Ranking CEO World Magazine prezentuje 50 krajów najlepszych do prowadzenia biznesu. Zwycięzcą zestawienia jest Malezja, na drugim miejscu uplasowała się Polska, skład podium zamknęły Filipiny. W pierwszej dziesiątce znalazły się Indonezja, Australia, Singapur, Indie, Czechy, Hiszpania oraz Tajlandia.
– Inwestorzy zagraniczni znajdują nad Wisłą bardzo dobre środowisko do prowadzenia biznesu. Mogą liczyć nie tylko na wysoką jakość infrastruktury okołobiznesowej, ale przede wszystkim - profesjonalizm i zaangażowanie polskich pracowników. Dlatego właśnie tu lokują zaawansowane technologicznie inwestycje, często współpracując z polskimi partnerami. Stajemy się hubem innowacji w naszym regionie, w czym pomaga również szybko rosnący rynek venture capital (VC) – mówi Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Klimat inwestycyjny 95 gospodarek zdiagnozowało 115 tys. menadżerów i przedsiębiorców z całego świata. Noty w skali od 1 do 100 (100 = najlepszy kraj w danej kategorii) respondenci wystawili biorąc pod uwagę 11 czynników, tj.: stanu walki z korupcją, środowiska pracowniczego i infrastruktury, poziomu swobód przepływu (osób, towarów, kapitału), jakości życia, zaawansowania biurokracji (stabilność gospodarcza i polityczna) i ochrony inwestorów, systemu skarbowego, gotowości technologicznej, liczby i różnorodności programów imigracji biznesowej oraz szeroko pojętą otwartość do biznesu. Polska zdobyła najwięcej punktów w kategorii otwartość biznesu (95/100) i gotowości technologicznej (84/100). Nasz kraj został też doceniony w zakresie swobód przepływu i systemu skarbowego.
Atrakcyjność inwestycyjną Polski potwierdza również badanie klimatu inwestycyjnego przeprowadzane przez PAIH, HSBC i Grant Thornton. Tegoroczna edycja pokazała, że ponad 90% firm jest zadowolonych z decyzji o zainwestowaniu nad Wisłą i zrobiłoby to ponownie. Wyniki z kolejnej edycji ankiety PAIH i jej partnerzy opublikują już w pierwszym kwartale 2019 r.