Uruchomiony przez PAIH przetarg dotyczy zaprojektowania, budowy, utrzymania technicznego i rozbiórki Pawilonu Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Monika Dyląg-Sajór, koordynatorka projektu EXPO 2020 w PAIH wyjaśnia, że umowa z wykonawcą ma zostać zrealizowana w następujących etapach: wykonanie dokumentacji projektowej, budowa pawilonu i ekspozycji, utrzymanie techniczne. Zaznacza, że wybrane elementy wyposażenia Pawilonu oraz - jego rozbiórka są objęte prawem opcji. – O wyborze oferty zdecyduje zarówno cena, jak i jakość wykonania próbek. Do udziału zapraszamy przedsiębiorców z doświadczeniem w realizacji inwestycji o podobnej skali i gotowych do przygotowywania wielojęzycznych ekspozycji multimedialnych. Prace budowlane mają ruszyć w drugiej połowie tego roku – mówi. Dodaje, że termin składania ofert upływa 7 maja 2019 r.
W październiku 2018 r. poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie projektu koncepcyjnego pawilonu oraz ekspozycji wewnętrznej. Jak zaznacza Monika Dyląg-Sajór zwycięska kreacja studia WXCA nawiązuje do dwóch podtematów EXPO: mobilności i zrównoważonego rozwoju. – Przed budowniczymi pawilonu stoi nie lada wyzwanie połączenia elementów tradycyjnej polskiej architektury drewnianej z najnowszymi technologiami konstrukcyjnymi. Jesteśmy jednak przekonani, że właśnie ta niebanalność projektu skłoni wykonawców do złożenia oferty w przetargu – mówi. Monika Dyląg-Sajór tłumaczy, że ekspozycji będzie towarzyszyć program promocji gospodarczej – Nawiązaliśmy współpracę z kilkudziesięcioma polskimi firmami - zarówno doświadczonymi czempionami, jak i innowacyjnymi startupami. Chcemy, żeby były wizytówkami Polski na dubajskim EXPO, dlatego pracujemy nad kreatywnym zaprezentowaniem ich oferty – podkreśla przedstawicielka PAIH.
Pierwsze EXPO w regionie Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu potrwa od 20 października 2020 roku. do 10 kwietnia 2021 r. Za przygotowanie obecności Polski na EXPO 2020 w Dubaju odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu, a Komisarzem Generalnym Polskiej Sekcji jest wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.