- W tym roku obchodzimy 90. rocznicę nawiązania relacji gospodarczych - zaznaczył wiceminister Kwieciński. - Wierzę, że kolejne polskie firmy rozpoczną współpracę z egipskimi partnerami. Największe perspektywy widzimy w sektorze górniczym, paliwowym, infrastruktury kolejowej, przemyśle spożywczym, rolnictwie czy maszynowym. Dawniej Polska i Egipt miały też bardzo dobre relacje w sektorze obronnym. Powinniśmy do tego wrócić - powiedział wiceminister.
Polsko-Egipskie Forum Biznesowe (fot.: PAIH) |
Minister Tarek Kabil poinformował, że od 2016 roku Egipt przeprowadza liczne reformy gospodarcze i rozwija programy eksportowe. - Największy wkład w PKB Egiptu ma dziś przemysł, następnie rolnictwo, usługi i dopiero na czwartym miejscu turystyka - zaznaczył minister Kabil. - Dziś jesteśmy bramą do Afryki Wschodniej, a dzięki umowom handlowym mamy dostęp do konsumentów na całym świecie: w krajach arabskich, Europie, Azji czy Ameryce Łacińskiej - podkreślił minister.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Joanna Wronecka zachęcała zgromadzonych na sali przedsiębiorców do wzmocnienia współpracy biznesowej. - Niech ten rok stanie się wyjątkowym dla wymiany handlowej między Egiptem a Polską, tak abyśmy za 10 lat mogli nie tylko obchodzić stulecie ustanowienia stosunków gospodarczych, lecz również dziesiątą rocznicę prawdziwego przełomu w relacjach bilateralnych - powiedziała wiceminister.
Podpisanie porozumienia o współpracy między Ministerstwem Rozwoju RP a Ministerstwem Handlu i Przemysłu Egiptu (fot.: PAIH) |
Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula przedstawił wyniki wzajemnych obrotów handlowych i inwestycji, podkreślając, że potencjał współpracy gospodarczej jest dużo większy. - Polski eksport do Egiptu wyniósł w ubiegłym roku 334 miliony euro. Skumulowana wartość polskich inwestycji w Egipcie sięgnęła w 2015 roku 21 milionów euro, a egipskich w Polsce 20 milionów - poinformował. Prezes Pisula przedstawił również zakres działania Agencji. - Dziś nie jesteśmy odpowiedzialni już tylko za inwestycje zagraniczne, ale również za wspieranie i promocję polskich inwestycji i eksport - zaznaczył prezes.
Z prezentacjami wystąpili również pani Amany Essawi ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej Kanału Sueskiego oraz Alaa Ez, podsekretarz Stanu z CEEBA (Confederation of Egyptian European Business Associations).
„Liczę, że polsko-egipskie inwestycje i wymiana handlową będą rosły”, powiedział prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula (fot.: PAIH) |
Po oficjalnych wystąpieniach odbyła się ceremonia podpisania porozumień o współpracy między Ministerstwem Rozwoju RP a Ministerstwem Handlu i Przemysłu Egiptu oraz między Krajową Izbą Gospodarczą a Federacją Egipskich Izb Handlowych. Listy intencyjne podpisały również polskie i egipskie firmy: Europol Chemical sygnował porozumienie z Amer Technology, Kazma Co. z firmą Saddar Initiative, Novago z Mabrouk, a Nutrimilk z Nutrimilk Egypt.
Forum zakończyła sesja rozmów biznesowych między polskimi a egipskimi przedsiębiorcami. Wydarzenie zostało organizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Wydział Handlowy Ambasady Egiptu w Polsce. (PAIH)