Seminarium to efekt niedawno nawiązanej współpracy między PAIH A Klastrem. PKEB zwrócił się do Agencji z prośbą o wsparcie w zakresie wypracowania rozwiązań, które umożliwią polskim firmom konkurowanie na globalnym rynku. W odpowiedzi Agencja planuje działania zmierzające do zintegrowania oferty polskich podmiotów na rynki zagraniczne. Dzięki współpracy firm z sektora budowlanego i przy wsparciu instytucji z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, polska pozycja w ekspansji zagranicznej będzie silniejsza.
- Efekty Państwa pracy są trwałe. Urzędnicy i rządy zmieniają się, ale to co tworzy branża budowlana - pozostaje. Budynki i konstrukcje, które wznosicie przez lata są świadectwem polskiej myśli technicznej, polskiego przemysłu - mówił prezes Pisula zwracając się do firm budowlanych uczestniczących w seminarium.
- Firmy z Europy Zachodniej, na przykład z Francji czy Hiszpanii, są generalnymi wykonawcami na polskich budowach, ale polskie w tych krajach - już nie - zaznaczył prezes PKEB Jan Mikołuszko. Klaster działa na rzecz zintegrowania środowiska branżowego na rynkach eksportowych oraz internacjonalizacji sektora.
„Możemy pomagać definiować i usuwać bariery inwestycyjne, oferować narzędzia wsparcia, ale oczekujemy sprecyzowanych potrzeb i postulatów” mówił członek Zarządu BGK Nieruchomości Bartłomiej Pawlak |
- Dziś są tu wszystkie spółki działające w ramach grupy PFR, które mogą świadczyć usługi na rzecz klastra -powiedział Bartłomiej Pawlak, członek Zarządu BGK Nieruchomości. - PFR to wykonawca części Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i przełożenie na administrację rządową. Możemy pomagać definiować i usuwać bariery inwestycyjne, oferować narzędzia wsparcia, ale oczekujemy sprecyzowanych potrzeb i postulatów - podkreślił Pawlak.
- Dużo łatwiej rozmawia się z zagranicznymi partnerami jeśli stoi za nami duża grupa producentów o wielkich obrotach - powiedział prezes Pisula. – Pozostaje opracowanie rozwiązania, dzięki któremu polskie produkty i usługi będą działały pod wspólnym brandem. Tak, aby każdy wiedział, że sprzęt budowlany pochodzi z Polski, a skoro tak, to jest wysokiej jakości - dodał prezes.
- Do niedawna przy przyciąganiu inwestycji zagranicznych do Polski brano pod uwagę jej parametry, wielkość, natomiast nie punktowano współpracy z polskimi podwykonawcami. Tymczasem inwestycje zagraniczne w Polsce tworzą możliwości kooperacji dla polskich firm - zauważył Bartłomiej Pawlak.
W seminarium wzięli udział przedstawiciele kierownictwa spółek afiliowanych przy PFR: PAIH, BGK,TFI BGK, KUKE, PARP oraz Ministerstwa Rozwoju |
W seminarium wzięli udział przedstawiciele kierownictwa spółek afiliowanych przy PFR: BGK,TFI BGK, KUKE, PARP oraz Ministerstwa Rozwoju. Ich prezentacje dotyczyły ofert wsparcia poszczególnych instytucji dla firm budowlanych planujących ekspansję zagraniczną.
- Nasza obecność ułatwia uzyskanie kredytu z banku danego kraju. Wspieranie eksportu rozumiemy jednak szerzej - mówił wiceprezes KUKE Piotr Stolarczyk - Rozpoczęliśmy prowadzenie działalności doradczej w zakresie finansowania i możemy służyć wsparciem w rozmowach z kontrahentami. Nie chcemy traktować Państwa jak klientów lecz jak partnerów - podkreślił Stolarczyk.
Projekty, z których mogą skorzystać firmy z branży budowlanej prowadzi również PARP. Są to m.in. działania w ramach branżowych programów promocji „Brand”. Jeden z nich dedykowany jest przedsiębiorstwom działającym w obszarze budowy i wykańczania budowli. - Wyjątkowe możliwości oferuje również Światowa Wystawa Expo w Astanie. Nie są to typowe targi wystawiennicze, ale niepowtarzalna okazja promocji sektora budowlanego w polskim pawilonie - mówił Michał Polański, dyrektor Departamentu Promocji Gospodarczej w PARP.
Jak zauważył Patryk Darowski z BGK, ekspansja zagraniczna stanie się szczególnie ważna po zakończeniu obecnej perspektywy unijnej. - Wspieramy zwłaszcza przedsiębiorstwa na rynkach o podwyższonym ryzyku. Mamy szczególne doświadczenia we współpracy przy projektach budowlanych - poinformował Darowski.
- Nasza oferta uzupełnia to, co oferuje BGK - powiedział Zbigniew Głuchowski z TFI BGK. - Wspólnie z polska firmą inwestujemy w jej spółkę zagraniczną. Do każdego wydanego przez nią miliona euro jesteśmy w stanie dołożyć drugi milion. Bierzemy także na siebie ryzyko - powiedział Głuchowski.
W ramach integracji firm z sektora budowlanego planowane są kolejne wspólne inicjatywy takie jak misje gospodarcze i fora. - Polski Klaster Eksporterów Budownictwa zgłosił się do nas jako pierwszy, ale jesteśmy otwarci na współpracę także z innymi organizacjami branżowymi – podkreślił prezes PAIH Tomasz Pisula. (PAIH)