21 listopada 2018r. w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii odbyła się inauguracja Akceleratora Eksportu Branży Meblarskiej. Program został przygotowany przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, PAIH, KUKE, KUKE Finance, BGK, ARP, PFR TFI, PARP oraz Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli. Program akceleracji wpisuje się w nurt działań Ministerstwa, ujęty w programie Moda Na Eksport, oraz programie Flagowym Polskie Meble.
-Polska gospodarka świetnie się rozwija. Pod względem tempa rozwoju gospodarczego jesteśmy w czołówce europejskiej. Aby utrzymać i wzmacniać ten trend musimy wychodzić na zewnątrz z coraz szerszą gamą produktów – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii – Jako rząd wspieramy potencjał polskich firm w zdobywaniu nowych rynków i klientów. Dziś do dialogu jak wzmacniać obecność polskich firm za granicą zaprosiliśmy branżę meblarską, która jest naszym hitem eksportowym, zajmuje 3 miejsce na świecie. Chcemy czerpać z doświadczeń rodzimych firm meblarskich oraz wypracować kolejne rozwiązania wspierające ekspansję polskiego meblarstwa oraz innych branż.
-Jako polska branża meblarska mamy dziś liczący się na świecie potencjał produkcyjny, ale potrzebujemy zmiany w modelach biznesowych oraz strategii ekspansji - konsolidacji grup producentów, unowocześnienia produkcji i skrócenia dostępu do klienta końcowego. Do tego chcemy dopasowywać narzędzia wsparcia Grupy PFR. Temu celowi służy program Akceleratora Eksportu Branży Meblarskiej – zapowiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Program Akceleracji do marca przyszłego roku obejmie 3 wątki działań: Strefę nowych rynków, Strefę dialogu oraz Strefę firm, w ramach których przedsiębiorcy będą uczestniczyli w warsztatach, wypracowywali rozwiązania dynamizujące ekspansję zagraniczną oraz nawiązywali nowe relacje biznesowe.
-Zrealizujemy warsztaty z grupą PFR, nawiążemy nowe relacje poprzez sieć Zagranicznych Biur Handlowych PAIH, poddamy dyskusji pomysły na nowe instrumenty wsparcia, a to wszystko z obsługą dedykowanych opiekunów z Grupy PFR – podsumował Bartłomiej Pawlak.
Jak komentuje Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu: -Niesłabnący popyt na polskie meble na tak wielu zagranicznych rynkach świata, świadczy o innowacyjności polskich designerów i najwyższej klasie rodzimych wykonawców, co pozwala polskim producentom konkurować stosunkiem jakości i ceny. Ten stan rzeczy będzie w następnych latach ewoluować, w czym, mocno w to wierzę, eksperci PAIH, dzięki nowej strukturze wsparcia biznesu i sieci prawie 60-u Zagranicznych Biur Handlowych, będą mieli swój udział, również poprzez projekt Akceleratora.
Branża meblarska utrzymuje wysokie tempo wzrostu produkcji, które po 3 kwartałach 2018 roku wynosi +7%. Szacuje się, że wartość produkcji mebli w Polsce w 2018 roku przekroczy 50 mld złotych. Uczestnicy programu akceleracji dysponują łącznym potencjałem ponad 3,7 mld złotych.
Załącznik: