Aktualności
Strona główna > Aktualności
31 marca 2017

Zagraniczne Biuro Handlowe w San Francisco otwarte

Pierwsze Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Stanach Zjednoczonych oficjalnie rozpoczęło działalność. Uroczyste otwarcie odbyło się 30 marca w San Francisco z udziałem wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego, Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego oraz prezesa PAIH Tomasza Pisuli.

Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH) Agencji to nowo otwierana sieć przedstawicielstw, których zadaniem jest wspieranie eksportu oraz inwestycji polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych, jak również przyciąganie inwestorów do Polski.

Siedziba pierwszego amerykańskiego oddziału Agencji mieści się w Rocket Space (180 Sansome Street, San Francisco, 94104) - jednym z najbardziej zaawansowanych i rozpoznawanych akceleratorów biznesowych na świecie.


Spotkanie w Biurze Burmistrza San Francisco. Od lewej: Maja Kieturakis, manager biura, Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Ed Lee, burmistrz San Francisco, wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, Steve Kawa, szef gabinetu w biurze burmistrza San Francisco, Rafal Jarosz, kierownik WPHI w Waszyngtonie.

Stany Zjednoczone to jeden z głównych partnerów handlowych Polski. Podczas ceremonii otwarcia ZBH wiceminister Kościński poinformował, że Polska cieszy się coraz większym zainteresowaniem amerykańskich inwestorów działających w takich sektorach jak inwestycje, badania i rozwój, centra biznesowe, usługi IT / ICT, motoryzacja, lotnictwo, energetyka i nowe technologie. - Jestem przekonany, że działalność nowego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w San Francisco przyczyni się do wzmocnienia powiązań biznesowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi - podkreślił wiceminister.

Biuro w San Francisco promuje oraz wspiera polskie firmy zainteresowane rynkiem amerykańskim, kładąc nacisk na wykorzystanie potencjału Doliny Krzemowej - globalnego hubu rozwijania startupów, światowego centrum innowacji, technologii i przedsiębiorczości, siedziby największych gigantów technologicznych takich jak Apple, Google czy Facebook. To tam przedsiębiorcy z całego świata pozyskują ogromne dofinansowanie na rozwijanie swoich projektów, budują sieć kontaktów, korzystają z praktyk i doświadczenia najbardziej doświadczonych mentorów.


Maja Kieturakis, manager biura w San Francisco

- Priorytetem było dla nas otwarcie jednej z pierwszych zagranicznych placówek Agencji właśnie w San Francisco. Polskie firmy muszą mieć łatwy dostęp do innowacyjnego centrum Stanów Zjednoczonych - zaznaczył prezes Tomasz Pisula podczas ceremonii otwarcia Biura.

Zakres działalności biura obejmuje między innymi współtworzenie kontaktów z lokalnymi firmami i instytucjami, umożliwienie dostępu do najpotężniejszego kapitału inwestycyjnego na świecie, stworzenie scentralizowanego systemu informacji oraz wsparcia potrzebnego do wejścia na rynek. - Biuro udziela informacji odnośnie rynku oraz podstawowych regulacji prawnych, wyszukuje potencjalnych partnerów biznesowych, organizuje misje gospodarcze, spotkania i szkolenia, jak również aktywnie wyszukuje możliwości pojawiające się w związku z targami czy zapotrzebowaniem na usługi i produkty. Istotą działania biura jest przede wszystkim praktyczna, konkretna pomoc, tak aby odpowiadać na realne zapotrzebowania ze strony polskich firm - podkreśliła manager biura Maja Kieturakis. - Biuro działa jak lądowisko dla polskich firm, które stawiają pierwsze kroki na rynku amerykańskim i hala odlotów dla firm amerykańskich zainteresowanych inwestycjami w Polsce - powiedział prezes Pisula.


Wiceprezes PAIH ds. ekspansji zagranicznej Wojciech Fedko, manager biura w San Francisco Maja Kieturakis, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula

W przeddzień otwarcia biura, wiceminister Kościński i prezes Pisula spotkali się z Edem Lee, burmistrzem miasta San Francisco oraz Stephanem Crawfordem, szefem stanowego biura US Commercial Service dziękując im za dotychczasowe wsparcie w promocji biura. Wiceminister zaoferował jednocześnie gotowość polskich władz do dalszej współpracy w budowaniu silnej marki polskiego biznesu w Dolinie Krzemowej. Delegacja odwiedziła również siedzibę Google i US Commercial Service San Francisco.

Docelowo PAIH planuje powołanie ok. 70 biur w krajach o największym potencjale rozwojowym dla polskich firm. W ostatnich miesiącach udało się uruchomić ZBH w Ho Chi Minh City, Nairobi, Szanghaju, Singapurze i Teheranie.

Zagraniczne Biuro Handlowe w San Francisco na rynku amerykański funkcjonuje pod brandem „PolishHub”. Więcej informacji na temat biura w San Francisco można zaleźć na stronie www.paih.gov.pl oraz kontaktując się z managerem biura, Mają Kieturakis maja.kieturakis@paih.gov.pl, sanfrancisco@paih.gov.pl. (PAIH)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij