Podczas ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod fabrykę w Bochni, wiceprezes PAIH Krzysztof Senger opowiadał o determinacji, z jaką Mabuchi Motor dążyło do realizacji swojej pierwszej europejskiej fabryki w Polsce. Przypomniał on również, że od pierwszego kontaktu inwestora z Agencją do rozpoczęcia budowy fabryki upłynęły ponad dwa lata. - Odbyliśmy wiele spotkań w Japonii oraz Polsce, wspólnie zobaczyliśmy tereny inwestycyjne w pięciu polskich województwach, aby dziś spotkać się na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego - ujawnił Krzysztof Senger.
Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod pierwszą w Europie fabrykę Mabuchi Motor, która będzie zlokalizowana w Bochni |
Od 2019 roku, przy udziale polskich inżynierów, w Bochni powstawać będą silniki sterujące szybami, spryskiwaczami czy pasami bezpieczeństwa japońskiego producenta. W budowę zakładu Mabuchi Motor zainwestuje około 360 mln zł (83,4 mln euro). Do 2023 roku inwestor planuje też stworzyć łącznie 400 nowych miejsc pracy.
- Od lat dokładamy starań, aby japońskie firmy czuły się w Polsce, jak u siebie w domu. Z myślą o nich w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu powstał „Japan Desk” - mówił Krzysztof Senger. - Przy wsparciu naszych Partnerów z Ambasady Japonii w Polsce oraz JETRO, ale też razem z polską administracją centralną i lokalną, jesteśmy w stanie stawiać czoła wyzwaniom, przed którymi stoi nasz inwestor. Japoński biznes docenia takie podejście - tłumaczył wiceszef Agencji. W ciągu roku, portfel obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu projektów z Japonii urósł o ponad 600 mln euro.
Wizualizacja fabryki Mabuchi Motor, która w 2019 roku rozpocznie działalność w Bochni (źródło: Mabuchi Motor) |
Zarówno PAIH, jak i jej japoński odpowiednik JETRO, dostrzegają rosnącą atrakcyjność Polski dla biznesu z Japonii. Dziś Kraj Kwitnącej Wiśni jest pierwszym azjatyckim inwestorem zagranicznym w Polsce. Działa tu około 300 firm z Japonii, a łączna kwota zainwestowana przez Japończyków przekroczyła już 3,5 mld euro. O działaniach w naszym kraju w przeciągu najbliższych dwóch lat poważnie myśli aż 80% badanych przez JETRO firm z Kraju Kwitnącej Wiśni. - Chciałbym, aby japońskie firmy pamiętały, że od kilkunastu lat mają w Polsce strategicznego partnera i wrota do Unii Europejskiej - przypomniał Krzysztof Senger.
Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego fabryki Mabuchi Motor odbyła się 12 lipca przy udziale prezesa grupy Mabuchi Motor Hiroo Okoshi, Ambasady Japonii, a także Marszałka Województwa Małopolskiego, Wojewody Małopolski, Burmistrza Bochni i Prezesa Krakowskiego Parku Technologicznego.
Wizualizacja fabryki Mabuchi Motor, która w 2019 roku rozpocznie działalność w Bochni (źródło: Mabuchi Motor) |
***
Mabuchi Motor produkuje rocznie 1,4 mld sztuk silników eklektycznych rocznie. Spółka zatrudnia przeszło 24 tysiące pracowników i posiada ponad 70% udziału w światowym rynku silników sterujących lusterkami samochodowymi, zamkami centralnymi i systemami klimatyzacji. (PAIH)