Aktualności
Strona główna > Aktualności
16 kwietnia 2020

PAIH24 Alert. Informacje rynkowe: Europa i Azja

Przekazujemy najnowsze informacje gospodarcze z krajów Europy i Azji.

AUSTRIA

Austria wdrożyła nowe wytyczne dotyczące wjazdu. Od kilku dni szczególne powody rodzinne - takie jak wizyty członków rodziny w przypadku choroby lub własnych dzieci w ramach obowiązków opiekuńczych - wizyta u partnera życiowego lub ważne powody opieki nad zwierzętami mogą być dokumentowane „oświadczeniem własnym” zamiast zaświadczenia lekarskiego, jak to miało miejsce wcześniej.

Kryzys znacząco zmienił zachowania zakupowe Austriaków: badanie przeprowadzone przez Agrar Markt Austria (AMA) pokazuje, że kupują teraz mniej w dużych ilościach.

AZERBEJDŻAN

WHO poprawi szkolenie personelu medycznego Azerbejdżanu w zakresie zwalczania COVID-19. W projekcie będzie uczestniczyć 19 lekarzy. Powstanie też platforma internetowa dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną.

BIAŁORUŚ

Ministerstwo Obrony Białorusi wysłało sprzęt medyczny do placówek medycznych w zakładach opieki zdrowotnej, aby pomóc w zwalczaniu koronawirusa. Armia białoruska przekazała urządzenia do wentylacji mechanicznej do szpitali, a także do stacji inhalacji tlenowej, z których każda umożliwia 20 pacjentom wsparcie tlenowe.

CZECHY

Czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu poinformowało, że będzie wspierać produkcję wyrobów medycznych niezbędnych do walki z koronawirusem. Z „Programu Operacyjnego Przedsiębiorczość i Innowacji” dostępnych będzie 300 mln CZK (ok. 11 mln euro). Jest to już kolejne narzędzie rządu czeskiego w ramach wsparcia gospodarki i firm. Wspierane będą działania biznesowe koncentrujące się na produkcji sprzętu ochrony osobistej i medycznej. W szczególności projekty bezpośrednio związane z walką z dalszym rozprzestrzenianiem się zakażenia COVID-19 poprzez zakup nowych maszyn i sprzętu technologicznego. 

Małe i średnie przedsiębiorstwa, mogą otrzymać dotację w wysokości do 20 mln CZK (ok. 740 tys. euro). Przedsiębiorcy mogą ubiegać się również o 50% dotację na zakup maszyn i urządzeń potrzebnych do rozpoczęcia produkcji. Minimalna kwota dotacji wynosi 250 tys. CZK (ok. 9 tys, euro), maksymalna 20 mln CZK (około 740 tys. euro).

FINLANDIA

Epidemia koronawirusa najprawdopodobniej osiągnie szczyt w Uusimaa (rejon Helsinek) między 26 kwietnia a 25 maja - wskazuje na to najbardziej prawdopodobny scenariusz opracowany przez Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej (THL).

GRECJA

Ze względu na dalsze zapobieganie rozprzestrzenianiu się COVID-19 Grecja ponownie ogłosiła przedłużenie tymczasowego zakazu lotów pasażerskich z/do: Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Holandii i Niemiec.

Zakaz obowiązuje do 15 maja, ale nie dotyczy:

  • transportu towarowego,
  • transportu sanitarnego, humanitarnego, zapewniającego wsparcie systemu opieki zdrowotnej,
  • przelotów powrotnych załogi (ferry flights), państwowych, wojskowych,
  • przelotów Frontex i przelotów repatriacyjnych obywateli Grecji.


IRLANDIA

10 kwietnia rząd  przedłużył czas wprowadzonych restrykcji oraz obowiązku pozostania i pracy z domu do 5 maja 2020 r. (wcześniejszy termin: 12 kwietnia).

Do grupy otwartych i działających punktów sprzedaży należą: sklepy spożywcze, sklepy z produktami do użytku domowego, apteki, drogerie, sklepy z art. medycznymi, stacje benzynowe, sklepy zoologiczne, pralnie, banki, urzędy pocztowe oraz sklepy ze środkami ochrony indywidualnej.

Pozostają również otwarte wybrane punkty sprzedaży oferujące produkty oraz usługi pilnej potrzeby lub z dostawą do domu tj. zakłady optyczne, warsztaty samochodowe, sklepy z narzędziami, sklepy z art. biurowymi oraz centra obsługi telefoniczno-internetowej.

Ograniczenia i restrykcje nie dotyczą: podróży z/do pracy, jeśli nie może ona zostać wykonana z domu, wyjść na podstawowe zakupy oraz odbioru zamówionych posiłków, wyjść do ośrodków zdrowia oraz odbioru zamówionych art. medyczno-farmaceutycznych, niezbędnych spotkań z rodziną (opieka nad dzieckiem, osobą starszą oraz niepełnosprawną), ćwiczeń fizycznych do 2 km od domu, aktywności związanych z celami hodowlanymi tj. produkcja żywności oraz opieka nad zwierzętami.

Rząd sporządził listę zestawiającą zawody, w ramach których pracownicy nie są zobowiązani do pracy z domu ze względu na ich kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowo funkcjonującego łańcucha dostaw.

NIEMCY

Niemcy chcą poluzować poprzednie ograniczenia wymuszone koronawirusem małymi krokami. Minister finansów Olaf Scholz (SPD) nie wyklucza wyższego opodatkowania osób o wyższych dochodach w celu sfinansowania kryzysu.

NIDERLANDY

Rząd przeznaczył 950 miln euro na dodatkowe wsparcie dla sektora kultury i części sektora rolnego. Kwota 650 mln euro została przeznaczona na rekompensaty dla firm hodujących kwiaty i określonych sektorów ogrodnictwa spożywczego za szkody spowodowane wybuchem COVID-19.  Dotyczy to firm, które odnotowują gwałtowny spadek obrotów. Celem jest, aby przedsiębiorstwom, które poniosły straty w obrotach, rząd zrekompensował nawet 70% tych strat. Pozostałe 300 mln euro wesprze kluczowe instytucje branży kultury.

NORWEGIA

Epidemia koronawirusa w Norwegii spowodowała w I kwartale 2020 r. bardzo duży wzrost obrotów w handlu artykułami spożywczymi.  Jak wynika z raportu Nielsena, za pierwsze trzy miesiące 2020 roku, przed wzrostem zachorowań sklepy spożywcze w Norwegii wykazywały wzrost obrotów o ok. 3%.  Po zamknięciu kraju 12 marca przez rząd, w tym miejsc pracy i restauracji, Norwegowie zaczęli gwałtownie gromadzić produkty spożywcze.

Towary z największym wzrostem to produkty pakowane i głęboko mrożone (odpowiednio o 12,7% i 11,4%). Ze sklepów szybko znikały także wyroby cukiernicze, produkty suche i żywność w puszkach.

Dane z największych sieci - Coop, Rema, Norgesgruppen i Bunnpris - pokazują, że ostateczny kwartalny wzrost wyniósł 7,2%, ponad dwukrotnie więcej niż przewidywano przed pandemią (całkowity wzrost w tym samym kwartale w 2019 r. wyniósł łącznie 1,7%). Łączne obroty w branży wyniosły w pierwszym kwartale 2020 aż 45,2 mld NOK.

Jednocześnie przybyło 49 nowych dyskontów, które mają obecnie aż 69,2% udziału w rynku. Natomiast zamknięto lub przeprofilowano 40 sklepów wielobranżowych.

PORTUGALIA

Projekt dekretu Prezydenta Republiki, przedłużający stan wyjątkowy do 2 maja przewiduje możliwość stopniowego lub naprzemiennego otwierania usług, firm czy centrów handlowych. Według głowy państwa ta „stopniowa reaktywacja gospodarki” może mieć miejsce z odpowiednim dostosowaniem godzin pracy, według sektorów działalności, wielkości firmy i pod względem zatrudnienia ze szczególnym zachowaniem kontroli sytuacji przez władze.

Z inicjatywy grupy przedsiębiorców, m.in. Tima Vieiry, powstała platforma pod nazwą „Escolhe Portugal” (pl. „Wybierz Portugalię”), promująca portugalskie przedsiębiorstwa w kraju. Projekt ma na celu łączyć 200 tys. przedsiębiorstw z potencjalnymi konsumentami. Udział w przedsięwzięciu jest bezpłatny.

ROSJA

Rosyjska ropa Urals po wynikach pierwszego dnia handlowego po zawarciu nowej umowy o redukcji wydobycia ropy OPEC + spadła o 3,59 USD - do 16,71 USD za baryłkę. OPEC + zgodził się 12 kwietnia na zmniejszenie produkcji ropy o 9,7 miliona baryłek dziennie w okresie od maja do czerwca, 7,7 miliona w drugiej połowie roku i 5,8 miliona dalej do końca kwietnia 2022 roku.

Prezydent Wladimir Putin polecił rządowi, żeby:

  • przedsiębiorstwa z takich branż jak gastronomiczna, hotelarska i handlowa otrzymały wsparcie finansowe,
  • firmy otrzymały pożyczki na wypłaty wynagrodzeń dla pracowników,
  • dodatkowe 200 mld rubli przeznaczyć na wsparcie regionów,
  • zmniejszył od 1 maja cło na eksport ropy do 6,8 USD za tonę.


RUMUNIA

Wywóz pszenicy, jęczmienia, owsa, kukurydzy, ryżu, mąki pszennej, soi, oleju, cukru, piekarni i ciasta poza UE jest zawieszony.

Rząd Rumunii poinformował, że może zdecydować o rozszerzeniu ograniczeń eksportowych na więcej kategorii podstawowych towarów żywnościowych. Decyzja uzależniona jest od tego ile będzie trwał "kornakryzys".

SZWECJA

Rząd zachęca nawet lekko przeziębionych Szwedów do pozostania w domu. Rekomeduje również zachowanie bezpiecznej odległości, unikanie zbędnych podróży po kraju, pracę z domu i przestrzeganie dobrych praktyk higienicznych. Osobom w wieku powyżej 70 lat lub tym w grupie ryzyka zaleca się ponadto ograniczenie kontaktów społecznych.

UZBEKISTAN

Od marca JSC Uzbekneftgaz stopniowo obniża ceny benzyny i oleju napędowego sprzedawanych na sieci stacji benzynowych pod marką krajową UNG.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Zarządu Centralnego Banku Uzbekistanu podjęto decyzję o obniżeniu stawki podstawowej o jeden 1 procentowy z 16 do 15%.

WIELKA BRYTANIA

Ekonomiści szacują, że stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w tym roku może podwoić się i wynieśc 8%. Spośród 5316 firm biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez ONS (ang. Office for National Statistics) dotyczącym wpływu COVID-2019 na biznes, 25% odpowiedziało, że w okresie od 23 marca do 5 kwietnia 2020 r. tymczasowo zamknęło lub wstrzymało działalność, podczas gdy 75% kontynuowało pracę w normalnym trybie.

W przypadku przedsiębiorstw, które nie wstrzymały działalności, średnio 21% pracowników zostało wysłanych na przymusowy urlop (zgodnie z warunkami rządowego programu Coronavirus Job Retention Scheme).

Ceny online produktów o wysokim popycie (HDP) wzrosły o 1,8% w okresie od tygodnia od 30 marca do 5 kwietnia do tygodnia od 6 kwietnia do 12 kwietnia (ONS).



Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij