Prezydenci Polski i Turcji zgodnie zapowiedzieli, że w najbliższych latach obroty handlowe mogą sięgnąć 10 mld dolarów |
- Polsko-turecka wymiana handlowa jest wyrównana, co świadczy o dobrym rozpoznaniu rynków przez przedsiębiorców z naszych krajów - mówił prezydent Polski, Andrzej Duda, otwierając Forum. Jak wspomniał polski prezydent, obroty handlowe między państwami sukcesywnie rosną; w minionym roku ich wartość osiągnęła poziom około 6 mld dolarów (24,5 mld zł). Natomiast tylko w pierwszych ośmiu miesiącach 2017 roku handel między Polską a Turcją wart był ponad 4 mld dolarów. - Po obu stronach jest potencjał, aby w najbliższych latach osiągnąć obroty handlowe na poziomie 10 mld dolarów - mówił Andrzej Duda. - Polska i Turcja zasługują na ten wzrost - przekonywał również prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan.
Podczas Forum wiceprezes W. Fedko zapowiedział otwarcie ZBH w Stambule |
Specjalnością polskiego eksportu do Turcji są produkty sektora przetwórczego. Jednak według prezydenta Andrzeja Dudy wielki potencjał do współpracy dla polskich firm kryje się w sektorze energetycznym. - Turcja rozwija program energetyki konwencjonalnej. Nasi doświadczeni inżynierowie mogą jej w tym pomóc. Przypomniał, że od kilku lat z dużym sukcesem maszyny dla górnictwa dostarcza nad Bosfor polski Famur. - W grę wchodzi także współpraca przy rewitalizacji bloków energetycznych czy w energetyce solarnej - mówił prezydent Duda.
- Razem możemy budować mosty między Wschodem a Zachodem - zachęcał przedsiębiorców z obu krajów prezydent Erdogan. Odniósł się on zarówno do szybkiego wzrostu gospodarczego Polski i Turcji, jak i szansy, jaka stoi przed biznesem z dwóch państw w projektach infrastrukturalnych, w tym budowie największego portu lotniczego w Stabule czy sieci dróg i mostów. Podkreślił, że chodzi o projekty nie tylko w samej Turcji, ale i w całym regionie Bliskiego Wschodu, gdzie tureckie firmy mają ugruntowaną pozycję i przetarte szlaki biznesowe.
Zdaniem Wojciecha Fedki, wiceprezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Turcja to doskonały rynek zbytu dla polskiego sektora motoryzacyjnego, zwłaszcza dla producentów podzespołów samochodowych. - Zachęcam firmy z branży automotive do przyjrzenia się przykładowo regionowi Burs Marmara, gdzie swoje fabryki otworzyli m.in. Fiat czy Renault, a działalność prowadzą ich kooperanci. Produkuje się tam zarówno auta osobowe, jak i dostawcze i ciężarowe. - Jestem przekonany, że polska branża motoryzacyjna szybko odnajdzie się nad Bosforem - mówił Wojciech Fedko, wspominając o doświadczeniu rodzimych firm we współpracy z inwestorami zagranicznymi, w tymi z Turcji. - Tylko w tym roku PAIH wspiera sześć inwestycji bezpośrednich z Turcji, z czego trzy dotyczą właśnie sektora motoryzacyjnego. To szansa nie tylko na blisko 1700 nowych miejsc pracy w Polsce, ale i fundament pod budowę długofalowych relacji handlowych oraz inwestycyjnych między naszymi krajami - dodał Fedko.
Wzmocnieniu polsko-tureckich relacji gospodarczych służyć ma otwarcie w I kwartale 2018 r. , w Stambule Zagranicznego Biura Handlowego PAIH, co podczas Forum zapowiedział wiceszef Agencji, Wojciech Fedko. (PAIH)