Iran trafnym wyborem dla polskiego sektora motoryzacyjnego
W dniach 13-16 listopada br. w Teheranie odbyły się Targi Iran Auto Parts IAPEX 2017. Na zorganizowanym przez Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Teheranie stoisku narodowym prezentowali się przedstawiciele polskiego sektora motoryzacyjnego, którzy chcą skorzystać z szybko rosnącego popytu na produkty tego sektora w Iranie. Pawilon, w którym prezentowana była oferta polskich firm, to jedna z najchętniej odwiedzanych części targów.
Po zniesieniu embargo Iran, czyli drugi największy rynek konsumencki Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki, zamieszkały przez 80 milionów ludzi, szybko nadrabia dystans do reszty świata. Dziś Iran to już nie kraj peryferyjny, ale dynamicznie rozwijająca się gospodarka i rozbudzone oczekiwania młodego demograficznie społeczeństwa.
- Kraj dotychczas okryty tajemnicą i wyizolowany, zasłużył w końcu na odczarowanie i zastrzyk zagranicznego kapitału, na który czeka irański biznes wspierany przez kręgi rządowe - komentuje wiceprezes PAIH, Wojciech Fedko, odpowiedzialny za wsparcie ekspansji zagranicznej polskich firm.
Szczególnie interesujące możliwości obustronnej współpracy Polska Agencja Inwestycji i Handlu dostrzega w sektorze motoryzacyjnym. Zdaniem wiceprezesa Fedko, właśnie sektor motoryzacyjny może stać się przyczynkiem silnych relacji łączących Polskę i Iran w przyszłości. - Dla wielu osób pewnym zaskoczeniem będzie fakt, iż to właśnie Iran jest 18. największym producentem samochodów na świecie, gdzie powstają m.in. Peugeoty i licencyjne Mercedesy. Polska z kolei przoduje w produkcji komponentów samochodowych. Te specjalizacje narodowe naturalnie budują grunt bilateralnej współpracy - mówi wiceprezes PAIH. Według danych PAIH, do 2025 roku Iran planuje wypuszczać na rynek po trzy miliony pojazdów rocznie, z których jedna trzecia będzie przeznaczona na eksport. Produkcja systematycznie rośnie. Tylko w ciągu ostatniego półrocza irański przemysł motoryzacyjny zanotował wzrost produkcji o 18% rok do roku. W tym samym okresie sprzedaż sektora wzrosła o 10% r/r.
Auto Parts Int. Exhibition 2017 to jedne z największych i najbardziej prestiżowych irańskich targów skierowanych do przedsiębiorców działających w sektorze automechaniki pojazdowej i przemysłowej (m.in. producenci części i komponentów samochodowych, silników/maszyn przemysłowych i rolniczych). Targi odbywają się w nowoczesnym kompleksie Tehran International Exhibition Fairground. Corocznie wydarzenie przyciąga ponad 1,5 tysiąca wystawców z 20 państw świata. - To pierwsza tego typu inicjatywa targowa biura PAIH w Iranie. Bardzo cieszymy się, że spotkała się ona z żywym zainteresowaniem polskich producentów, gotowych do odkrywania przy naszym wsparciu nowych rynków. Mamy nadzieję, że Agencja wraz ze swoim wykwalifikowanym zespołem w Teheranie, będzie swoistym spiritus movens dla sektora motoryzacyjnego w tej części świata - odał Fedko.
Na stoisku zorganizowanym przez PAIH na targach Auto Parts IAPEX 2017 prezentują się: AC S.A., ATMP, Techmot, Arcom i Kamar. Dodatkowo swoje stoisko na targach miał m.in. Lotos Oil. W trakcie pierwszych dwóch dni polscy przedsiębiorcy odbyli ponad 50 spotkań z partnerami irańskimi, którzy przyjrzeli się bliżej ich ofercie produktowej.
Jednak, aby przekuć chęci i kapitał w dochodowe market entry w tak specyficznym i wymagającym regionie jakim jest Bliski Wschód, warto zawczasu uzbroić się w konkretną wiedzę. Dlatego też, Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz ze swoimi partnerami, Ambasadą Iranu w Polsce, Polsko-Irańską Izbą Gospodarczą, KUKE oraz firmą KPMG, dla firm biorących udział w targach zorganizowała w Polsce i w Iranie warsztaty nt. możliwości i warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Iranie. Planując eksport czy inwestycje w Iranie, wciąż należy zachować czujność i pamiętać o specyfice kultury biznesowej kraju oraz utrudnieniach związanych np. z transferami pieniężnymi.
Duże zainteresowanie polską ofertą produktową sektora motoryzacyjnego spowodowało, iż udział w kolejnej edycji targów IAPEX został już wpisany w kalendarz działań Zagranicznego Biura Handlowego w Teheranie na przyszły rok. W celu uzyskania więcej informacji sektorowych i dotyczących otoczenia biznesowego w Iranie, zapraszamy do kontaktu z biurem. (PAIH)
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach. Akceptuję politykę prywatności Portalu