Aktualności
Strona główna > Aktualności
20 września 2017

Egipt reformuje gospodarkę i zaprasza inwestorów

Zdolność egipskiej gospodarki do systematycznego wzrostu - nawet podczas niepokojów politycznych w latach 2011-2013, świadczą o jej sile i stabilności na tle innych krajów arabskich. O potencjale rynku Północnej Afryki dla polskich firm rozmawiano podczas biznesowego networkingu zorganizowanego wspólnie przez PAIH oraz General Authority for Investment and Free Zones (GAFI). Impreza wpisuje się w roczny pakiet wydarzeń skoncentrowanych wokół 90-tej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Egiptem.

Rośnie pozycja zarówno Afryki, jak i krajów Bliskiego Wschodu wśród wybieranych lokalizacji dla polskich inwestycji, co - jak przekonywali przedstawiciele PAIH - implikuje zakładanie w tych częściach świata nowych biur handlowych Agencji - Egipt pozostaje naszym priorytetowym partnerem gospodarczym w rejonie kontynentu afrykańskiego, będąc jednocześnie bramą do kontaktów na Bliskim Wschodzie - mówił podczas spotkania, Adam Normark, wicedyrektor Departamentu Promocji Gospodarczej w PAIH. Egipt znajduje się na kluczowych międzynarodowych trasach logistycznych, a Kanał Sueski, uważa się za najkrótszą drogę łączącą wschód i zachód ze względu na jego unikalną lokalizację geograficzną. Liczymy, iż pozytywny trend zacieśniania bilateralnych stosunków z Egiptem będzie się nadal rozwijał  - tłumaczył Normark.



Mohmed Youssef z GAFI w swoim przemówieniu


Egipt zmienia się bardzo dynamicznie, w czym pomagają ostatnie akty legislacyjne. Niedawno rząd egipski przyjął ambitny plan reform. - Nasz kraj przyjął intensywną, trójwymiarową strategię promocji opartą na reformie rodzimego biznesu, zwiększeniu atrakcyjności inwestycyjnej i zintensyfikowaniu opieki inwestorskiej - mówił Mohamed Youssef, Head of European Department w GAFI.

Rząd egipski planuje również unowocześnienie systemu specjalnych stref wolnego handlu usytuowanych głównie wokół Kairu i delty Nilu. Strefy dysponują szeregiem zachęt i instrumentów inwestycyjnych. - Rząd egipski jest bardzo otwarty i wspiera biznes, także sektor MŚP. Dodatkowo nasza organizacja ma za zadanie nieść pomoc zagranicznym inwestorom zarówno w procesie przeprowadzania wstępnego rekonesansu gospodarczego, jak i na dalszych etapach podtrzymywania i rozwijania swojej działalności w Egipcie. Organizujemy spotkania tzw. match-meetings, umożliwiamy networking, szkolimy też nasz rodzimy biznes w zakresie szeroko pojętej biznesowej komunikacji międzykulturowej - skonkludował dyrektor GAFI.



Goście - reprezentanci GAFI i ambasady egipskiej w Polsce


Gospodarka Egiptu jest jedną z najbardziej zróżnicowanych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Różnorodność pozostaje zatem jej kluczową siłą i motorem rozwoju, gdzie wiele sektorów równomiernie buduje PKB, pomagając zapewnić długoterminowe perspektywy wzrostu. Kraj ten to również duży, chłonny rynek zbytu, przy jednoczesnym wysokim popycie na produkty rolne, wynikającym z przyczyn naturalnych (Egipt jest największym eksporterem pszenicy na świecie). W związku z tym, Mohamed Youssef zaznaczył, iż władze kraju szczególnie zachęcają do współpracy zagraniczne firmy z branży przetwórstwa rolno-spożywczego, budownictwa (rozbudowująca się infrastruktura lądowa i morska), energii odnawialnej, meblarstwa, produkcji galanterii skórzanej, górnictwa, telekomunikacji, motoryzacji i transportu. Nadal potężną machiną napędową egipskiej gospodarki jest turystyka, w tym ta związana z nurkowaniem w regionie Morza Czerwonego.



Sesja Q&A


W spotkaniu zorganizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, KUKE, SSE oraz takich branży jak FMCG, meblarski, B&R czy opakowań. (PAIH)



Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij