Celem Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej Kanada-UE (CETA) jest utworzenie strefy wolnego handlu między partnerami, która zapewni przedsiębiorstwom po obu stronach Atlantyku nowe możliwości w dziedzinie handlu i inwestycji przede wszystkim poprzez lepszy dostęp towarów i usług do rynku oraz udoskonalone zasady handlu dla podmiotów gospodarczych. 21 września 2017 rozpoczęło się tymczasowe stosowanie umowy, co oznacza, że będą obowiązywać postanowienia części handlowej porozumienia.
![]() |
Konferencja na temat stosowania CETA odbyła się 8 listopada w Centrum Informacyjnym PAIH. Wzięli w niej udział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, prezes PAIH Tomasz Pisula, radca handlowy Ambasady Kanady w Polsce Nicolas Lepage oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Finansów.
- CETA to jedna z najważniejszych umów handlowych zawartych przez UE w ostatnich latach. Liberalizacja wzajemnej wymiany ograniczy wiele barier pozataryfowych. Szczególnie istotne dla polskich przedsiębiorstw zainteresowanych inwestycjami transportowymi w Kanadzie będzie możliwość uczestniczenia w projektach realizowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego na szczeblu samorządowym. UE jest pierwszym partnerem gospodarczym, przed którym Kanada otwiera ten rynek. To ogromna szansa dla polskich producentów pojazdów szynowych oraz tych rozwijających technologię elektromobilności – zauważył podczas konferencji wiceminister Tadeusz Kościński.
![]() |
Prelegenci podkreślali, że Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Kanady w tej części Europy, a w ubiegłym roku polski eksport do Kraju Klonowego Liścia osiągnął rekordową wartość 1,25 mld EUR. Do Kanady sprzedajemy głównie części do silników lotniczych, skóry futerkowe, statki i łodzie, meble, suwnice i żurawie, a kupujemy głównie maszyny, surowce mineralne, instrumenty medyczne i chirurgiczne oraz paliwa mineralne. CETA obejmuje m.in. zniesienie 98% istniejących obecnie ceł na towary. Liberalizacja dotyczy tylko takich produktów, które mogą być uznane za pochodzące odpowiednio z UE lub z Kanady. Przy czym możliwość korzystania z preferencji celnych CETA na podstawie statusu „upoważnionego eksportera” wygasa 31 grudnia tego roku. Po tym terminie, preferencyjny eksport do Kanady będzie możliwy wyłącznie po rejestracji w systemie REX.
Według szacunków resoru rozwoju i finansów skumulowany efekt handlowy umowy CETA w eksporcie z Polski do Kanady może wynieść 446,2 mln USD, z czego 44,1 mln USD dla towarów rolno-spożywczych i 402 mln USD dla nierolnych. Najlepsze perspektywy rysują się przed polską branżą meblarską, producentami chemii gospodarczej, odzieży i dodatków, pojazdów nieszynowych i ich części oraz tworzyw sztucznych.
![]() |
CETA obejmuje też usługi finansowe, ułatwia też fuzje i przejęcia firm. W mocy pozostaną jedynie kanadyjskie ograniczenia dla transakcji tego typu w liniach lotniczych, sektorze telekomunikacyjnym oraz w dziedzinie kultury. W dokumentach znalazły się również ustalenia dotyczące lepszej ochrony patentowej dla europejskich leków na kanadyjskim rynku.