Największy rolniczy park technologiczny w Wietnamie, High-Tech Agriculture Park podpisał porozumienie z PAIH, zapraszając do współpracy polskie przedsiębiorstwa. Wicedyrektor wietnamskiego Research and Development Centre for High-Tech Agriculture, Nguyen Thanh Hien, na uroczystym spotkaniu z szefem Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Ho Chi Minh, Piotrem Harasimowiczem, podpisał oficjalne memorandum, które będzie torowało drogę dla ekspansji polskiego sektora rolno-spożywczego i przetwórczego na terenie Wietnamu. Nacisk został położony na technologie oraz badania i rozwój w tym zakresie.
Porozumienie ma charakter bezprecedensowy o szczególnym znaczeniu dla polskich firm, które chcą się rozwijać, przenosić produkcję lub jej elementy na rynek wietnamski bądź też produkować w formule joint venture, a także szkolić, wymieniać doświadczenia i wdrażać nowatorskie, zaawansowane technologie takie jak budowa nowego DNA dla roślin, kwiatów, zwierząt oraz ryb. High-Tech Agriculture Park stanowi doskonałą przestrzeń pod tego typu działalność i kooperację międzynarodową inwestorów.
 Spotkanie Research and Development Centre for High-Tech Agriculture z biurem PAIH w Ho Chi Minh |
O sile i potencjale naszego partnera w Wietnamie, świadczy fakt, że na dzień dzisiejszy większość światowych, topowych firm tego segmentu z takich krajów jak Japonia, Korea, Tajwan, USA, Niemcy, Holandia przenosi swoje działania biznesowe i badawcze do parku będącego pod opieką rządowego Research and Development Centre. Strony porozumienia uzgodniły, iż będą równomiernie dbały o prawidłowy przepływ informacji, w tym ekonomicznych, niezbędnych przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, jak i dotyczących planowanych wydarzeń, konferencji lub spotkań B2B. Celem nadrzędnym będzie wspólna praca nad tworzeniem atrakcyjnego i przyciągającego klimatu dla polskich inwestorów.
 Piotr Harasimowicz w towarzystwie przedstawicieli Research and Development Centre for High-Tech Agriculture |
Ho Chi Minh City jest największym centrum gospodarczym Wietnamu. Każdego roku gospodarstwa komunalne tracą 1000 hektarów z powodu urbanizacji. Zmniejszenie obszaru gospodarstw rolnych, zmusiło władze miejskie do utworzenia nowoczesnego parku rolniczego, nakierowanego na eksperymenty w oparciu o najnowsze technologie. Park jest zatem miejscem, w którym rolnictwo spotyka się z sektorem R&D. Cały proces budowy trwał 6 lat. Miasto musiało stworzyć w tym czasie odpowiednią infrastrukturę strefy i zmobilizować zasoby ludzkie.
Zapraszamy polskie firmy o profilu rolniczym, przetwórczym i technologicznym, zainteresowane tematem współpracy, do kontaktu z
zagranicznym biurem PAIH w Wietnamie.