Polska jest czwartym największym partnerem handlowym Azerbejdżanu, nasze obroty wyniosły blisko 94,7 mln USD w 2018 roku. Do polskich hitów eksportowych należą maszyny, produkty przemysłu metalowego, oleje i środki czyszczące oraz urządzenia elektryczne i nabiał.
Infrastruktura, transport, energetyka i nowe technologie to sektory wysokich szans współpracy gospodarczej Polski i Azerbejdżanu. Polska może odegrać szczególnie znaczącą rolę w rozwoju tamtejszej branży IT, wprowadzając na rynek najlepszych i najbardziej innowacyjnych dostawców technologii i programistów - podkreślił podczas Forum Biznesowego w Baku wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger.Wiceszef Agencji dodał, że wierzy, że to wydarzenie przyczyni się do rozwoju stosunków gospodarczych pomiędzy Polską a Azerbejdżanem.
PAIH uruchomiła ZBH Baku na początku lipca 2018 roku. Od tamtej pory biuro zorganizowało pięć misji gospodarczych, okrągły stół Polska-Azerbejdżan w Warszawie, jego eksperci brali udział w dwóch największych targach w Azerbejdżanie: z sektora budowlanego i telekomunikacyjnego.
Kierowniczka biura, Elnara Mammadova, zaznacza, że największy potencjał na pomyślną ekspansję do Azerbejdżanu mają przedsiębiorstwa z takich sektorów jak: farmaceutyczny, sprzętu medycznego, rolno-spożywczy, maszyn rolniczych, kosmetyczny, budowlany i transportowy. W związku z tym PAIH zorganizowała misję gospodarczą, do której zaproszenie przyjęło 12 firm reprezentujących te branże.
Szefowa ZBH Baku dodaje, że większość polskich firm, które do tej pory się zgłosiło do jej biura poszukuje dystrybutorów i partnerów po stronie azerbejdżańskiej oraz informacji o rynku i targach w Azerbejdżanie.
To pokazuje, jak ogromne jest zainteresowanie biznesem na linii Warszawa-Baku. Zapytania od polskich firm otrzymujemy codziennie. Ciekawym faktem jest to, że coraz częściej zwracają się do naszego biura również firmy azerbejdżańskie z prośbą o pomoc w znalezieniu kontrahentów z Polski. ZBH stwarza możliwość polskim i azerbejdżańskim firmom na bezpośredni kontakt z producentami - podkreśla Elnara Mammadova.Kierowniczka ZBH Baku zapewnia również, że klimat inwestycyjny Azerbejdżanu zyskuje na atrakcyjności. "Obecnie nie występują już żadne ograniczenia dotyczące transferu technologii czy wymiany waluty, nie stosuje się dyskryminacji inwestorów zagranicznych względem krajowych, zlikwidowano wymagania dotyczące lokalnego partnera, nie ma również ograniczeń w kwestii wysokości kapitału zagranicznego w przedsiębiorstwach czy dotyczących repatriacji zysków" - mówi.
Dodała, że respektowana jest ochrona praw inwestorów zagranicznych, ponadto obowiązuje zwolnienie z cła eksportowego towarów wyprodukowanych w Azerbejdżanie przez inwestorów zagranicznych.
"Ponadto, co istotne z punktu widzenia polskich firm - inwestorzy mogą korzystać z siedmiu specjalnych parków przemysłowo-technologicznych, które gwarantują zwolnienie z CIT na 7 lat, podatku od nieruchomości, podatku gruntowego oraz zwolnienie z VAT na sprzęt i urządzenia technologiczne" - wyjaśnia.
Podczas Forum PAIH podpisała porozumienia o współpracy z trzema azerbejdżańskimi instytucjami otoczenia biznesu i trzema firmami, m.in. z sektora e-commerce i IT.
Polsko-Azerbejdżańskie Forum Biznesowe odbyło się 31 maja 2019 r. w Baku.
***
Misją PAIH jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Agencja wspiera w pokonywaniu procedur administracyjnych, znalezieniu odpowiedniej lokalizacji, wiarygodnych partnerów oraz dostawców. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH) na całym świecie.