Aktualności
Strona główna > Aktualności
2 maja 2017

Prezydent wręczył flagę Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

W Dniu Flagi RP oraz Polonii i Polaków za Granicą prezydent Andrzej Duda odznaczył osoby zasłużone dla Polonii oraz wręczył flagi państwowe organizacjom krajowym i polonijnym. Biało-czerwoną flagę dla PAIH odebrał prezes Agencji Tomasz Pisula. Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Belwederu w Warszawie.

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla Rzeczpospolitej Polskiej. Uhonorował również zasłużonych dla utrzymania polskości i wspierania Polaków poza granicami kraju. Odznaczeni zostali m.in.: Małgorzata Zajączkowska, nauczyciel i pedagog szkół polonijnych w Wielkiej Brytanii, za wybitne zasługi w rozwijaniu ruchu harcerskiego poza granicami kraju; Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - ksiądz Leszek Kryża; za zasługi dla RP - Stanisław Poźniak oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski-Elzbieta Baczewska oraz  Gabriela Baczewska - Pazda.

Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył również flagi państwowe w uznaniu  zasług i szczególnych osiągnięć dla Rzeczpospolitej Polskiej. Flagę dla Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał prezes Agencji Tomasz Pisula.© Kristina Afanasyeva - Fotolia.com


Flagi odebrało łącznie 18 organizacji, m.in.: Dom miłosierdzia w Gródku Podolskim na Ukrainie, Polska Misja Katolicka w Paryżu, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Polska Szkoła we Włoszech im. Generała Andersa, Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej oraz Nadbużański Oddział Straży Granicznej.

Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił, że dzisiejszy dzień łączy w sobie wyjątkową cześć i radość z biało - czerwonych barw z wielką wspólnotą. - Bywa tak, że poza granicami kraju biało - czerwone barwy jeszcze bardziej ściskają za serce - powiedział prezydent. - Odznaczenia to tylko symbol, podziękowania ze strony RP za piękną działalność dla naszych rodaków i Polski - dodał.

Podziękował również polskiemu rządowi za zmiany jakie nastąpiły w ustawie o Repatriacji - Cieszę się że dajemy prawo powrotu do naszego kraju, wczoraj weszła w życie ustawa o repatriacji, powrót do ojczyzny będzie łatwiejszy - powiedział Prezydent.

Ceremonię poprzedziło uroczyste podniesienie Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. (PAIH)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij