– Prowincja Fars to przede wszystkim rolnictwo, jednak znajdują się tam również okazałe instalacje rafineryjne i fabryki petrochemii. Właśnie te branże: rolnictwo i energetyka stanowią największą wartość dodatnią regionu – zauważa Jarosław Kaczyński, kierownik biura handlowego PAIH w Teheranie. Dodaje, że ważnym elementem rozwoju gospodarczego prowincji jest także turystyka. Stolica regionu, Sziraz to kolebka perskiej kultury - w odległości 60 km od miasta znajduje się starożytne Persepolis.
Kluczowymi tematami rozmów były możliwości inwestycyjne polskich firm w Iranie oraz współpraca w ramach Miasteczka Przemysłowego w Szirazie. – Region stawia na rozwój energetyki solarnej, dlatego szuka inwestorów w farmach słonecznych – podkreśla szef biura PAIH w Teheranie.
Jak wyjaśnia Kaczyński, zgodnie z polityką władz Fars i dzięki wsparciu Ambasady Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie, jedno z polskich miast ma zostać partnerem dla samej prowincji Fars oraz miasta Sziraz. – Planowane są działania w kierunku sformalizowania tej współpracy – zdradza Kaczyński.
Szczegóły dalszej współpracy stały się tematem przewodnim odbywającego się w Iranie spotkania ekspertów teherańskiego biura PAIH z przedstawicielami władz lokalnych prowincji Fars, wśród których byli: prezydent Miasta Shiraz oraz reprezentanci działu rozwoju infrastruktury miasta, szef Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Shirazie; przedstawiciel władz Miasteczka Przemysłowego w Szirazie oraz wiceprezes Fars Chamber of Commerce, Industry, Mines and Agriculture.
Podczas rozmów wiceszef Fars Chamber of Commerce, Industry, Mines and Agriculture, Mohammad Sadeq Hamidiam zwrócił uwagę, że sektory budowlany, rolno-spożywczy, kosmetyczny, papierniczy i farmaceutyczny to obszary, w których Polska i Iran mają największe szanse na zwiększenie wolumenu wymiany handlowej. Zaakcentował również aktywność przedstawicielstwa Agencji w stolicy kraju – Wiele działań firm, zarówno z Polski, jak i Iranu obsługuje biuro PAIH w Teheranie. Cieszymy się, że możemy mieć tutaj takiego partnera. To dobry prognostyk na przyszłość - mówi Mohammad Sadeq Hamidiam.