastu lat, mówił Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu odpowiedzialny za inwestycje.


Relacje miedzy państwami nigdy nie były tak dobre, jak dziś, mówią chińscy politycy

Eksperci szacują, że rok temu Chińczycy zainwestowali nad Wisłą  około 563 mln dolarów. Dla porównania,  rok wcześniej chińskie BIZ w Polsce warte były około 10 mln dolarów. 


Rozmowy o współpracy prowincji Hunan i województwa Mazowieckiego, w których uczestniczył wiceszef Agencji

Jak wspomniał wiceprezes Senger, jednym z tematów poruszanych podczas rozmów z przedstawicielami władz prowincji Hunan były plany budowy na Mazowszu parku przemysłowego dla chińskich firm. (Polska Agencja Inwestycji i Handlu/ dane statystyczne Rodium Group)

 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij