Aktualności
Strona główna > Aktualności
16 kwietnia 2018

Gruzja zaprasza sektor budowlany – 2500 projektów w toku

Gruzja modernizuje się obecnie w bardzo dynamicznym tempie, dostosowując infrastrukturę zarówno do swoich dążeń akcesyjnych wobec UE, jak i wzmożonego ruchu turystycznego. W kraju powstaje szereg inwestycji drogowych, hotelowych czy związanych z budową sieci kanalizacyjnej. Turystyka i budownictwo to właśnie te sektory, w których możliwa jest najgłębsza polsko-gruzińska współpraca gospodarcza. Aby zaznajomić przedsiębiorców z praktycznymi aspektami realizacji projektów infrastrukturalnych w sercu Kaukazu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu wspólnie z Ambasadą Gruzji zorganizowała seminarium „Struktura i potencjał sektora budowlanego w Gruzji”.

20180420_Konferencja_Gruzja_1

Spotkanie zainaugurował prezes PAIH Tomasz Pisula słowami: - Polskę i Gruzję od lat łączy przyjaźń, umocniona podobną geolokalizacją i wynikającą z tego kartą dziejową. Z ciekawością obserwujemy zmiany jakie zachodzą w rejonie Kaukazu, widzimy potencjał rozwojowy Gruzji i kibicujemy jej w transformacji. Polska branża budowlana ma wiele do zaoferowania, stąd liczymy na żywą współpracę. Produkty polskie w tym strategicznym rejonie są postrzegane wyjątkowo pozytywnie, co przekłada się na atmosferę i jakość wzajemnych relacji biznesowych. Od  momentu wejścia w życie z dniem 1 września 2014 r. umowy o pogłębionej i wszechstronnej strefie wolnego handlu, cła na produkty pochodzące  z UE wynoszą 0%. Dzięki temu, zagraniczny przedsiębiorca może liczyć na taki sam dostęp do rynku gruzińskiego, co lokalny właściciel firmy.

 

20180420_Konferencja_Gruzja_2

Aktualnie napływ polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Gruzji dotyczy głównie kilku sektorów: nieruchomości, produkcji, budownictwa, usług hotelowo-restauracyjnych i transportowych. Eksportujemy produkty przemysłu chemicznego, artykuły rolno-spożywcze oraz środki transportu (pojazdy, statki, samoloty i ich części). Wsparcie zagranicznych inwestycji ze strony państwa zapewnia Gruzińska Narodowa Agencja Inwestycyjna (GNIA), która jest odpowiedzialna za ułatwienie i finalną implementację procesu inwestycyjnego. GNIA pomaga inwestorom w uzyskaniu wymaganych licencji i zezwoleń, a po podpisaniu stosownej umowy, może działać jako przedstawiciel w innych agencjach rządowych w trakcie procedur udzielania licencji i pozwoleń. – W latach 2017-2020 planujemy realizację 2500 projektów infrastrukturalnych na terenie całego kraju. W ciągu 4 lat zostanie wybudowanych i odnowionych 1000 km dróg, w tym nowoczesna autostrada prowadząca do granicy z Turcją w Sarpi. Naszym celem i priorytetem jest zwiększenie i umiędzynarodowienie portfolio firm budowalnych operujących na rynku gruzińskim, aby pobudzić jego konkurencyjność – powiedział ambasador Gruzji w Polsce, Ilija Darchiashvili.

 

20180420_Konferencja_Gruzja_3

Dużym problemem Gruzji są braki w systemie wodociągowym, dlatego rząd w ciągu najbliższych lat ma zapewnić całodobowy dostęp do bieżącej wody dla więcej niż 500 000 mieszkańców. Obecnie trwają prace remontowe 106 obiektów kulturalnych, sportowych i edukacyjnych. Szczególny nacisk władze kładą na podnoszenie atrakcyjności turystycznej swojego kraju i dbałość o wyjątkowo oryginalne dziedzictwo kulturowe, które co roku zachęca miliony ludzi do odwiedzenia Gruzji. 2017 rok był pod tym względem rekordowy, gdyż do kraju przyjechało 7,5 mln turystów, co prawie dwukrotnie przewyższa liczbę mieszkańców. Jak przekonuje prezes działającej od roku Polsko-Gruzińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Stanisław Raźniewski: - Chłonność rynku pogłębia dodatkowo popularność Gruzji wśród turystów i podróżników - to ponad 10 mln potencjalnych klientów. Potrzebne są hotele, miejsca noclegowe, restauracje, rozwinięta infrastruktura drogowa i oferta kulturalna. Możliwości rysują się także dla przedsiębiorców zagranicznych w sferze recyklingu i gospodarki odpadami.

 

20180420_Konferencja_Gruzja_4

Zachętą i zielonym światłem dla polskich firm powinien być fakt, iż Gruzja zajmuje 9 miejsce w rankingu „Doing Business”, co oznacza, że jest jednym z wiodących krajów na świecie pod względem łatwości rozpoczęcia działalności gospodarczej. Malejąca biurokracja i liczba procedur administracyjnych wymaganych do uruchomienia i prowadzenie biznesu w Gruzji, a także otwarta na świat i transparentna gospodarka, są efektem gruntownych refom ostatnich lat.


Zapraszamy do kontaktu z Polsko-Gruzińską Izbą Przemysłowo-Handlową:
https://pol-ge.com/



Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij