Aktualności
Strona główna > Aktualności
15 maja 2017

Forum Pasa i Szlaku: Polska chce być hubem transportowym Europy

W niedzielę, 14 maja w Chinach rozpoczął się międzynarodowy szczyt poświęcony chińskiej inicjatywie Pasa i Szlaku. W wydarzeniu, które wpłynąć ma na dalszy rozwój projektu obejmującego swym zasięgiem znaczną część świata, udział w wzięło 29 politycznych decydentów, w tym premier Polski, Beata Szydło. O kontrakty dla polskich firm i regionów przy realizacji strategii Belt and Road, na Forum w Pekinie zabiega wiceprezes PAIH Krzysztof Senger.
Belt and Road Forum przyciągnęło do Pekinu 29 przywódców i gospodarczych decydentów z całego świata


Inicjatywa Pasa i Szlaku to koncepcja, która kształtować będzie politykę zagraniczną Chin przez kolejne cztery dekady. Projekt nawiązuje do historycznego Jedwabnego Szlaku, którym transportowano chińskie towary do Europy. Jego współczesna wersja zasięgiem ma obejmować ponad 100 krajów, w tym odległe obszary, którymi coraz częściej interesuje się również polski biznes. Dzięki rozbudowie połączeń morskich i lądowych oraz licznym projektom infrastrukturalnym - również w Polsce - Nowy Jedwabny Szlak ma stać się pasem transmisyjnym dla chińskich towarów i inwestycji. Aby zrealizować ten plan, Chiny powołały do życia Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), do którego przystąpiła Polska, jako kraj założycielski. W tym celu powstał również Fundusz Jedwabnego Szlaku. Początkowo dysponować miał on kwotą 40 mld dolarów. Jednak, otwierając pekiński Belt and Road Forum, prezydent Xi Jinping zapowiedział jego zwiększenie o kolejne 14,5 mld dolarów i uruchomienie specjalnych linii kredytowych na finansowanie projektów przemysłowo - infrastrukturalnych wokół Szlaku. Ich wartość wynieść może ponad 40 mld dolarów.


Wiceprezes PAIH, Krzysztof Senger: Potrzebujemy większego zaangażowania sektora prywatnego w inwestycje i handel między Polską a Chinami


Polska przyłącza się do grupy państw, które dostrzegają w tej inicjatywie szansę rozwoju nowych, dynamicznych relacji gospodarczych - zadeklarowała w swoim wystąpieniu na forum premier Beata Szydło. Zaznaczyła ona jednak, że najważniejsze jest to, by współpraca w ramach chińskiego Pasa i Szlaku przełożyła się na konkretne projekty prorozwojowe. - Oba kraje od 2011 roku łączy partnerstwo strategiczne - przypomniał podczas panelu dyskusyjnego o strategii rozwoju Pasa i Szlaku, wiceszef PAIH, Krzysztof Senger, podkreślając wiodącą pozycję Polski w tej inicjatywnie na terenie Europy Środkowo - Wschodniej. - To właśnie w Polsce, już 2013 roku, zaraz po tym, kiedy narodziła się ta chińska koncepcja, powstała pierwsza, kolejowa trasa łącząca Polskę oraz Chiny poprzez Łodzi i Chengdu - mówił Senger. - Liczymy, że dzięki naszemu zaangażowaniu Polska stanie się głównym hubem logistycznym Europy Centralnej, a Gdańsk czy Łódź wyrosną na ważne centra handlowe i transportowe w skali globalnej - dodał.


Wiceprezes Krzysztof Senger podpisuje list intencyjny o współpracy z Sinosure i zwiedza siedzibę chińskiego ubezpieczyciela


- Potrzebujemy nie tylko ściślejszej koordynacji programów rozwojowych gospodarek obu krajów, ale także większego zaangażowania sektora prywatnego w inwestycje i handel, które dziś coraz częściej kształtują nowe technologie - Senger zwrócił się do innych panelistów, biorących udział w debacie, wśród których znalazł się m.in. Jack Ma, szef największej platformy sprzedażowej na świecie, chińskiego serwisu Alibaba.


Rozmowy o wspieraniu polskich i chińskich inwestycji w China Investment and Promotion Agency


W Pekinie wiceprezes Krzysztof Senger zabiega zarówno o chińskie inwestycje bezpośrednie dla Polski, jak i zachęca do realizacji wspólnych polsko - chińskich wysokotechnologicznych projektów biznesowych w Azji. W tym celu spotkał się on z chińskim odpowiednikiem PAIH, China Investment Promotion Agency, a także w imieniu Agencji podpisał list intencyjny, wzmacniający współpracę między PAIH a rządowym ubezpieczycielem eksportowym Sinosure. Nowe możliwości dla polskich firm będą również głównym tematem rozmów, w których bierze udział Krzysztof Senger podczas wtorkowego 2nd Silk Annual Meeting, odbywającego się na koniec Silk Road Forum. (PAIH)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij