Aktualności
Strona główna > Aktualności
26 czerwca 2019

MPiT tworzy Czarną Księgę niedozwolonych praktyk dot. delegowania pracowników

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z Inicjatywą Mobilności Pracy przygotowuje Czarną Księgę bezprawnych praktyk, które stosowane są wobec przedsiębiorców delegujących pracowników w ramach świadczenia usług. Jej zakres rozszerzony został na bariery i ograniczenia, które utrudniają korzystanie polskim przedsiębiorcom ze wszystkich czterech swobód rynku wewnętrznego: towarów, osób, usług i kapitału

Czarna księga


Niezbędne dla powstania Księgi są jednak informacje o konkretnych barierach i nadużyciach, z którymi borykają się polscy przedsiębiorcy świadczący usługi w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Z  doświadczenia Ministerstwa wynika, że dla naszych partnerów na forum UE oraz w innych państwach członkowskich brak konkretnych informacji oraz brak skarg oznacza brak rzeczywistego problemu.

Czarna Księga będzie wspierać argumentację Polski w zakresie przeciwdziałania protekcjonistycznym praktykom stosowanym przez niektóre państwa członkowskie. Informacje, które otrzymamy od przedsiębiorców, zostaną wykorzystane do ochrony interesów polskich przedsiębiorców, będą wykorzystywane podczas prac nad kształtem nowych przepisów unijnych - a także pomogą w rozwiązaniu konkretnych, zgłoszonych problemów.

Prosimy o praktyczne informacje dot. utrudnień w transgranicznym świadczeniu usług na rynku UE:

  • Skąd pochodzi Państwa wiedza o wymogach i formalnościach, które trzeba spełnić – czy dostęp jest łatwy, a informacje wiarygodne?
  • Czy problemem jest np. konieczność założenia konta w banku w innym państwie członkowskim?
  • Czy problemem jest założenie firmy w innym państwie członkowskim?
  • Czy należy zdobyć dodatkowe certyfikaty, pozwolenia?
  • Czy konieczne jest spełnienie dodatkowych wymagań (np. lokalnych, ale także zdrowotnych, ubezpieczeniowych, środowiskowych, itp.?
  • Czy istnieją problemy z delegowaniem pracowników (np. ze skompletowanie potrzebnej dokumentacji)?
  • Czy kontrole w państwie świadczenia usługi są częste lub uciążliwe i czy kary są proporcjonalne do ewentualnych uchybień?


Apelujemy o przekazywanie wszelkich informacji na adres:
SekretariatDSE@mpit.gov.pl.

Ministerstwo gwarantuje pełną anonimowość danych firmy.



Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij