Aktywność i ekspansja wybiegająca poza stolicę jest również priorytetem argentyńskiego Biura Zagranicznego PAIH, dlatego kluczową była obecność Kierownik ZBH Karoliny Barmuty na historycznym Regionalnym Spotkaniu Prowincji Północy NEA. Spotkanie odbyło się w mieście Resistencia i zostało zorganizowane przez zespół koordynujący "Unidad Plan Belgrano" - rządowy strategiczny plan rozwoju gospodarczego północnych prowincji Argentyny.
Plan Belgrano to niezwykle ciekawa inicjatywa, która poprzez zaangażowanie społeczne, produkcyjne i infrastrukturalne ma na celu uregulować historyczny dług rządu z dziesięcioma prowincjami Północy i zredukować znaczące dysproporcje. Biorąc pod uwagę, że minęły zaledwie dwa lata od wdrożenia programu, rezultaty są ogromne. Warto wymienić chociażby zwiększenie potencjału transportowego kraju dzięki rewitalizacji historycznej linii kolejowej Belgrano Cargas, poprawę dróg, upowszechnienie dostępu do Internetu, ułatwienie procesów biurokratycznych w małych miejscowościach poprzez projekt Estado en tu Barrio ("Państwo w Twojej Dzielnicy"), budowę nowych domów czy polepszenie warunków sanitarnych.
W spotkaniu wziął udział prezydent Mauricio Macri, gubernatorzy prowincji, ministrowie, przedstawiciele przedsiębiorstw, agencji oraz instytucji rządowych.
Przy okazji kongresu NEA, kierownik ZBH w Buenos Aires Karolina Barmuta uczestniczyła w zaaranżowanych, prywatnych spotkaniach z Ministrem Produkcji Francisco Cabrera oraz Ministrem Transportu Guillermo Dietrich, które stały się punktem wyjścia do rozmów dotyczących nowych rozwiązań w imporcie maszyn, inauguracji fabryki LUG SA w Misiones na przestrzeni najbliższych miesięcy oraz możliwości współpracy w ramach programu PPP - partnerstwa publiczno-prywatnego firm polskich w Argentynie. Owocem rozmów jest bogata agenda spotkań z zespołem odpowiedzialnym za przetargi na prace publiczne związane z modernizacją metra, oświetleniem lotniska Ezeiza oraz innymi planami poprawy infrastruktury. Na spotkaniach została również przedstawiona oferta maszyn rolniczych URSUS.
-Możliwości wsparcia rządu oraz nacisk na rozwój północy w kontekście Planu Belgrano to niepowtarzalna okazja do ekspansji polskich firm w regionie, także tych małych i średnich, które mogą liczyć na pomoc Urzędów Miast i Gubernatorów - podsumowuje działania kierownik ZBH Buenos Aires, Karolina Barmuta. -W związku ze słabo rozwiniętym sektorem produkcyjnym oraz zapotrzebowaniem na zwiększenie lokalnego zatrudnienia, wszelkie projekty inwestycji są mile widziane, czego najlepszym przykładem jest polski LUG, który niebawem oświetli argentyńskie miasta i jesteśmy pewni, że to dopiero początek ożywienia efektywnej współpracy gospodarczej między naszymi krajami - dodaje Barmuta.