Forum Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie skupiło się w tym roku na "Promowaniu bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE poprzez trwałe ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19". Wśród mówców, oprócz Członka Zarządu PAIH Grzegorza Słomkowskiego, znaleźli się także Wiceminister Rozwoju i Technologii Mariusz Jerzy Golecki oraz Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
Rozmowy podczas dwudniowego posiedzenia dotyczyły głównie możliwości wspierania gospodarki poprzez promowanie transportu, ułatwień w handlu, inwestycji, przedsiębiorczości i rozwoju przedsiębiorstw. Poruszony został także temat przeciwdziałania korupcji oraz znaczenia rozwoju kapitału ludzkiego dla bezpieczeństwa gospodarczego w erze po pandemii.
Uwagi końcowe wygłosił Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu PAIH. W swojej przemowie zwrócił uwagę na różnego rodzaju zmiany płynące z pojawienia się COVID-19 takie jak przyspieszenie procesu cyfryzacji. Podkreślił również to jak pandemia zmieniła sposób, w jaki ludzie podróżują i pracują. Działalność biznesowa staje się cyfrowa a cyfrowe narzędzia i kanały komunikacji stały się już standardową częścią biznesu.
Wpływ pandemii był szybki i poważny, ale wydaje się, że nastąpi podobnie szybkie odbicie. Niestety Covid-19 to nie nasz jedyny problem, inne sprawy nie znikają tak po prostu z powodu pandemii. Często jest wręcz przeciwnie, problemy nasilają się. Dlatego tak ważne jest by agencje i instytucje publiczne współpracowały z sektorem prywatnym w celu stworzenia sprawiedliwego ekosystemu, który ułatwi rozwój przedsiębiorstw i będzie wspierał przedsiębiorczość. - mówił Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu PAIH.
Konferencja w Wiedniu była dla polskich reprezentantów także okazją do spotkania z przedstawicielami Austriackiej Izby Gospodarczej reprezentującej interesy przedsiębiorstw wobec państwa i wspierającej austriacki eksport. Wiceminister Mariusz Golecki wraz z Członkiem Zarządu PAIH Grzegorzem Słomkowskim mieli okazję porozmawiać z Sekretarzem Generalnym Izby Karlheinzem Kopfem oraz osobami zajmującymi się współpracą z zagranicą.
Austriacka Izba Gospodarcza - Wirtschaftskammer Österreich
Izby gospodarcze w Austrii posiadają wieloletnią tradycję sięgającą XIX wieku. W 1849 roku wprowadzono obowiązkową przynależność przedsiębiorców do izb, a samym izbom nadano uprawnienia m.in. do opiniowania aktów prawnych. Interesy austriackich przedsiębiorców reprezentują izby gospodarcze w dziewięciu krajach związkowych oraz Austriacka Izba Gospodarcza z siedzibą w Wiedniu.
Główne zadania Austriackiej Izby Gospodarczej:
Ponadto Austriacka Izba Gospodarcza: