6 listopada PAIH była gospodarzem konferencji „POLSKIE ORGANIZACJE BIZNESOWE NA ŚWIECIE: Jak wykorzystać potencjał istniejących struktur dla wsparcia rodzimych przedsiębiorców w ekspansji zagranicznej”. Podczas wydarzenia przedstawiciele polskich izb handlowych i organizacji biznesowych działających za granicą zaprezentowali nowy projekt biznesowy, wspierający polskie przedsiębiorstwa w ekspansji.
Nowo powstała organizacja ma być platformą współpracy, wymiany doświadczeń, wiedzy i kontaktów dla polskich przedsiębiorców działających na całym świecie, jak również budowanie pozytywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. - Nasza siła kryje się w synergii wiedzy i unikalnych doświadczeń. Razem będziemy jeszcze bardziej skuteczni. Natomiast w świetle reformy dyplomacji ekonomicznej możemy być partnerem dla rządu i oprzeć strategię działania o założenia SOR - przekonuje prezes Stowarzyszenia Hanna Stypułkowska-Goutierre.
- Przykłady brytyjskich czy niemieckich izb handlowych, ich skuteczność i siła na lokalnych rynkach, utwierdzają nas w przekonaniu, że takie wsparcie jest potrzebne dla polskich przedsiębiorców. Stąd pomysł na założenie Stowarzyszenia - mówi dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w Holandii Joanna Schuhholz. - W ekosystemie wspierania ekspansji polskich firm z międzynarodowymi ambicjami niezbędna jest współpraca z organizacjami, które mają odpowiednią wiedzę i kontakty na poziomie lokalnym. Dzięki takim partnerom pracownicy naszych zagranicznych biur będą mogli jeszcze lepiej obsługiwać mniejszy i średni biznes m.in w sprawach dotyczących eksportu, czy zdobywania obcych rynków - dodaje wiceprezes W. Fedko.
Na świecie istnieje około 40 polskich organizacji biznesowych funkcjonujących pod różnymi nazwami. Łączy je wspólny cel: wsparcie polskiego biznesu w kraju ich działalności oraz promocja i rozwój kontaktów gospodarczych między Polską a krajem, w którym działają. Do tej pory polskie izby handlowe prowadzące działalność poza Polską praktycznie nie miały ze sobą kontaktu. Powołanie Stowarzyszenia ma być pierwszym krokiem do bliższej współpracy tych organizacji na rzecz polskich przedsiębiorców.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele 18 izb, w tym m.in. z Norwegii, Szwecji, Austrii, USA (Nowy Jork, Florida i Kalifornia), Izraela, Francji, Niemiec, Brazylii, Hiszpanii, Holandii, Argentyny, Serbii, którzy wspierają powstanie Stowarzyszenia.