Aktualności
Strona główna > Aktualności
22 stycznia 2020

Polsko-Japońskie Sesje Biznesowe w Tokio - relacja

Współpraca w zakresie inwestycji bezpośrednich, innowacji w energetyce i dużych projektów infrastrukturalnych były tematami polsko-japońskich sesji biznesowych organizowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) 21 stycznia w Tokio. Rozmowy 21 polskich i 25 japońskich firm zainaugurował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wraz z Grażyną Ciurzyńską, p.o. Prezes PAIH.

Polsko-Japońskie Sesje Biznesowe w Tokio - relacja


Dobry klimat dla japońskich inwestycji

Podczas otwarcia sesji inwestycyjnej Grażyna Ciurzyńska, p.o. Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zwróciła uwagę, że PAIH ma bezcenne doświadczenia we współpracy z inwestorami japońskimi - Objęliśmy naszym doradztwem ponad 70 projektów. Na terenie naszego kraju działa ponad 300 firm z kapitałem japońskim, które zatrudniają bez mała 40 tys. pracowników - powiedziała.

Cieszymy się niezmiernie z zaufania, którym darzycie na co dzień nasz kraj i polskich pracowników. Z tego miejsca pragnę podziękować wszystkim inwestorom, którzy są z nami na rynku polskim. W sposób szczególny firmie Toyota Motor, która od 20 lat buduje z nami przyjazny klimat inwestycyjny, docenia polskich ekspertów powierzając im kluczowe stanowiska kierownicze - zaznaczyła ponadto Grażyna Ciurzyńska. I dodała na koniec - Doceniamy wkład japońskiego biznesu w rozwój polskiej gospodarki i liczymy na jeszcze bardziej dynamiczną współpracę.

Z kolei Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska jako jeden z dwóch krajów na świecie od 30 lat rozwija się bez recesji. W Polsce dla inwestorów stworzyliśmy warunki, które przez firmy badawcze określane są jako jedne z najlepszych na świecie - kontynuował. Jak dodał Japonia jest trzecią co do wielkości gospodarką świata, gdzie wielu inwestorów zainteresowanych jest Polską.

Pierwsza inwestycja Toshiba Carrier w Polsce

W trakcie tej sesji Prezes Toshiba Carrier Corporation Toru Kubo poinformował, że inwestor otworzy w Gnieźnie pierwszy w Europie zakład produkcyjno-dystrybucyjny jeszcze w 2020 r. Jego koszt ma przekroczyć 100 mln zł.

Nasza obecność w Polsce wpisuje się w strategię globalnego rozwoju spółki oraz wzmacnia jej działalność w Europie. Dołożymy wszelkich starań, aby przyczynić się do dalszego rozwoju gospodarczego Polski i Japonii. Dziękujemy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu za wsparcie w sprawnym przeprowadzeniu procesu decyzyjnego - powiedział Toru Kubo.

Deklaracja współpracy w ramach CPK

Ważnym celem polsko-japońskich sesji było zbadanie możliwości nawiązania współpracy w zakresie projektów infrastrukturalnych w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W trakcie rozmów poświęconych temu tematowi szef rządu podkreślił, że Polska jest w fazie ogromnych inwestycji infrastrukturalnych. W najbliższych kilku latach w Europie nie będzie większego niż Polska placu budowy dla dróg, kolei i lotnisk - mówił Morawiecki w odniesieniu do inwestycji związanej z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w Polsce.

- CPK jako inwestycja strategiczna cieszy się wsparciem polskiego rządu. We współpracy z Japonią liczymy na pozyskanie najnowocześniejszych technologii oraz dostęp do wiedzy z zakresu organizacji i zarządzania dużymi projektami. Polska ma do zaoferowania stronie japońskiej możliwości prowadzenia biznesu na skalę, która jest dziś nie do uzyskania w żadnym innym europejskim kraju - powiedział obecny w Tokio Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.

W odpowiedzi polska strona usłyszała deklarację wiceszefa ministerstwa infrastruktury Japonii Naoki Fujiiego o gotowości jego kraju do współpracy z Polską w realizacji CPK. - Jesteśmy pewni, że CPK wzmocni połączenia między europejskie i pozycję gospodarczą Polski w Europie, a Japonia ma doświadczenie, z którego Polska może skorzystać - wyjaśnił Naoki Fujii.

Energetyka obszarem strategicznej współpracy

E-mobilność technologie czystego węgla i wodorowe były w centrum rozmów sesji energetycznej. Premier podkreślał, że Polska ma nietypowy mix energetyczny, ale traktuje to jako szansę.

W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących energetyki atomowej. Japonia jest najbardziej zaawansowanym na świecie państwem w zakresie konwersji energii z węgla na gaz być może to jest technologia, w obszarze której będziemy współpracować - mówił szef polskiego rządu, a współpracę w dziedzinie energetyki określił jako strategiczną.

- Mamy do czynienia z przełomami - technologie bateryjne, czystego węgla i wodorowe. We wszystkich tych obszarach warto rozwijać współpracę - zarówno na poziomie biznesowym, jak i naukowym. Polska i Japonia stoją przed ogromna szansa, która może doprowadzić do rozwoju strategicznej współpracy między naszymi krajami - podkreślił obecny w Japonii Michał Kurtyka, Minister Klimatu.

Z kolei Hiroshi Kajiyama, Minister Gospodarki i Przemysłu, powiedział, że Japonia jest silnie związana z polską gospodarką - 300 to największa liczba japońskich przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej. Energetyka jest jednym z filarów naszej współpracy gospodarczej, a wszystkie obszary tematyczne dzisiejszej sesji charakteryzują się wysokim potencjałem - wskazał.

Sesje energetyczna i infrastrukturalna zakończyły się rozmowami stolikowymi, podczas których polscy i japońscy partnerzy mogli szczegółowo omówić obszary potencjalnej współpracy.

Polsko-Japońskie Sesje Biznesowe stanowiły komponent gospodarczy wizyty Premiera RP w Japonii, zorganizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.


Galeria zdjęć:
Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij