Aktualności
Strona główna > Aktualności
17 marca 2017

Forum Biznesowe Polska - Egipt. Nowy etap współpracy

- Dzisiejsze spotkanie otwiera nowy etap w polsko-egipskich stosunkach gospodarczych - powiedział sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński otwierając Polsko-Egipskie Forum Biznesowe, które odbyło się 17 marca w Warszawie. - Polska ma technologie, a Egipt wykwalifikowanych pracowników i niskie koszty pracy - zaznaczył Tarek Kabil, minister handlu i przemysłu Egiptu. - Liczę, że wzajemne inwestycje i wymiana handlowa będą rosły - podkreślił prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula.

- W tym roku obchodzimy 90. rocznicę nawiązania relacji gospodarczych - zaznaczył wiceminister Kwieciński. - Wierzę, że kolejne polskie firmy rozpoczną współpracę z egipskimi partnerami. Największe perspektywy widzimy w sektorze górniczym, paliwowym, infrastruktury kolejowej, przemyśle spożywczym, rolnictwie czy maszynowym. Dawniej Polska i Egipt miały też bardzo dobre relacje w sektorze obronnym. Powinniśmy do tego wrócić - powiedział wiceminister.


Polsko-Egipskie Forum Biznesowe (fot.: PAIH)

Minister Tarek Kabil poinformował, że od 2016 roku Egipt przeprowadza liczne reformy gospodarcze i rozwija programy eksportowe. - Największy wkład w PKB Egiptu ma dziś przemysł, następnie rolnictwo, usługi i dopiero na czwartym miejscu turystyka - zaznaczył minister Kabil. - Dziś jesteśmy bramą do Afryki Wschodniej, a dzięki umowom handlowym mamy dostęp do konsumentów na całym świecie: w krajach arabskich, Europie, Azji czy Ameryce Łacińskiej - podkreślił minister.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Joanna Wronecka zachęcała zgromadzonych na sali przedsiębiorców do wzmocnienia współpracy biznesowej. - Niech ten rok stanie się wyjątkowym dla wymiany handlowej między Egiptem a Polską, tak abyśmy za 10 lat mogli nie tylko obchodzić stulecie ustanowienia stosunków gospodarczych, lecz również dziesiątą rocznicę prawdziwego przełomu w relacjach bilateralnych - powiedziała wiceminister.


Podpisanie porozumienia o współpracy między Ministerstwem Rozwoju RP a Ministerstwem Handlu i Przemysłu Egiptu (fot.: PAIH)

Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula przedstawił wyniki wzajemnych obrotów handlowych i inwestycji, podkreślając, że potencjał współpracy gospodarczej jest dużo większy. - Polski eksport do Egiptu wyniósł w ubiegłym roku 334 miliony euro. Skumulowana wartość polskich inwestycji w Egipcie sięgnęła w 2015 roku 21 milionów euro, a egipskich w Polsce 20 milionów - poinformował. Prezes Pisula przedstawił również zakres działania Agencji. - Dziś nie jesteśmy odpowiedzialni już tylko za inwestycje zagraniczne, ale również za wspieranie i promocję polskich inwestycji i eksport - zaznaczył prezes.

Z prezentacjami wystąpili również pani Amany Essawi ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej Kanału Sueskiego oraz Alaa Ez, podsekretarz Stanu z CEEBA (Confederation of Egyptian European Business Associations).


„Liczę, że polsko-egipskie inwestycje i wymiana handlową będą rosły”, powiedział prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula (fot.: PAIH)

Po oficjalnych wystąpieniach odbyła się ceremonia podpisania porozumień o współpracy między Ministerstwem Rozwoju RP a Ministerstwem Handlu i Przemysłu Egiptu oraz między Krajową Izbą Gospodarczą a Federacją Egipskich Izb Handlowych. Listy intencyjne podpisały również polskie i egipskie firmy: Europol Chemical sygnował porozumienie z Amer Technology, Kazma Co. z firmą Saddar Initiative, Novago z Mabrouk, a Nutrimilk z Nutrimilk Egypt.

Forum zakończyła sesja rozmów biznesowych między polskimi a egipskimi przedsiębiorcami. Wydarzenie zostało organizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Wydział Handlowy Ambasady Egiptu w Polsce. (PAIH)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij