Aktualności
Strona główna > Aktualności
30 lipca 2019

Polskie firmy skorzystają na ułatwieniach w handlu z Wietnamem

Miesiąc po podpisaniu przez Unię Europejską i Wietnam umowy o wolnym handlu (EVFTA), tj. 30 lipca, w Ho Chi MInh odbyła się konferencja poświęcona skutkom wejścia w życie porozumienia. Jednym z jej prelegentów był Piotr Harasimowicz, kierownik biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Ho Chi Minh. – 95-milionowy azjatycki rynek już wkrótce będzie stał otworem przed polskim biznesem. Największe korzyści z liberalizacji handlu odniosą sektory farmaceutyczny, rolno-spożywczy, maszynowy i motoryzacyjny – wskazuje szef wietnamskiego biura PAIH.

Wietnam nie należy do kluczowych partnerów handlowych Polski, jednak ze względu na jego potencjał gospodarczy, resort rozwoju sklaryfikował go jak rynek perspektywiczny dla polskiego biznesu. Naszymi hitami eksportowymi do Wietnamu do tej pory były filety rybne, leki oraz produkty mleczarskie. Wartość sprzedaży nadwiślańskich towarów do Wietnamu sięgnęła w 2017 r., a w 2018 r. przekroczyła, 1 mld zł. Jest jednak drugim, po Singapurze, największym partnerem handlowym UE wśród państw należących do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Wartość wymiany towarowej między UE a Wietnamem sięga niemal 50 mld euro rocznie, a w przypadku usług kwota ta wynosi prawie 4 mld euro. 30 czerwca tego roku Unia Europejska i Wietnam podpisały w Hanoi porozumienie o wolnym handlu (EVFTA), które docelowo zniesie ponad 99% ceł na unijne i wietnamskie towary. Dziś, miesiąc po tym wydarzeniu, w Ho Chi Minh odbywa się konferencja ministerialna na temat wyzwań i korzyści dla 29 gospodarek. Polski głos reprezentuje na niej Piotr Harasimowicz, kierownik biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh.
Zawarte w czerwcu porozumienie jest przełomowe dla relacji gospodarczych UE z krajami trzecimi. To druga, po Singapurze, umowa liberalizująca wymianę towarową z członkiem ASEAN. Wraz z wejściem w życie porozumienia Wietnam zniesie 65 proc. ceł przywozowych na towary z UE, pozostałe będą stopniowo eliminowane przez 10 lat – mówi Piotr Harasimowicz.Jak tłumaczy, umowa oferuje firmom po obu stronach więcej możliwości poprzez usunięcie taryf celnych, ograniczenie barier regulacyjnych i biurokracji, zapewnienie ochrony oznaczeń geograficznych, otwarcie usług i rynku zamówień publicznych, a także gwarancję, że uzgodnione zasady są wykonalne. Ekspert PAIH wyjaśnia, że największe korzyści z liberalizacji handlu odniosą sektory farmaceutyczny, rolno-spożywczy, maszynowy i motoryzacyjny.

Blisko połowa produktów farmaceutycznych pochodząca z UE będzie zwolniona z 8-procentowych ceł zaraz po wejściu w życie umowy, reszta po 7 latach. Z kolei cła na wołowinę zostaną wyeliminowane po 3 latach, na produkty mleczarskie po maksymalnie 5, a na przetwory spożywcze po upływie 7. Dość mocno obciążony (stawki sięgające 48-50%) handel winami i napojami spirytusowymi nie będzie podlegał opodatkowaniu po 7 latach od implementacji porozumienia. Na piwo przyjdzie pora po 10 latach. Co ważne wraz z wejściem w życie umowy prawie wszystkie maszyny i urządzenia będą zwolnione z 35-procentowych ceł, do zera zejdzie też bagatelna, 78-procentowa stawka na samochody – wylicza Piotr Harasimowicz z PAIH.

Szef wietnamskiego biura handlowego Agencji podkreśla również, że porozumienie EVFTA otwiera wietnamski rynek zamówień publicznych dla wszystkich firm z UE, w tym z Polski. – Zgodnie z zapisami umowy polscy przedsiębiorcy będą mogli przystąpić do przetargów ogłaszanych przez takie podmioty jak administracja centralna (w tym dotyczące realizacji inwestycji infrastrukturalnych), miasta Hanoi i Ho Chi Minh City oraz największe przedsiębiorstwa państwowe – wyjaśnia Piotr Harasimowicz.

Ekspert PAIH zaznacza ponadto, że umowa zapewnia ułatwiony dostęp do wietnamskiego rynku usług pocztowych i kurierskich, bankowych i ubezpieczeniowych, a także tych związanych z transportem morskim.

Zawarta miesiąc temu umowa EVFTA wejdzie w życie, jeżeli zostanie przyjęta przez Radę UE i pomyślnie przejdzie głosowanie w Parlamencie Europejskim. Organizatorem konferencji w Ho Chi Min jest wietnamskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu.

 

Kierownik ZBH Ho Chi Minh podczas konferencji na temat umowy EVFTA

Kierownik ZBH Ho Chi Minh Piotr Harasimowicz podczas jednego z paneli dyskusyjnych (drugi z prawej)



Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij