– Działka ma ciekawy kształt, dający architektom wiele możliwości aranżacyjnych, znajduje się też w bliskiej odległości od centralnej części wystawy, gdzie znajdą się najważniejsze miejsca, w tym pawilon gospodarzy. Jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani, Polski Pawilon będzie stał w strategicznym miejscu – mówi Tomasz Pisula, Komisarz Generalny Polskiej Sekcji EXPO 2020 i prezes PAIH. Jak podkreśla „lokalizacja będzie naszym sprzymierzeńcem w walce o jak największą liczbę zwiedzających, prowadzonej w warunkach ostrej konkurencji, gdyż udział w EXPO potwierdziła już rekordowa liczba państw”.
Na działce o powierzchni ok. 1880 m2 zostanie wybudowany minimum dwukondygnacyjny pawilon o powierzchni blisko 3000 m2. O jego kształcie rozstrzygnie zaplanowany na drugą połowę czerwca konkurs architektoniczny. – Po raz pierwszy wyłonimy nie tylko projekt architektoniczny pawilonu, ale także koncepcję ekspozycji wewnętrznej oraz aranżację terenu przyległego – tłumaczy Monika Dyląg-Sajór, koordynator projektu EXPO Dubaj w PAIH.
Polska ekspozycja, wpisująca się w hasło wystawy: „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”, będzie nawiązywała do dwóch podtematów: Mobilności i Zrównoważonego Rozwoju. Komisarz Generalny zaznacza, że nadrzędnym celem obecności Polski na EXPO jest promocja gospodarcza. Stąd każdy element programowy ma służyć polskim firmom i całej gospodarce. – W odniesieniu do pawilonu oznaczać to będzie szerszą, niż dotychczas, promocję polskich innowacyjnych produktów i technologii, wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju i znajdujących zastosowanie w sektorze mobilności – wyjaśnia Pisula. Przypomina, że lista referencyjna takich podmiotów powstanie na podstawie konkursu dla firm, który trwa do 30 maja tego roku. – Każdy element wyposażenia wnętrza – od strojów obsługi, po zastawę stołową w restauracji, czy meble w sali konferencyjnej – powinien promować polski design i polski przemysł. W pawilonie, poza ekspozycją stałą, ma znaleźć się także strefa regionów, sala konferencyjna, cukiernia, strefa dzieci oraz scena – wylicza natomiast Monika Dyląg-Sajór.
Światowa Wystawa rozpocznie się październiku 2020 r. i potrwa 6 miesięcy. Za organizację udziału Polski odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu.