Aktualności
Strona główna > Aktualności
9 stycznia 2018

Polska ze stabilnym klimatem inwestycyjnym - badanie PAIH, HSBC i Grant Thornton

Polska to dobre miejsce do inwestowania: 92% inwestorów zagranicznych, respondentów. 11. edycji badania „Klimat inwestycyjny w Polsce”, jest zadowolonych z decyzji o zainwestowaniu w Polsce i zrobiłoby ten krok ponownie. Wyniki pokazują, że ich obecna ocena warunków do inwestycji w Polsce w zasadzie utrzymała się na rekordowym, zeszłorocznym poziomie (3,7 pkt na 5 możliwych). Badanie przeprowadziła Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) przy wsparciu HSBC i Grant Thornton.

Klimat dobry i stabilny

Tworzenie odpowiednich warunków do lokowania kapitału zagranicznego pozostaje jednym z najważniejszych celów polskiej polityki gospodarczej.

- O ambitne projekty inwestycyjne zawsze warto zabiegać, ponieważ przyczyniają się do budowy wartości dodanej gospodarki Polski. Z roku na rok rośnie znaczenie coraz bardziej zaawansowanych inwestycji z sektora usług oraz tych, zawierających komponent badawczo-rozwojowy – tłumaczy Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, dodając, że „oczami i uszami” Agencji w pozyskiwaniu najlepszych projektów są Zagraniczne Biura Handlowe PAIH, które PAIH zakłada od 2017 roku na całym świecie. Obecnie działa ich dwadzieścia.



Atrakcyjny klimat inwestycyjny sprzyja przyciąganiu zagranicznych firm, które w Polsce rozwijają innowacje technologiczne i generują miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Zdecydowana większość inwestorów zagranicznych (92%), która wzięła udział w badaniu, ponownie postawiłaby na nasz kraj, gdyby miała jeszcze raz podejmować decyzję inwestycyjną. Co więcej, deklarują, że w 2018 roku chcą dalej rozwijać swój biznes w Polsce: 70% spodziewa się wzrostu przychodów, 56% mówi o zwiększeniu liczby pracowników, a 48% planuje powiększyć nakłady inwestycyjne. To zapowiedź kolejnego pomyślnego roku dla reinwestycji, które w 2016 roku wzrosły do 7,8 mld euro.


Od lewej: Krzysztof Senger (PAIH), Przemysław Polaczek (Grant Thornton), Michał Owczarek ( HSBC) oraz Scott Solsberg (HSBC)

Satysfakcję z wyboru Polski jako miejsca ulokowania części swojego biznesu potwierdza ocena klimatu inwestycyjnego. Warto podkreślić, że wynik 3,7 punktów na 5 możliwych to nie tylko jedna z najwyższych ocen w 11-letniej historii badania, ale w praktyce utrzymanie zeszłorocznego rekordu (3,72 pkt).

Polska ma dobre i bardzo dobre warunki inwestycyjne - tak uważa łącznie 64% respondentów, natomiast 30% mówi o średniej ocenie klimatu inwestycyjnego. Odsetek odpowiedzi krytycznych wyniósł jedynie 4%. Wszystko wskazuje więc na to, że takie czynniki, jak np. rosnące wyzwania związane z rekrutacją pracowników, które potencjalnie mogłyby utrudniać realizację inwestycji w Polsce, zostały zrównoważone czynnikami pozytywnymi, np. dobrą koniunkturą gospodarczą, bardzo wysoko ocenianą przez uczestników badania.

26 czynników definiujących klimat inwestycyjny

Wyniki ankiety PAIH, HSBC i Grant Thornton sugerują także, że Polska ma do zaoferowania zagranicznemu biznesowi w pierwszej kolejności przyjazne i stabilne środowisko makroekonomiczne połączone z mocnym popytem wewnętrznym i prężnie działającym otoczeniem biznesowym. Stabilność ekonomiczna to najwyżej oceniony parametr (4,01 pkt na 5 możliwych) spośród 26 czynników definiujących klimat inwestycyjny kraju. Od kilkunastu lat Polska pozostaje jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Unii Europejskiej.


Stabilność ekonomiczna to najwyżej oceniony przez respondentów parametr badania PAIH, Grant Thornton i HSBC Klimat inwestycyjnego Polski

W trzecim kwartale 2017 r. tempo wzrostu gospodarczego (liczone według metodologii Eurostatu) wyniosło 5%, tymczasem średnia dla całej Unii i dla strefy euro ukształtowała się w tym samym okresie na poziomie 2,5%.

Obok poprawiającej się - zdaniem ankietowanych - stabilności ekonomicznej wysoką atrakcyjność polskiej oferty inwestycyjnej kształtują również wielkość rynku wewnętrznego (3,94 pkt), dostępność materiałów i komponentów (3,89 pkt) oraz  współpraca z administracją lokalną (3,79 pkt), która ma zazwyczaj decydujące znaczenie dla sprawnej realizacji przedsięwzięcia przez inwestora.

Atutem Polski są również pracownicy. Trzy elementy: wydajność pracy, kultura organizacyjna oraz lojalność znalazły się w pierwszej piątce wskazań inwestorów zagranicznych z tą samą liczbą punktów (3,77 pkt). Badani doceniają również jakość infrastruktury (3,74 pkt), która w opinii respondentów jest jednym z najszybciej poprawiających się w ciągu ostatnich lat elementów atrakcyjności Polski.

- Umiejętne promowanie biznesowej oferty Polski za granicą zaowocuje nie tylko napływem inwestycji. Będzie też stanowiło wsparcie dla polskich eksporterów i ogólnego wizerunku kraju na świecie - uważa Scott Solberg, Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający Pionem Bankowości Komercyjnej i Globalnej HSBC Bank Polska S.A.

Jednocześnie nie należy zapominać o wyzwaniach. Inwestorzy uznali, że poprawy wymaga stałość i przewidywalność prawa (2,75 pkt), efektywność sądownictwa gospodarczego (2,84 pkt) oraz nie tyle sama wysokość podatków, co formalności z nimi związane (2,91 pkt). Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to ocena pozytywna, znacznie powyżej środka skali (2,5 pkt), a do tego najniżej oceniane czynniki względem poprzedniego roku uległy wyraźnej poprawie. Obok poprawy oceny stabilności przepisów prawa, największy wzrost ocen zanotował wskaźnik łatwości rozpoczynania działalności gospodarczej i aktualnie oceniany jest na 3,58 pkt.


Jeśli chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu

- Polska nadal tworzy bardzo dobre warunki dla zagranicznych inwestorów, a nasze atuty wciąż zdecydowanie przeważają nad bolączkami. Jeśli jednak chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, musimy dalej się rozwiać, czyli poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu, np. niestabilność i niejasność prawa czy obowiązki biurokratyczne. Pamiętajmy, że inne kraje regionu również stale pracują nad poprawą swojej atrakcyjności inwestycyjnej - komentuje Przemysław Polaczek, Partner Zarządzający w Grant Thornton.

***

Raport „Klimat inwestycyjny w Polsce” został opracowany na podstawie badań ankietowych prowadzonych wśród działających na terenie Polski firm z zagranicznym kapitałem. Najnowsza edycja badania (za 2017 rok) została przeprowadzona przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu we współpracy z firmą audytorsko-doradczo-oursourcingową Grant Thornton oraz globalnym bankiem HSBC w dniach 7-30 listopada 2017 r.



Uczestnicy konferencji prezentującej wyniki badania Klimat Inwestycyjny w Polsce 2017


Wzięło w niej udział 76 przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym prowadzących działalność na terenie Polski. Badanie przeprowadzone zostało metodą ankiet elektronicznych oraz wywiadów indywidualnych. Dane zbierane były przez PAIH, natomiast w analizę wyników i opracowanie raportu zaangażowani byli wszyscy trzej partnerzy badania. Wsparcia przy rekrutacji respondentów udzieliły m.in. Brytyjsko-Polska Izba Handlowa (BPCC), Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) oraz Zrzeszenie Ukraińskiego Biznesu w Polsce.


Załącznik:

Raport "Klimat inwestycyjny Polski 2017"



Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij