Budowa wieży Mohammeda VI w Rabacie - najwyższego budynku w Afryce
Spotkanie odbędzie się 20 lipca 2022 r. w formule stacjonarnej, w godzinach 10.00-13.30 z przerwą kawową 11.30-12.00, w Centrum Informacyjnym PAIH przy ul. Bagatela 12 w Warszawie.
Podczas spotkania przedstawimy:
Szkolenie poprowadzą:
Targi SIB
SIB to największe targi budowlane w regionie Maghrebu. Wydarzenie odbywa się co 2 lata, tegoroczna edycja zorganizowana zostanie w nowym kompleksie wystawienniczym w El Jadidzie w dniach 23-27 listopada 2022 r.
Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Casablance planuje organizację stoiska narodowego na targach. Sektory reprezentowane podczas wydarzenia to m.in. prace gruntowe i fundamenty, elewacje, stolarka otworowa, meble, wykończenie wnętrz, ceramika sanitarna i wyposażenie łazienkowe, narzędzia i maszyny budowlane, bezpieczeństwo, automatyka i usługi IT dla branży budowlanej.
Sektor budowlany w Maroku
Marokańska branża budowlana ożywiła się w 2021 r. i odnotowała szacunkowy wzrost o 10,6% w ujęciu realnym, wspierana przez stały postęp w realizacji projektów poprzedzających pandemię koronawirusa oraz znaczny wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ).
W pierwszych jedenastu miesiącach 2021 r. wartość BIZ wyniosła 17 mld MAD (1,9 mld USD), co oznacza wzrost o 13,9% w ujęciu rok do roku. Wartość dodana w branży budowlanej wzrosła o 12,5% w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. Poprawa sytuacji w sektorach handlu detalicznego, produkcji i eksportu również przyczyniła się do wzrostu w 2021 roku.
Wzrost branży budowlanej trwa w 2022 r. (3,3% w ujęciu realnym) i jest napędzany przez zwiększone wydatki rządowe w sektorach transportu, energii i przemysłu. Ponadto w listopadzie 2021 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że Maroko przyciągnie do 2024 roku 14,5 mld MAD (1,6 mld USD) inwestycji zagranicznych w celu sfinansowania Zintegrowanego Programu Energii Wiatrowej, którego celem jest budowa sześciu farm wiatrowych o łącznej mocy 1000 MW. Rząd kontynuuje również wysiłki na rzecz rozwoju sektora motoryzacyjnego, przyciągając do kraju duże firmy motoryzacyjne, takie jak Renault, Tesla i PSA.
Maroko ma potężny deficyt mieszkaniowy, który wynika z szeregu czynników. Przede wszystkim społeczeństwo marokańskie jest młode i to właśnie osoby wchodzące w wiek produkcyjny migrują do większych ośrodków przemysłowych i starają się o własne mieszkanie. Mieszkanie na własność jest aspiracją większości Marokańczyków, którzy w ramach możliwości finansowych preferują kupno nieruchomości od wynajmu. Królestwo Maroka oferuje programy mieszkań socjalnych i ekonomicznych (m.in. program mieszkanie za 25 000 USD), również w celu likwidacji slumsów (tzw. "bidonville") i polepszenia standardu mieszkaniowego. W latach 2011-2021 oddano do użytku ponad 2 mln mieszkań, z czego większość to mieszkania socjalne. Równolegle budowanych jest szereg inwestycji jakościowych, skierowanych do rosnącej klasy średniej i wyższej. We wszystkich większych metropoliach realizowane są ambitne projekty urbanistyczne z ofertą o wyższym standardzie. Przykładowo są to Anfa w Casablance, Urbain Mazagan w El Jadidzie, czy Mavenue w Marakeszu,. Średnia cena m2 mieszkania w Casablance to ok. 1200 USD.