© Anna_Om - Photogenica
W najnowszej Krajowej Strategii Innowacji Ministerstwo Gospodarki ZEA przyjęło Strategię Emirates Blockchain 2021, której celem jest wykorzystanie technologii blockchain do przekształcenia połowy transakcji rządowych w platformę blockchain - powiedział Adil Abdelwahab, Kierownik ZBH PAIH w Dubaju. - Celem działania jest oszczędność czasu, wysiłku i zasobów oraz ułatwienie mieszkańcom ZEA przetwarzania transakcji w czasie i miejscu, które pasują do ich stylu życia i pracy. Wdrażając tę technologię, rząd ZEA spodziewa się zaoszczędzić 11 mld AED na rutynowych transakcjach i dokumentach, 398 mln na drukowaniu dokumentów i 77 mln godzin pracy w skali roku - dodaje Adil Abdelwahab.
Dla polskich firm zainteresowanych rynkami Afryki i Bliskiego Wschodu w perspektywie długoterminowej otwiera się zatem zupełnie nowa szansa na umocnienie swojej obecności w tym regionie.
Kryptowaluty i tokenizacja
Według Ministerstwa Gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich kryptowaluty i tokenizacja aktywów będą kluczem do planów podwojenia gospodarki kraju. Kraj ma ambicje zwiększania produktu krajowego brutto o 7 proc. rocznie, co postawiłoby go na dobrej drodze do podwojenia wielkości gospodarki do 2030 r. W ZEA toczy się kilka ambitnych projektów, w tym badanie prowadzone z The World Economic Forum na temat finansowania małych i średnich przedsiębiorstw za pomocą rządowej platformy tokenów.
Usługi informatyczne (IoT, AI, Big Data, Cyber Security)
Są to usługi projektowania, budowania i dalszego utrzymania aplikacji oraz systemów IT, zarówno mobilnych, jak i stacjonarnych. Należy podkreślić, że obszary kompetencji takie jak internet rzeczy (IoT) czy sztuczna inteligencja (AI) oraz analiza i agregacja danych (Big Data) są obszarami z ogromnym potencjałem do wykorzystania przez polskie firmy z sektora IT.
Polskie firmy mogą występować zarówno z własnymi autorskimi rozwiązaniami, jak i w partnerstwie z podmiotami lokalnymi lub międzynarodowymi. Aby tego dokonać, fizyczna obecność na rynku ZEA jest warunkiem koniecznym, bez którego pozyskanie kontraktów w sektorze publicznym, gdzie odbywają się największe zamówienia, jest praktycznie niemożliwe.
Ogromny potencjał wzrostowy usług z zakresu rozwoju aplikacji pociąga ze sobą konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, więc zapotrzebowanie na usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa jest również bardzo duże. Potencjał wzrostu tego segmentu potęguje fakt, iż z roku na rok wzrasta liczba incydentów o charakterze kryminalnym lub terrorystycznym. Rząd ZEA rezerwuje duże nakłady finansowe w celu zwalczania przestępstwa w przestrzeni wirtualnej.
Usługi w chmurze
Przetwarzanie w chmurze to jedno z najnowszych energooszczędnych odkryć nowoczesnego IT, ponieważ zasoby oprogramowania i sprzętu mogą być dostępne na żądanie. Pozwala to użytkownikom zaoszczędzić na kosztach, zmaksymalizować elastyczność i skalowalność. Dostarczanie i odzyskiwanie treści odbywa się również wydajnie, oszczędzając w ten sposób czas i energię, co centra danych starają się osiągnąć jako cel zrównoważonego rozwoju.
Wiodącą rolę odgrywają międzynarodowi giganci jak Amazon, Google, Microsoft, i wielkie firmy informatyczne jak Teradata czy Sas. Potencjał do zagospodarowania przez polskie firmy informatyczne tkwi zarówno w usługach chmury publicznej, jak i prywatnej w partnerstwie z tymi firmami w zakresie identyfikacji i oceny wymagań biznesowych, konsultacji oraz projektowania i wdrażania.
Przykładem firm działających z powodzeniem w ZEA są ComArch czy Cliptizer.
O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH)
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą, działającą we współpracy z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) pod kierownictwem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. PAIH to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.