Aktualności
Strona główna > Aktualności
6 września 2021

PAIH na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Trwa XXX Forum Ekonomiczne w Karpaczu - jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej, łączące przedstawicieli świata polityki i biznesu. To platforma spotkań, która wzmacnia kreowanie korzystnego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej w naszym regionie. Liczne eksperckie dyskusje dotyczą m.in. kwestii bezpieczeństwa, perspektyw rozwoju gospodarczego i współczesnych wyzwań. To jednocześnie konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. W panelach dyskusyjnych podczas jubileuszowej edycji Forum biorą udział przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

 • KIEDY
  7-9 września 2021 r.

 • GDZIE
  Hotel Gołębiewski, Karpacz

Forum Ekonomiczne w Karpaczu


Przedstawiamy panele z udziałem członków Zarządu i przedstawicieli Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu i rozmów indywidualnych!

7 września

 • Panel: Polskie Instytucje Rozwoju - 5 lat doświadczeń i priorytety na przyszłość
  godz. 14.30 - 15:30
  Udział w panelu weźmie Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Temat: Przez 5 lat działalności Grupy PFR udało się zbudować fundament pod silną, profesjonalną, europejską grupę instytucji rozwoju, wspierającą zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Dzięki działaniom m.in. PFR, BGK, ARP, KUKE, PAIH i PARP przedsiębiorcy w Polsce mogą uzyskać wsparcie i usługi na poziomie dostępnym w największych światowych gospodarkach. Co zdecydowało sukcesie? Z jakimi wyzwaniami musiała mierzyć się Grupa PFR i jakie są jej najważniejsze plany na przyszłość?

 • Panel: Jak kształtować politykę eksportową - przygotowania do świata w roku 2030
  godz. 15:40 - 16:40
  Moderatorem panelu będzie Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Temat: Zwiększona regionalizacja handlu międzynarodowego, możliwy wzrost tendencji protekcjonistycznych, reorientacja i dywersyfikacja łańcuchów dostaw, postępująca automatyzacja i cyfryzacja procesów produkcji, większe przywiązanie do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw produktów strategicznych, zmiana strategii organizacji produkcji z modelu just - in - time w stronę just - in - case czy wreszcie rozwijanie sprzedaży w kanałach e-commerce to tylko niektóre spodziewane efekty trwającej epidemii COVID - 19. Polscy eksporterzy planujący ekspansję międzynarodową w nadchodzących latach powinni niezwłocznie podjąć starania zmierzające do dywersyfikacji rynków eksportowych, rozszerzenia bazy klientów oraz dostawców, budowy różnorodnej oferty produktowej oraz odważniej patrzeć w stronę ekspansji kapitałowej tj. aktywnie poszukiwać okazji do akwizycji. Zarządzanie działalnością eksportową, w tym mitygowanie różnego rodzaju ryzyk mając na uwadze wieloetapowe transakcje handlowe, skomplikowane procedury, nowe regulacje, złożone operacyjne logistyczne, działania ukierunkowane na optymalizację kosztów wymaga większych inwestycji w kapitał ludzki oraz elastyczności w dostosowywaniu się do szybko zmieniających się warunków biznesowych.

W tym dniu odbyło się też oficjalne podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Polską Izbą Przemysłu Motoryzacyjnego. Memorandum podpisali Prezes PAIH Krzysztof Drynda oraz Członek Zarządu PAIH Grzegorz Słomkowski z Prezesem Polskiej Izby Przemysłu Motoryzacyjnego Jakubem Farysiem. To zacieśnienie i potwierdzenie dotychczasowej, owocnej współpracy pomiędzy PAIH i PIPM.

 • Panel: Zwiększanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych szansą dla rozwoju gospodarki
  godz. 15:40 - 16:40
  Udział w panelu weźmie Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Temat: W pierwszej połowie 2020 napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wynosił 5,8 mld $, odnotowaliśmy spadek o 35% względem roku poprzedniego. W zakresie liczby realizowanych projektów o zagranicznym źródle finansowania Polska znajdowała się na trzecim miejscu w Unii Europejskiej, wyprzedzając Francję i minimalnie Hiszpanię. W jakim stopniu duże zagraniczne inwestycje będą w Polsce lokowane ze względu na dotychczasowe przewagi krajowego rynku? Czy Polska może być beneficjentem skrócenia globalnego łańcucha dostaw? W jaki sposób poszczególne kraje mogą europejskie tworzyć regulacje i systemy zachęcające do zwiększania wskaźnika BIZ?

8 września

 • Panel: Inwestycje zagraniczne jako źródło transferu know how - współpraca inwestorów z MŚP oraz środowiskiem edukacyjnym i naukowym
  godz. 12:10 - 13:10
  Gospodarzem panelu jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu, moderatorem będzie Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Temat: Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wiążą się z wysokim stopniem innowacyjności i wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych technologii, dając duży potencjał do dyfuzji know - how i transferu wiedzy. Zagraniczni inwestorzy są podmiotami, które ze względu na skalę skupiają wokół siebie wielu partnerów - podmioty badawcze, MŚP, ośrodki naukowe i edukacyjne. Skuteczne wykorzystanie potencjału BIZ jako sposobu na osiągnięcie transferu i dyfuzji technologii wymaga również odpowiedniego system wsparcia innowacji oraz przestrzeni do łączenia partnerów.

 • Panel: Przedsiębiorczość polonijna
  godz. 14:30 - 15:30
  Udział w panelu weźmie Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Temat: Celem panelu jest przedstawienie przykładów działań w zakresie przedsiębiorczości polonijnej. Poruszone zostaną kwestie możliwości wspólnych inicjatyw biznesowych polonijnych z projektami krajowym. Prelegenci rozważą możliwości angażowania przedsiębiorców polonijnych w proces budowania pozytywnego wizerunku RP za granicą oraz systemowego wsparcia tych działań w dyplomacji ekonomicznej RP.

 • Debata Rzeczpospolitej: Dokąd zmierza polski eksport po pandemii?
  godz. 14:15 - 15:30
  Udział w panelu weźmie Łukasz Grabowski, Zastępca Dyrektora Centrum Eksportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Temat: Według amerykańskiej CIA, Polska jest już na 21. miejscu (dane za 2019 r.) na liście globalnych eksporterów. Bezpośrednio przed nami plasują się Australia (pozycja 20.) oraz Szwajcaria (19.) i Belgia (18.). Czy Polska ma szansę szybko wejść do pierwszej dwudziestki światowych eksporterów? I co musi się stać, aby nasz kraj przesunął się w górę listy? Dane GUS za rok 2020, który stał pod znakiem pandemii koronawirusa nastrajają optymistycznie. Polski eksport wyrażony w dolarach wzrósł w 2020 roku o 1,1 proc. (w złotych wzrósł o 2,8 proc., a w euro zanotował minimalny spadek na poziomie 0,3 proc.). Zanotowaliśmy też sporą nadwyżkę w handlu ze światem - 12 mld euro). O najbliższych perspektywach polskiego eksportu porozmawiamy podczas debaty o eksporcie, organizowanej przez Dziennik Rzeczpospolita.

9 września

 • Panel: Amerykański biznes w Polsce. Główne czynniki przyszłego wzrostu gospodarczego: zrównoważony rozwój, energia, badania i rozwój, przemysł 4.0, cyfryzacja
  godz. 10:45 - 12:00
  Udział w panelu weźmie Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Temat: Dzisiejsze inwestycje są innowacyjne i są wartością dodaną dla polskiej gospodarki, zapewniając miejsce Polski w światowej gospodarce i łańcuchu dostaw. Jakie są trendy na przyszłość i jakie są potrzeby/oczekiwania?

Więcej o wydarzeniu na stronie: www.forum-ekonomiczne.pl.

Wydarzenia z udziałem spółek Grupy PFR można oglądać na żywo na kanale Polskiego Funduszu Rozwoju: www.youtube.com/c/PolskiFunduszRozwoju.


Galeria zdjęć:Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij