Aktualności
Strona główna > Aktualności
15 września 2017

Świetne perspektywy dla rynku meblarskiego - II Ogólnopolski Kongres Meblarski za nami

Zakończył się II Ogólnopolski Kongres Meblarski - "Polskie Meble - Konkurencyjna Polska" pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Rozwoju. Polska Agencja Inwestycji i Handlu znalazła się wśród Partnerów Strategicznych wydarzenia. - Obsługujemy obecnie trzy projekty z sektora meblarskiego, o łącznej wartości 43,5 mln euro, dzięki którym zostanie utworzonych 1620 miejsc pracy. Branża ta, według naszych prognoz i statystyk, ma przed sobą wiele intratnych możliwości ekspansji zagranicznej, wzmocnionych szeregiem instrumentów pomocowych - powiedział w swoim wystąpieniu Krzysztof Senger, Wiceprezes PAIH.

Wybór miejsca na uroczyste spotkanie biznesu i przedstawicieli instytucji wspierających ekspansję zagraniczną nie był przypadkowy. Międzynarodowe Targi Poznańskie są, jak się okazuje, podmiotem, który miał nieoceniony wkład w rozwój polskiego eksportu mebli. Co roku MTP gości coraz to większą liczbę wystawców meblowych oraz firm produkujących dla sektora meblarskiego, prezentujących najnowsze trendy i indywidualne propozycje rynkowe wśród kupców i zwiedzających z całego świata.



Krzysztof Senger, Wiceprezes PAIH, podczas wystąpienia na Ogólnopolskim Kongresie Meblarskim


Polska branża meblarska ma ogromne znaczenie dla naszej gospodarki, wartość produkcji mebli w 2016 roku według szacunków osiągnęła poziom około 42 mld zł i szacuje się, iż w 2017 roku wartość ta będzie jeszcze większa. O sukcesie polskiego meblarstwa świadczy również fakt, iż meble to najważniejsza grupa pod względem salda w obrotach zagranicznych w 2016 r., które przekroczyło +30 mld złotych.

Panel dyskusyjny „Polskie meble w roku 2030” stały się platformą futurystycznych, ale nie odbiegających mocno od dzisiejszej rzeczywistości rozważań na temat przyszłości sektora. - Niewątpliwie, branża musi już teraz uwzględniać w swoich planach rozwojowych takie megatrendy i zjawiska jak powszechna robotyzacja i automatyzacja procesów, inteligentna obsługa, przemysł 4.0, smart furniture, druk 3D, a jednocześnie customizacja na poziomie projektowania modeli i dopasowywania ich do indywidualnych upodobań jednostki - podzielił się swoimi hipotezami Wiceprezes PAIH.



Dyskusja panelowa na Ogólnopolskim Kongresie Meblarskim z udziałem Krzysztofa Sengera


Polski przemysł meblarski należy również do ścisłego grona liderów produkcji i eksportu mebli na świecie. Dane statystyczne wskazują, że w ostatnich latach w rankingu producentów awansowaliśmy z 10 miejsca na świecie na pozycję 6, a wyprzedzają nas jedynie Chiny, Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy i Indie (według dostępnych danych za rok 2014). - Polskie meble to od lat nasz flagowy produkt eksportowy, świadczący o innowacyjności polskich designerów i najwyższej klasie rodzimych wykonawców, co pozwala polskim producentom konkurować stosunkiem jakości i ceny na wybranych rynkach docelowych. Ten stan rzeczy będzie w następnych latach ewoluować, w czym, mamy nadzieję, eksperci PAIH, dzięki nowej strukturze wsparcia biznesu i sieci Zagranicznych Biur Handlowych, będą mieli swój udział - skonkludował Wiceprezes Senger.

Branżowe Programy Promocji "Brand" realizowane przez PAIH, mają za zadanie identyfikowanie sektorów szczególnie atrakcyjnych na obsługiwanych przez Agencję rynkach zagranicznych. Specjaliści dostępni na miejscu posiadają rozległą wiedzę merytoryczną i zasób danych dotyczących ekosystemu danego rynku. - Zdecydowanie wśród perspektywicznych branży stawiamy polski sektor meblarstwa, a rynki, które są i będą w dalszym ciągu chłonne na tego typu produkty, to chociażby Chiny, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan czy USA. Zgodnie z tymi diagnozami do końca roku powstaną nowe przedstawicielstwa PAIH w takich miastach jak Astana, Dubaj, Los Angeles, Waszyngton i Bombaj. Z kolei do końca 2019 roku przewidziano 20 działań targowych oraz 13 misji gospodarczych - poinformował na zakończenie Krzysztof Senger.

Organizatorem Kongresu, który odbył się 13 września 2017 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, była Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli.



Komentarz Krzysztofa Sengera: Co czeka przemysł meblarski w 2030 roku?


Załącznik:

Prezentacja wiceprezesa PAIH Krzysztofa Sengera



Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij