Aktualności
Strona główna > Aktualności
17 marca 2017

Lubelskie stawia na eksport

- Nowa Agencja będzie punktem pierwszego kontaktu dla eksporterów i inwestorów planujących rozwój działalności zagranicznej - tłumaczyli wiceprezes Krzysztof Senger oraz eksperci Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, którzy uczestniczyli w konferencji „Eksport - Invest Lubelskie”.

Pretekstem do spotkania z lubelskimi przedsiębiorcami, administracją lokalną i środowiskiem nauki była dyskusja na temat wzmocnienia potencjału województwa w obliczu rządowego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W gronie ekonomistów, przedstawicieli biznesu i sektora publicznego, reprezentowanego przez m.in. wiceprezesa Agencji, Krzysztofa Sengera rozmawiano o tym, jak podnieść efektywność  wsparcia ekspansji zagranicznej polskich firm  i wykorzystać obecne zasoby biznesowe kraju. 


Marszałek woj. lubelskiego i wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z podpisaną umową o współpracy

- W przypadku Polski można mówić o niskim poziomie umiędzynarodowienia przedsiębiorstw z segmentu MŚP, tłumaczył Senger. Dotychczas większość polskich firm skoncentrowała swoje działania na rynkach sąsiednich, głównie w Unii Europejskiej.  - Jednym z czynników, który za tym stoi, jest rozproszony i w rezultacie nieskutecznych system dotychczasowej pomocy ze strony sektorowa publicznego, tłumaczył wiceszef Agencji. Przygotowana w ramach Polskiego Fundusz Rozwoju, nowa infrastruktura wsparcia dla eksportera i inwestora, otworzy przez polskim przedsiębiorcą drzwi do mało eksplorowanych, ale perspektywicznych rynków. Zapewni też odpowiednie narzędzia do ekspansji zagranicznej. Jak tłumaczyli eksperci Agencji, która jest jednym z członków Funduszu, już na samym początku współpracy z instytucjami zrzeszonymi w PFR, polska firma może liczyć na asystę project managera, który w kompleksowy sposób pomoże pokierować rozwojem zagranicznym firmy. Dodatkowo, do dyspozycji przedsiębiorców jest sukcesywnie rozrastająca się sieć Zagranicznych Biur Agencji, umiejscowionych w krajach o największym potencjale dla polskiego biznesu.

Asysta we wchodzeniu na kolejne rynki to nie wszystko. Chodzi również o zmianę modelu budowania przewagi konkurencyjnej polskiego biznesu. Jak mówili eksperci Agencji, w przypadku wielu polskich firm, opierała się ona dotąd na niskiej cenie, wynikającej z prostych form współpracy z zagranicznymi partnerami. - Niski poziom innowacyjności to bariera eksportowa polskiego biznesu. Trzeba pomóc przedsiębiorcom zwiększyć wydatki na badania i rozwój. Dzięki temu powstawać będą bardziej innowacyjne produktu oraz usługi, które łatwiej sprzedamy na bardzo konkurencyjnym globalnym rynku, wyjaśnił Senger.

Wspólnie z innymi uczestnikami wydarzenia wiceprezes Senger podkreślał znaczenie współpracy regionalnej wobec nowej strategii. - Współpraca z regionami jest dla nas najważniejsza. W ekspansji zagranicznej nie ma lepszego partnera, niż partner regionalny. Jak przekonywał, osiągnięcie sukcesu za granicą może firmom z regionów pomóc wzmocnić pozycję również na arenie krajowej.  - Przedsiębiorstwa nie tylko z centrum, ale  globalny gracz może pokazać się w najdalszych zakątkach każdego z regionów, mówił wiceszef Agencji.

Zwieńczeniem konferencji było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a województwem lubelskim, które sygnowali wiceprezes Krzysztof Senger oraz Marszałek województwa, Sławomir Sosnowski.

Konferencja Eksport - Invest Lubelskie odbyła się 17 marca w Lublinie. (Polska Agencja Inwestycji i Handlu/ UM woj. Lubelskiego)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij