Wielka Brytania
Brytyjskie Biuro Krajowe podjęło decyzję o automatycznym bezpłatnym przedłużeniu wiz dla imigrantów pracujących w służbie zdrowia, którym pobyt wygasa wraz z 1 października 2020 r. Dotyczy to około 2800 pracowników publicznej służby zdrowia (ang. National Health Service) oraz ich rodzin.
Hiszpania
Koronawirus zbiera największe żniwo wśród hiszpańskich przedsiębiorców z sektora turystycznego, handlu i budownictwa. Łącznie w ostatnim miesiącu zostało zamkniętych 85 873 firm, co spowodowało redukcję 792 000 etatów. Najbardziej ucierpiały małe przedsiębiorstwa liczące do pięciu pracowników (ok. 70%), najmniej przedsiębiorstwa duże, zatrudniające powyżej 500 osób (2,95%). Największą liczbę upadków firm i zwolnień zanotowano w Andaluzji.
Portugalia
Ministerstwo Finansów oszacowało, że każde 30 dni roboczych, podczas których trwa zahamowanie gospodarki powoduje 6,5% spadek rocznego PKB.
Ponadto trwają rozmowy na temat nacjonalizacji linii lotniczej TAP. Jak przyznał Minister Finansów Mario Centeno, ruch ten mógłby być szansą na przywrócenie rentowności spółki.
Finlandia
Rząd przygotowuje plan budżetowy dla sektora instytucji rządowych i samorządowych na lata 2021-2024, który nałoży limity wydatków na finanse centralne. Ogólny plan budżetowy zostanie opublikowany 16 kwietnia 2020 r.
Godziny otwarcia i przejścia graniczne dla ruchu handlowego pozostają niezmienione. Porty lotnicze stanowią wyjątek od tej zasady, ponieważ rząd zarządził ich zamknięcie. W przypadku ruchu komercyjnego do przeprowadzenia odprawy celnej można również wykorzystać systemy zdalne. Ruch towarowy trwa, dlatego kontrole celne i inspekcje towarów są przeprowadzane jak zwykle.
Placówki szkolne, oświatowe, muzea, teatry, obiekty kultury, biblioteki, biblioteki mobilne, centra hobby i wypoczynku, baseny i inne obiekty sportowe, centra młodzieżowe, kluby, sale spotkań organizacji, zajęcia w ciągu dnia dla osób starszych, obiekty do pracy rehabilitacyjnej i warsztaty zostały zamknięte.
Szwecja
Szwecja ograniczyła eksport medycznych środków ochrony osobistej do krajów trzecich (poza kraje UE, EFTA).
Bez przeszkód odbywa się ruch pasażerki i towarowy drogą morską. Wydłużona może być odprawa i przyjęcie pasażerów ze względu na obostrzenia epidemiczne. Ruch lotniczy jest ograniczony ze względu na niski popyt na usługi pasażerskie.
Otwarte są restauracje, bary, sklepy i centra handlowe.
Niemcy
Zawieszono kontrole pojazdów ciężarowych objętych zakazem jazdy w niedziele i święta. W zależności od landów dotyczy to wszystkich lub wybranych produktów będących przedmiotem transportu.
Od 10 kwietnia wjeżdżających do Niemiec obowiązuje 14-dniowa kwarantanna (nie dotyczy m.in. zawodowych kierowców transportujących towary, przejeżdżających tranzytem, pracowników transgranicznych lub przyjeżdżających z przyczyn bezwzględnie koniecznych, pracowników sezonowych etc.)
Austria
Punkty usługowe będą zamknięte do końca kwietnia. Wszystkie pozostałe sklepy mają zostać otwarte od 1 maja. Restauracje i hotele Austria zamierza otworzyć najwcześniej w czerwcu. Szkoły pozostaną zamknięte do połowy maja.
Z kolei do końca czerwca obowiązuje zakaz zgromadzeń publicznych, nie odbędą się żadne imprezy masowe. Wszystkie zgromadzenia publiczne są zabronione. W jednym miejscu nie może się spotkać więcej niż 5 osób.
Bułgaria
Związki zawodowe i pracodawcy chcą, żeby do końca kwietnia Bułgaria została członkiem Unijnego Mechanizmu Kursowego (ERM II). Wejście do strefy euro jest priorytetem dla bułgarskiej polityki zagranicznej i gospodarczej. Przystąpienie do ERM II ułatwi wyjście z recesji wywołanej pandemią COVID-19, pozwalając na rozpoczęcie wielu pozytywnych zmian w gospodarce i sferze społecznej w perspektywie długoterminowej.
Zgodnie z rządowym dekretem sieci handlowe mają eksponować rodzime produkty poprzez zapewnienie im odpowiedniej powierzchni sprzedażowej. W specjalnych strefach sprzedawane będą odpowiednio oznakowane mleko i produkty mleczne z bułgarskiego surowego mleka; ryby i produkty rybołówstwa; świeże mięso i jajka; świeże sezonowe owoce i warzywa. Decyzja budzi kontrowersje zarówno wśród sieci handlowych, sprzedawców jak i zagranicznych importerów.
Czechy
W Czechach coraz głośniej mówi się o rozluźnieniu niektórych regulacji. Już w minionym tygodniu doszło do otwarcia kolejnych sklepów (do tej pory otwarte były jedynie sklepy z żywnością, apteki oraz drogerie). Po 15 kwietnia planuje się kolejne zniesienia restrykcji między innymi tych, które dotyczą restauracji.
Od 14 kwietnia obywatele czescy mogą wyjeżdżać za granicę, jeśli muszą wypełnić obowiązki służbowe, udać się w podróż służbową, na pogrzeb, spotkać się z rodziną lub w innej nadzwyczajnej sytuacji. Wyjazd za granicę objęty jest 14-dniową kwarantanną po powrocie. Kwarantanna nie dotyczy podróży krótszych niż 24h.
Rumunia
14 kwietnia Prezydent Rumunii Klaus Iohannis podpisał dekret o przedłużeniu stanu wyjątkowego z powodu COVID-19 na kolejny miesiąc. Zgodnie z przewidywaniami rumuńskiego ministerstwa zdrowia szczyt zachorowań w Rumunii nastąpi za dwa tygodnie.
Węgry
Od 15 kwietnia 2020 r. przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dopłaty do badań i rozwoju, a od 16 kwietnia do ogólnych dopłat do ochrony zatrudnienia. Rząd przeznaczy 40-procentową dopłatę do wynagrodzenia, aby zatrzymać wysoko wykwalifikowanych pracowników w sektorze badań, rozwoju i innowacji przez okres trzech miesięcy. Utrzymanie dziesiątek tysięcy specjalistów w zatrudnieniu jest niezbędne do ożywienia gospodarki, aby firmy mogły uzyskać wsparcie między innymi po inżynierach, badaczach i specjalistach IT. Możliwość obejmuje wszystkich pracodawców organów pozabudżetowych zaangażowanych w badania i rozwój, a więc wpływa na całą gospodarkę krajową i wszystkie sektory.
Chorwacja
Rząd opracował program wsparcia dla zachowania miejsc pracy w branżach:
Kwota wsparcia wynosi:
Niderlandy
Ze wzgędu na pandemię, rząd opóźnia wprowadzenie podatku węglowego dla 300 najbardziej zanieczyszczających firm w Niderlandach, który ma obowiązywać od przyszłego roku. Odpowiedni zapis w tej sprawie miał zostać opublikowany 1 kwietnia w ślad za postanowieniem Sądu Najwyższego.
Według analiz MFW holenderska gospodarka skurczy się o 7,5% w tym roku, a w 2021 wzrośnie o 3%. Bezrobocie obecnie wynosi 3,4%, a do końca roku ma się podwoić.
Grecja
Grecki premier, K. Mitsotakis w swoim wystąpieniu 13.04.2020 podkreślił, iż "pandemia koronawirusa ustępuje, ale wojna nie została jeszcze wygrana". Zaznaczył także, że poniesione straty byłyby zdecydowanie większe, gdyby nie restrykcyjna polityka wprowadzona od samego początku przed rząd grecki. Premier podkreślił, iż wpływ COVID-19 na grecką gospodarkę będzie duży, a rok 2020 charakteryzować się będzie dużą recesją, jednakże równie duże, może być ożywienie gospodarcze, który nastąpi w roku następnym.
Rząd grecki podjął już szereg kroków na rzecz wsparcia pracowników i przedsiębiorstw dotkniętych skutkami pandemii COVID-19.Na pakiet pomocy dla firm zostało przeznaczone 14 mld euro. Mowa jest również o kolejnych 10 mld euro na wsparcie z wykorzystaniem funduszy unijnych.
Premier Mitsotakis zaznaczył, że:
Stany Zjednoczone
Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaczęła kontrolę eksportu niektórych urządzeń i artykułów medycznych. Na mocy tymczasowej regulacji, produkty objęte restrykcjami zostaną w pierwszej kolejności zatrzymane przez straż graniczną i służby celne. Następnie FEMA zdecyduje, czy towar odesłać do użytku wewnątrz USA, czy zezwolić na eksport części lub całości przesyłki. Restrykcje będą obowiązywały przez około cztery miesiące i dotyczą m.in. masek N-95 oraz maseczek i rękawiczek chirurgicznych. Amerykańscy producenci, którzy mieli zawarte umowy eksportowe z zagranicznymi klientami przed 1 stycznia 202o r., i u których co najmniej 80% produkcji krajowej było dystrybuowane w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, będą mogli nadal eksportować swoje produkty.
12 kwietnia Smithfield Foods, największy na świecie przetwórca wieprzowiny z USA, zapowiedział, że zamknie amerykańską fabrykę na czas nieokreślony z powodu chorby COVID-19 wśród pracowników i ostrzegł, że kraj zbliża się na brak w dostawach dla sklepów spożywczych.