Aktualności
Strona główna > Aktualności
5 maja 2017

Katar i Polska planują wspólne projekty

- Współpraca handlowa i inwestycyjna między Polską a Katarem nie osiągnęła jeszcze satysfakcjonującego poziomu. Jednak ostatnie lata pokazują, że w tym zakresie jest coraz więcej obszarów do zagospodarowania  - mówił wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Krzysztof Senger, otwierając wspólnie z wicepremierem Jarosławem Gowinem i ministrem gospodarki i handlu Kataru Sheikhiem Ahmedem Bin Jassim bin Mohammed AL-Thanim, Forum Biznesowe Polska – Katar.

Głównym tematem forum była prezentacja oferty inwestycyjnej Polski. Na międzynarodowych rynkach inwestycyjnych Katar jest postrzegany jako jeden z najbardziej atrakcyjnych partnerów, który, choć oparł swoją gospodarkę na eksporcie gazu ziemnego i ropy, chętnie realizuje inwestycje zagraniczne w innych obszarach gospodarczych.

Do inwestowania w najnowocześniejsze segmenty polskiej gospodarki zachęcał władze Kataru oraz katarski biznes Krzysztof Senger, wiceszef PAIH, który w Agencji odpowiada za napływ i obsługę inwestycji zagranicznych. Przypomniał o tym, że Polska ma mocną pozycję na europejskiej mapie atrakcyjności inwestycyjnej, przyciągając zwłaszcza wiele projektów z sektora usług nowoczesnych. - Katarscy inwestorzy wiedzą, że jedna z najbardziej prestiżowych na świecie lokalizacji dla sektora BSS jest w Polsce, mówił Senger, wspominając o Centrum Obsługi Klienta na Europę, którą  przewoźnik Qatar Airways otworzył we Wrocławiu.Prezentacja potencjału polskiej gospodarki podczas Forum Biznesowego Polska - Katar


Wśród perspektywicznych sektorów Senger wymienił również przetwórstwo spożywcze, którego Polska jest wiodącym przedstawicielem w Europie, czy usługi medyczne, a także sektor dóbr luksusowych, jak jachty. Zachęcał również katarską delegację do rozwoju współpracy w obszarze infrastruktury transportowej. - Polska i Katar zbudowały pozycję regionalnych centrów logistycznych. Oba kraje dynamicznie rozbudowują infrastrukturę drogową, inwestują w rozwój portów i lotnisk. Dlatego wymiana doświadczeń, ale przede wszystkim wspólna realizacja projektów zbliży oba kraje - tłumaczył Senger.  Ważnym segmentem współpracy jest również energetyka, w ramach której oba kraje łączy partnerstwo strategiczne. Od 2016 roku Katar dostarcza Polsce LNG przez terminal w Świnoujściu. Intensyfikując współpracę w tym obszarze Katar zyskałby w Polsce również ważnego dostawcę wyspecjalizowanego sprzętu, w tym statków wiertniczych.

Podczas forum rozmawiano także o zbliżających się zawodach Fifa World Cup: Qatar 2022, które są dla polskich firm nowym wyzwaniem biznesowym. Jedną z tych, która chce wykorzystać nadarzającą się szansę jest polski gigant meblowy Nowy Styl. Firma stworzyła joint venture z katarskim Coastal Qatar. Owocem współpracy będzie produkcja 140 tys. krzeseł, w które wyposażone zostaną trzy stadiony, gdzie rozegrają się mecze mistrzostw. Większość z siedzisk powstanie w Katarze, za to na wyprodukowanych w Polsce meblach siedzieć będą m.in. goście VIP, media oraz uczestnicy licznych konferencji towarzyszących zawodom. (PAIH / MR / Nowy Styl)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij