Aktualności
Strona główna > Aktualności
20 kwietnia 2020

PAIH24 Alert. Informacje rynkowe: Europa i Afryka

Przekazujemy najnowsze informacje gospodarcze z Europy i Maroka.

CHORWACJA

Rząd do 18 maja przedłużył decyzję w sprawie przejść granicznych, przez które odbywa się tranzyt pojazdów ciężarowych:

  • w Bregan i Macelj między Republiką Chorwacji a Republiką Słowenii,
  • Goričan i Duboševica na granicy między Republiką Chorwacji a Węgrami,
  • przejścia między Nova Sela, Stara Gradiška i Slavonski Šamac na granicy Republiki Chorwacji i Bośni i Hercegowiny,
  • przejście w Bajakowie między Republiką Chorwacji a Republiką Serbii.


GRUZJA

Rząd Gruzji zatwierdził program subsydiowania pszenicy i mąki pierwszej klasy. Celem programu, który ma wydać 5,2 miliona lari (około 1,7 mln USD), jest utrzymanie ceny mąki i pszenicy. Zgodnie z warunkami programu, importer, który przywiezie do Gruzji od 2 do 40 tys. ton pszenicy, otrzyma od państwa dotację w wysokości 40 USD za tonę. 

Z każdym importerem zostanie sporządzona specjalna umowa, zgodnie z którą możliwe będzie uzyskanie dotacji. Ogółem władze zamierzają subsydiować import 40 tys. ton pszenicy. Importer będzie musiał sprzedać produkt po cenie nie większej niż 51 GEL za worek 50 kg (16,1 USD) w ciągu trzech miesięcy po zakończeniu umowy.

MAROKO

W grudniu 2019 roku, resort gospodarki podpisał umowę z zewnętrznymi agencjami (Bureau Veritas, TUV Rheiland, Applus Fomento), w celu zlecenia kontroli jakości wybranych importowanych produktów przemysłowych. Eksternalizacja procesów kontroli będzie odbywać się pod ścisłym nadzorem Ministerstwa. Nowy system ma zapewnić lepszą ochronę konsumenta, usprawnić proces importu i zapewnić uczciwą konkurencję między operatorami.

Od lutego 2020 roku, importerzy produktów przemysłowych objętych kontrolą w kraju pochodzenia, mogą dostarczać certyfikaty zgodności od ww. agencji, natomiast w Maroku będzie przeprowadzana jedynie weryfikacja dokumentacji. W związku ze stanem wyjątkowym spowodowanym epidemią COVID-19, okres przejściowy pozwalający na przeprowadzanie kontroli jakości według dotychczasowych zasad (tj. przez odpowiednie organy marokańskie) został przedłużony do 19 czerwca 2020 r.

PORTUGALIA

Rząd przedłużył obowiązujący stan wyjątkowy, zgodnie z którym:

  • władze mają prawo zażądać świadczenia wszelkich usług oraz korzystania z dóbr ruchomych i nieruchomości, świadczenia opieki zdrowotnej od zakładów handlowych i przemysłowych, firm i innych jednostek produkcyjnych; mogą także nakazać funkcjonowanie lub zamknięcie przedsiębiorstw, zakładów i ośrodków produkcji oraz nałożyć na nie inne ograniczenia lub zmiany, w tym zmiany ilościowe, zmianę charakteru lub ceny wytwarzanych i sprzedawanych towarów lub odpowiednie procedury i obwody dystrybucji i marketingu, a także zmiany w odpowiednim operacyjnym,
  • właściwe organy publiczne, we współpracy z organami europejskimi i przy ścisłym poszanowaniu traktatów UE, mogą ustanowić kontrole graniczne osób i towarów, w tym kontrole zdrowia w portach morskich i portach lotniczych, w celu zapobiegania wjazdowi na terytorium kraju lub ograniczeniu wjazdu w celu uniknięcia ryzyka rozprzestrzenienia się epidemii lub przeciążenia zasobów związanych z jej walką; władze mogą również podjąć niezbędne środki, aby zapewnić międzynarodowy obieg podstawowych towarów i usług.


ROSJA

4,6 mld rubli - tyle wynosi wartość nieoprocentowanych pożyczek, które banki udzialiły już małym firmom w Rosji 1,7 mld rubli dostaną małe i mikroprzedsiębiorstwa.

UKRAINA

Rząd znowelizował budżet państwa tworząc fundusz ana rzecz zwalczania pandemii o wartości 64,7 mld hrywien.



Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij