Raport „Atrakcyjność inwestycyjna regionów Polski 2017” przygotowany przez SGH na zlecenie PAIH opisuje nie tylko 16 polskich województw, ale także - jako jedyny w Polsce - prezentuje wewnętrzne zróżnicowanie ich atrakcyjności. Zgodnie z autorami publikacji atrakcyjność województwa wykazuje duży związek z poziomem jego rozwoju gospodarczego. Dlatego też wyróżnili następujące województwa: mazowieckie, dolnośląskie oraz śląskie, małopolskie oraz pomorskie - Mazowieckie od 6 lat utrzymuje najwyższe klasy atrakcyjności dla wszystkich rodzajów inwestycji przemysłowych i usługowych - podkreśla prof. Hanna Godlewska-Majkowska, która kierowała pracami nad publikacją.
Jak zauważają autorzy badania wszystkie województwa posiadają lokomotywy rozwoju w postaci dużych miast lub dawnych miast wojewódzkich. Atrakcyjne są także ośrodki przemysłowe i centra turystyczne. Autorzy raportu podkreślają, że specjalne strefy ekonomiczne przyczyniają się do kształtowania rzeczywistej atrakcyjności inwestycyjnej w skali lokalnej, jeśli towarzyszą im inne formy wspierania przedsiębiorczości (parki naukowo-techniczne, inkubatory przedsiębiorczości). Wpływ SSE jest szczególnie widoczny w województwie dolnośląskim, które posiada najlepiej wykształconą sieć lokalizacji dla przemysłu i usług dla biznesu. - W zróżnicowaniu atrakcyjności inwestycyjnej regionów kryje się także siła. Od lat notujemy wzrost liczby lokalnych klastrów i hubów. Niemniej musimy pamiętać, że bez rozwijania atrakcyjności trudniej jest przyciągnąć inwestora - przekonuje wiceprezes K. Senger.
Polska Agencja Inwestycji i handlu od lat monitoruje atrakcyjność inwestycyjną regionów i działa na rzecz jej poprawy we współpracy z partnerami regionalnymi. Raport jest jedynym w kraju źródłem informacji o zróżnicowaniu wewnętrznym atrakcyjności inwestycyjnej polskich regionów na poziomie powiatów i gmin, z zachowaniem porównywalności dla okresu kilkuletniego oraz w różnych podziałach regionalnych. Bardzo dużą wartością publikacji jest wykorzystanie danych zgromadzonych bezpośrednio przez partnerów regionalnych Agencji, co czyni ją niezwykle miarodajnym źródłem informacji o potencjale inwestycyjnym Polski. Ważną wskazówką dla inwestorów może być ponadto lista tzw. sektorów wysokich szans i sektorów strategicznych, ustalona przez PAIH przy współpracy z samorządami wojewódzkimi:
Tzw. sektory wysokich szans:
Konferencja, podczas której przedstawione został raport odbyła się 14 grudnia. W badaniu uczestniczyło ok. 160 instytucji okołobiznesowych działających na terenie wszystkich województw.
Wyniki badania prezentowała prof. Hanna Godlewska-Majkowska (SGH) i dr Patrycjusz Zarębski (PAN) |
Raporty nt. atrakcyjności inwestycyjnej województw dostępne tutaj:
http://www.paih.gov.pl/publikacje/wojewodztwa
Załączniki: