Aktualności
Strona główna > Aktualności
25 kwietnia 2017

PAIH wchodzi do Meksyku

We wtorek 25 kwietnia Polska Agencja Inwestycji i Handlu uruchomiła Zagraniczne Biuro Handlowe w Meksyku. Pierwszą placówkę Agencji w Ameryce Łacińskiej wspólnie otworzyli prezydent Polski Andrzej Duda, wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceminister handlu zagranicznego Ministerstwa Gospodarki Meksyku Juan Carlos Baker Pineda oraz przedstawiciele zarządu PAIH Krzysztof Senger i Wojciech Fedko.

Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Meksyku jest ósmym zagranicznym oddziałem Agencji i pierwszą tego typu placówką zainaugurowaną przez polskiego prezydenta. Świadczy to o dużym znaczeniu Meksyku a także całej Ameryki Łacińskiej w strategii rozwoju polskiego eksportu i inwestycji.

- Meksyk jest otwartym na biznes, bezpiecznym krajem, o bardzo chłonnym rynku blisko 120 milionów konsumentów. To skala mocno oddziaływująca na wyobraźnię Europejczyków, zwłaszcza przedsiębiorców - tłumaczył Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, który przewodniczy polskiej misji biznesowej do Meksyku.

Dane Ministerstwa Rozwoju pokazują, że polski biznes zaczyna dostrzegać potencjał lidera Ameryki Łacińskiej. Tylko w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2017 roku, sprzedaż towarów do Meksyku zwiększyła się o 50%, osiągając poziom 94,22 mln dolarów. Dla firm z Polski Meksyk to również atrakcyjny dostawca. Kraj ten jest potentatem w produkcji i dystrybucji pomidorów, awokado, owoców tropikalnych czy piwa. Ożywieniu sprzyja polityka otwartych drzwi, jaką prowadzi Meksyk.

Ma on podpisane umowy o wolnym handlu z czterdziestoma partnerami na całym świecie, w tym z Unią Europejską. Jest też w pierwszej dziesiątce najbardziej atrakcyjnych państw dla inwestycji, wyspecjalizowanym w produkcji motoryzacyjnej, telefonii komórkowej czy sektorze IT. Władze państwa sukcesywnie rozwijają też program specjalnych stref ekonomicznych.

W otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego w Meksyku uczestniczył prezydent Duda, oraz przedstawiciele zarządu PAIH Krzysztof Senger i Wojciech Fedko
W otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego w Meksyku uczestniczył prezydent Duda, oraz przedstawiciele zarządu PAIH Krzysztof Senger i Wojciech Fedko

- Możliwości do współpracy są imponujące, dlatego Biuro w Meksyku powstaje na samym początku realizacji nowej polityki wsparcia ekspansji zagranicznej polskich firm - mówił Senger, zwracając się do  polskich przedsiębiorców, rozpoczynających sesję B2B z firmami z Meksyku.

Zarówno firmy, które na misję biznesową do Meksyku zabrała PAIH, jak i kolejni polscy przedsiębiorcy zainteresowani Meksykiem już od 25 kwietnia mogą liczyć na konkretną pomoc pracowników Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Mexico City. Znajdujące się w najwyższym budynku Ameryki Łacińskiej, Torre Mayor. Biuro udzielać będzie informacji o podstawowych regulacjach prawnych meksykańskiego rynku, wyszukiwać potencjalnych partnerów biznesowych, organizować misje gospodarcze, spotkania i szkolenia, jak również wyszukiwać możliwości do intensyfikacji współpracy biznesowej, pojawiające się w związku z targami czy zapotrzebowaniem na usługi i produkty.

Do zadań jego pracowników należeć będzie także wsparcie polskiego biznesu w opracowaniu strategii i modelu finansowania polskich projektów. Meksykańskie biuro PAIH będzie też pierwszym kontaktem dla lokalnych przedsiębiorców, zainteresowanych wejściem ma  polski rynek w roli inwestora zagranicznego.

- Zadaniem Zagranicznych Biur Handlowych jest efektywnie zarządzać bilateralną wymianą informacji gospodarczej, tym samym obniżając ryzyko biznesowe dla polskich firm - mówił Wojciech Fedko, wiceprezes PAIH odpowiedzialny za rozwój programu ZBH. Wojciech Fedko tłumaczy, że biura mają za zadanie wspierać polskich przedsiębiorców z sektora MŚP w skutecznym wejściu na nowe, ponad przeciętnie rosnące rynki światowe w celu realizacji programu internacjonalizacji polskiego biznesu - Będziemy pracować razem z przedsiębiorcami nad właściwym pozycjonowaniem polskich produktów i usług ze szczególnym naciskiem na inwestycje - dodał wiceszef Agencji.

Inauguracja Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Meksyku odbyła się 25 kwietnia 2017 roku, przy okazji zorganizowanej przez Agencję misji polskiego biznesu, towarzyszącej prezentowi Andrzejowi Dudzie w oficjalnej wizycie do Meksyku.

W ramach misji, PAIH zorganizowała również Meksykańsko - Polskie Forum Gospodarcze z udziałem prezydenta Dudy oraz firm z obu krajów. Podczas wizyty podpisano także umowy  dwustronne, w tym deklarację o wzajemnej współpracy pomiędzy Ministrem Gospodarki Meksykańskich Stanów Zjednoczonych a Ministrem Rozwoju i Finansów RP.

- W dokumencie podkreślamy, że współpraca gospodarcza oparta na rozwoju bezpośrednich kontaktów, zwłaszcza między przedsiębiorcami i lokalnymi organizacjami biznesowymi, przyczynia się do wzrostu dwustronnych obrotów handlowych i inwestycyjnych - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, który w imieniu wicepremiera Mateusza Morawieckiego, podpisał deklarację. - Dlatego powstanie Grupa Robocza Wysokiego Szczebla ds. Gospodarczych, której regularne konsultacje będą odbywały się w mieście Meksyk i Warszawie - poinformował wiceszef resortu.

Podpisano również porozumienia między Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Meksykańską Agencją Promocji Inwestycji ProMexico, Polską Agencją Kosmiczną a Meksykańską Agencją Kosmiczną.

Jestem przekonany, że podpisane dziś porozumienie o współpracy gospodarczej między Polską a Meksykiem, przyczyni się do wzrostu wymiany handlowej i inwestycyjnej pomiędzy naszymi krajami. Podobnie jak zlokalizowane w ścisłym biznesowym centrum miasta Meksyk - zagraniczne biuro handlowe PAIH z profesjonalnymi usługami, z których korzystać będą wszyscy przedsiębiorcy zainteresowani wejściem na rynek meksykański - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński na zakończenie Forum Biznesowego. (PAIH)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij