Aktualności
Strona główna > Aktualności
27 czerwca 2017

Kierunek: Meksyk

„Dostaliśmy mandat od polskiego rządu by wspierać eksportową ofensywę polskich przedsiębiorców” - mówił PAIH Wojciech Fedko podczas śniadania biznesowego, zorganizowanego 27 czerwca przez BGK, które poświęcono finansowaniu przedsięwzięć rodzimych firm na rynku meksykański. Meksyk jest jednym z pierwszych krajów, gdzie Agencja otworzyła zagraniczne biuro. Od kwietnia, od kiedy zostało ono uruchomione, PAIH obsłużyła już osiemdziesiąt zapytań polskich przedsiębiorców.

Jak tłumaczył wiceprezes PAIH Wojciech Fedko, ambicją polskiego rządu i instytucji afiliowanych przy Polskim Funduszu Rozwoju jest znacząca dywersyfikacja rynków docelowych dla polskiego handlu zagranicznego oraz inwestycji. Chodzi o to, aby udział eksportu do Unii Europejskiej obniżył się z obecnego poziomu 80% na rzecz innych krajów. - Chcąc odgrywać większą rolę na globalnych rynkach, potrzebuje partnerów na rynkach pozaeuropejskich, zwłaszcza za Atlantykiem. Meksyk jest tam doskonałą bazą dla polskiego biznesu - przyznał wiceprezes PAIH. Strategiczną rolę w procesie otwierania meksykańskiego rynku dla produktów, usług oraz inwestycji z Polski mają odegrać polskie instytucje rozwoju: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

 


W. Fedko: Dostaliśmy mandat od polskiego rządu by wspierać eksportową ofensywę polskich przedsiębiorców


Rola Meksyku jako rynku perspektywicznego dla ekspansji polskich firm została podkreślona w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Sukcesyjnie rosnące PKB kraju wynosi obecnie 2,8%, głównie dzięki wyraźnemu wzrostowi produktywności i przyjętej przez Meksyk strategii handlowej. Państwo to realizuje politykę łatwego dostępu do swojego rynku. Obniżył taryfowe i pozataryfowe bariery handlowe m.in. z Ameryką Północą, Ameryką Południową, Unią Europejską czy Japonią. Od 2015 roku jest również członkiem porozumienia transatlantyckiego.

Atrakcyjność tego rynku dostrzegają powoli polskie firmy. Wymiana handlowa miedzy obydwoma krajami rośnie, przekraczając dziś 1 mld dolarów. - Nadal jednak potencjał wzajemnych relacji biznesowych z Meksykiem pozostaje w dużej mierze niewykorzystany zwłaszcza w obszarze inwestycyjnym. To uzasadniało jak najszybsze otwarcie Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Mexico City - mówił Wojciech Fedko. Kwietniowa misja gospodarcza Prezydenta RP Andrzeja Dudy do Meksyku, której jednym z głównych punktów programu było właśnie otwarcie Zagranicznego Biura Handlowego PAIH, pokazała, że obydwa kraje są gotowe tę współpracę zwiększać.

 


Wiceprezes PAIH W. Fedko: - Potencjał relacji biznesowych z Meksykiem pozostaje w dużej mierze niewykorzystany zwłaszcza w obszarze inwestycyjnym. To uzasadniało jak najszybsze otwarcie Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Mexico City


O potrzebie działania takiej placówki w Mexico City świadczy kilkadziesiąt zapytań miesięcznie, kierowanych przez polskie firmy do Biura PAIH. Rodzimych przedsiębiorców, zainteresowanych współpracą z Meksykiem pracujący w nim eksperci zachęcają do bezpośredniego kontaktu z rynkiem. Dla takich firm Agencja przygotowuje kilkudniową misję, w ramach której organizuje nawet dziesięć spotkań B2B. - Obecność na miejscu daje możliwość lepszego rozeznania się w specyficznej kulturze biznesowej Meksyku. Należy liczyć się na przykład z tym, że spotkania między potencjalnymi partnerami trwają bardzo długo, uzupełniała Patrycja Staszewska, kierownik Biura PAIH w Meksyku. Prowadzone przez nią Biuro pomoże polskiemu biznesowi dopracować ofertę dla potencjalnych kontrahentów i przekazać materiały promocyjne we właściwe ręce. - Jeśli firma zdecyduje się na otwarcie przedstawicielstwa w Meksyku, musi pamiętać o legalizacji notarialnej dokumentów spółki, które należy przygotować w języku hiszpańskim. Formalności związane z założeniem działalności mogą potrwa do 40 dni - dodaje Staszewska.

Warto skorzystać z naszych usług, zwłaszcza jeśli firma myśli o inwestycjach w Meksyku. PAIH ma w tym kraju unikalną pozycję. Na co dzień współpracuje ze swoim odpowiednikiem meksykańską agencją inwestycyjną ProMexico. To gwarancja wysokiej jakoś opieki dla inwestora stawiającego pierwsze kroki na tak odległym terenie - mówił Wojciech Fedko.

 


Patrycja Staszewska z Biura PAIH w Mexico City rozmawia o usługach jakie oferuje placówka


Doświadczenie w finasowaniu projektów polskiego biznesu w Meksyku ma Bank Gospodarstwa Krajowego. Od 2012 roku wspiera meksykańską kopalnię węgla, która kupiła polskie maszyny górnicze od spółki Famur. W 2015 roku BGK udzielił kredytu na budowę zakładu produkcyjnego w Meksyku, który należy do polskiej grupy kapitałowej Boryszew. Natomiast w kwietniu 2017 roku Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał ze swoim meksykańskim odpowiednikiem BANCOMEXT porozumienie, które przewiduje współpracę w finansowaniu wymiany handlowej i projektów z udziałem polskich i meksykańskich przedsiębiorstw - w Polsce, Meksyku i w krajach trzecich. Wynikają stąd konkretne możliwości finansowe; BGK może udzielić kredytu bądź gwarancji polskiemu przedsiębiorcy lub zagranicznemu kontrahentowi, który kupuje polskie towary lub usługi. Z kolei Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje dostęp do szerokiego wachlarza poręczeń i gwarancji. (PAIH/BGK)


Załączniki:

Patrycja Staszewska - prezentacja ZBH Meksyk

 



Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij