Umicore ma 59 zakładów produkcyjnych na świecie, w tym 24 w Europie. W Polsce Grupa od 1996 r. produkuje blachy cynkowo-tytanowe. W 2016 r. zdecydowała się na zlokalizowanie w Polsce fabryki katalizatorów w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie), w którym zatrudnia 80 osób.
Teraz firma zapowiedziała budowę zakładu w Nysie (woj. opolskie), gdzie będzie wytwarzać katody do akumulatorów litowo-jonowych. Instalacja ma opierać się na najnowocześniejszych technologiach. Powstanie też Centrum B+R na potrzeby globalne firmy.
Jak zaznacza wiceprezes PAIH Krzysztof Senger ponad 30% z pracowników, których zatrudni belgijski inwestor to wyspecjalizowani inżynierowie, a „wysoko zautomatyzowana produkcja przyczyni się do rozwoju przemysłu 4.0 i realizacji flagowych założeń Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.
Wiceszef Agencji zauważa również, że sygnały o ulokowaniu inwestycji Umicore w Polsce zwiększyły zainteresowanie naszym krajem ze strony przedsiębiorstw z tego samego sektora – „Zagraniczni inwestorzy branży elektomobilności nie tylko coraz baczniej obserwują nasz kraj pod kątem prowadzenia działalności, ale zadają już nam sprecyzowane zapytania. Między innymi dlatego wyodrębniliśmy w naszym portfelu oddzielną kategorię projektów dotyczących elektromobilności”.
Umicore planuje podjąć współpracę z lokalnymi uczelniami wyższymi, szczególnie o profilu technicznym oraz ze szkołami zawodowymi.
PAIH w tym roku obsłużyła również chińskiego producenta elementów baterii do aut elektrycznych - Guotai-Huarong Poland. Inwestor kilka miesięcy temu ogłosił budowę fabryki w na Dolnym Śląsku.
Aktualnie Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi 15 projektów z segmentu elektromobilności o łącznej wartości 2,9 mld euro (1/4 CAPEX-u portfela), które mogą przyczynić się do stworzenia ponad 4,6 tys. miejsc pracy. Wśród krajów inwestujących w elektromobilność dominują właśnie państwa azjatyckie.