Jeszcze przed ukończeniem ogłoszonej w ubiegłym roku inwestycji w fabrykę separatorów do akumulatorów litowo-jonowych koreańska spółka postanowiła zwiększyć moce produkcyjne zakładu w Dąbrowie Górniczej o dodatkową linię produkcyjną. Dzięki temu w ciągu trzech lat prognozowana produkcja separatorów we wszystkich fabrykach spółki na świecie wzrośnie z 530 milionów m2 do 1870 milionów m2, a zatrudnienie w Dąbrowie Górniczej znajdzie kolejne kilkaset osób.
Pierwotna inwestycja o wartości 335 mln EUR zakładała powstanie ponad 300 nowych miejsc pracy. Kolejny etap rozwoju spółki SK Hi-Tech Battery Materials Poland to zaangażowanie podobnych środków oraz podwojenie miejsc pracy. Tym samym SK ie technology zostanie liderem w dostarczaniu separatorów do baterii, a Polska umocni pozycję w regionalnym ekosystemie e-mobilności.
Dzięki stabilności gospodarczej i wykwalifikowanym pracownikom, Polska jest dla inwestorów głównym miejscem docelowym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zawdzięczamy to również dobrze zorganizowanemu procesowi wsparcia projektów inwestycyjnych. Na każdym etapie towarzyszymy inwestorowi. Może on liczyć na naszych ekspertów, jak i na Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) uznawane za jedne z najlepszych na świecie - powiedziała Grażyna Ciurzyńska, p.o. prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
- W ubiegłym roku KSSE, wspólnie z partnerami, pozyskała SK Hi-Tech Battery Materials jako strategicznego inwestora dla regionu i wydała decyzję o wsparciu projektu wartego ponad 1 mld zł, dzięki któremu powstanie co najmniej 300 nowych miejsc pracy. To u nas, w hubie motoryzacyjnym KSSE, koreański gigant zainwestował pierwszy raz w Polsce. Dziś cieszymy się, że SK Hi-Tech Battery Materials jest u nas dobrze i decyduje o rozszerzeniu inwestycji na terenie KSSE. To kolejne wysokojakościowe miejsca pracy w regionie - zaznaczył dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (KSSE).
- Cieszę się, że w tym trudnym szczególnie dla gospodarki okresie mogę przekazać dobre wieści z zakresu dużych inwestycji zagranicznych w Dąbrowie Górniczej. SK Hi-Tech Battery Materials podwaja moce w Polsce, firma podjęła decyzję o rozbudowie zakładu w Tucznawie i budowie dodatkowej linii produkcyjnej. Nasz koreański partner potwierdza tym samym, że nastawiony jest na dalszy rozwój i globalną ekspansję na rynku baterii litowo-jonowych - podkreślił Marcin Bazylak, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.
Spółka SK Hi-Tech Battery Materials Poland, która buduje i w przyszłości będzie zarządzać zakładem produkcyjnym w Tucznawie, jest częścią SK ie technology Co., ltd. należącą do SK Group, jednej z największych firm w Korei Południowej. SK jako pierwsza w Korei i trzecia na świecie, opracowała „LiBS” - separator do akumulatorów litowo-jonowych, kluczowy składnik akumulatorów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych i zaawansowanych technologii SK dostarcza klientom zróżnicowane i niestandardowe rozwiązania.
Kolejna faza inwestycji w Dąbrowie Górniczej jest częścią naszych starań w zakresie dynamizacji łańcucha dostaw przemysłu bateryjnego, a także głębokiej zmiany SK Innovation poprzez wzmocnienie konkurencyjności technologicznej, tworzenia nowych, globalnych baz produkcyjnych, oraz ekspansji we właściwym dla rynku czasie - zaznaczył w komunikacie Jae-sok Rho, prezes SK ie technology.
- Już dzień po ogłoszeniu decyzji o budowie fabryki w województwie śląskim, rozpoczęliśmy rozmowy o dalszym zwiększeniu obecności SK Hi-Tech Battery Materials w Polsce. Cieszę się, że dziś możemy potwierdzić, że firma swoje plany rozwoju wiąże z naszym krajem. - dodaje prezes Ciurzyńska.
W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Jesteśmy obecnie czołowym producentem części samochodowych w CEE i 9. na świecie oraz 6. producentem samochodów na Starym Kontynencie. Dziś już blisko 1/5 polskiego eksportu to właśnie motoryzacja. Od kilku lat branża się zmienia, a nad Wisłą powstaje wyjątkowy na skalę europejską ekosystem producentów i poddostawców dla branży elektromobilności. Przyciągnęliśmy największych graczy, m.in. LG Chem czy Toyotę produkującą w Polsce serca jej hybrydy.
Strefa inwestycyjna w Tucznawie cały czas intensywnie się rozwija, a miasto kończy budowę nowych dróg i innej infrastruktury, takiej jak chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa i sanitarna, wodociągi i zbiorniki retencyjne, które zapewniają inwestorom idealnie przygotowane tereny inwestycyjne.
O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH)
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Pierwszym punktem kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH) na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.