Aktualności
Strona główna > Aktualności
2 grudnia 2022

Konsultacje branżowe PAIH: sektor energetyczny Ukrainy

W ramach współpracy z polskim biznesem na rzecz przygotowań do wznowienia eksportu i powojennej odbudowy Ukrainy odbyło się kolejne webinarium. Tematem wydarzenia był ukraiński sektor energetyczny - wyzwania związane z usuwaniem wojennych zniszczeń, perspektywy modernizacji systemu oraz oferta polskich firm i instytucji. Wydarzenie zainaugurowały wystąpienia przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Konsultacje branżowe PAIH: sektor energetyczny Ukrainy

Rząd ukraiński przywrócił takie relacje biznesowe, jakie mieliśmy przed wojną. Pracujemy nad ustawą, która umożliwi wzmocnienie ubezpieczeń wymiany gospodarczej Polski z Ukrainą - mówił Tomasz Salomon z Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii RP.

Członek zarządu PAIH, Zdzisław Sokal podkreślił, że energetyka jest jedną z kluczowych kwestii dla funkcjonowania Ukrainy, a dla odbudowy infrastruktury energetycznej potrzebna jest sprawna współpraca i instrumenty finansowania, w tym także ze strony instytucji krajowych i międzynarodowych. Przypomniał też, ze Agencja oferuje firmom doradztwo swojego zespołu ekspertów.

Dziś spotykamy się, by rozmawiać o tym jak wspierać Ukrainę i przez to umożliwić jej skuteczną obronę, ale też o tym jak nasza współpraca będzie wyglądać gdy wojna się skończy - powiedział Zdzisław Sokal.

Oleg Pavlenko, Dyrektor ds. inwestycji NEK Ukrenergo poruszył temat bieżącego stanu systemu energetycznego, jego zniszczeń i potrzeb. Poinformował o braku prądu w znacznej części kraju z powodu ataków na infrastrukturę energetyczną. Dodał jednak, że dzięki wysiłkom Ukrenergo udaje się przywracać działanie części infrastruktury, jednak mimo tego konieczne są ograniczenia zużycia energii. Podkreślił, że krajowe zasoby Ukrainy potrzebne do naprawy sieci są na wyczerpaniu. Prosił przy tym o pomoc przede wszystkim w postaci sprzętu, w tym między innymi transformatorów. Dodał też, że liczy iż po zwycięstwie będzie kontynuowana transformacja energetyczna Ukrainy w celu obniżania śladu węglowego.

Problem braku energii dotyczy przede wszystkim dużych miast, które działają na granicy wydajności systemu. Fala uchodźców spowodowana kryzysem humanitarnym będzie ogromna i będzie kosztować miliardy. Sprzęt do odbudowy systemu energetycznego będzie znacznie mniejszym obciążeniem - mówił.

Oleksiy Povolotsky, Dyrektor ds. Zarządzania Korporacyjnego i Compliance w DTEK informował, że w wyniku zeszłotygodniowych ostrzałów niektóre miasta zostały pozbawione energii, ciepła i komunikacji nawet na kilkadziesiąt godzin. Dostawy energii udaje się przywracać, jednak trzeba stosować czasowe wyłączenia, by zbilansować jej zużycie. Podkreślił, że jedną z trudności jest znaczny udział w systemie energetycznym urządzeń sowieckich, niekompatybilnych z europejskimi standardami.

Sytuację w branży energetyki ze źródeł odnawialnych omówiła Kateryna Polyakova, Dyrektor Stowarzyszenia European-Ukrainian Energy Agency. Podkreślała, że celem po zakończeniu wojny jest dostosowanie standardów systemy energetycznego Ukrainy do wymogów europejskich oraz wzrost eksportu energii do UE.

Naszą misją jest rozwijanie zielonej energetyki. Obecnie nasze moce w OZE to 2,7GW. Od roku 2016 do 2020 widzimy znaczny, 8-krotny wzrost mocy ze źródeł odnawialnych. Z powodu uszkodzeń spowodowanych atakami, produkcja z OZE spadła o 50%. W części stacji udało się odzyskać kontrolę i przywrócić wytwarzanie energii - mówiła.

Pierwszą część spotkania zamknęło wystąpienie Oleksandra Laktionova z Ukraine Energy Charter Secretariat, przedstawiającego sytuację w sektorze naftowym i gazowym Ukrainy. Podkreślił on, że uszkodzenia magazynów gazu nie są znaczne, ponieważ magazyny zlokalizowane są głęboko pod ziemią. Dodał też, że znaczna część magazynów znajduje się przy granicy z Polską i nie zostały one uszkodzone, jednak ponad 200km gazociągów zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków. Została też uszkodzona znaczna część infrastruktury przesyłowej ropy.

Ukraina posiada jeden z największych zasobów gazu w Europie. Gdy w lutym zaczęły się działania wojenne, część wydobycia została wstrzymana. Ok 15% zasobów gazu jest na terenach okupowanych - poinformował.

Laktionov dodał też, że ponad 10% krajowych zasobów ropy naftowej znajduje się na terenach okupowanych, a produkcja w sąsiedztwie terenów okupowanych została znacznie ograniczona że względu na ryzyko ataków.

W drugiej części spotkania rozmowa dotyczyła projektów pomocowych oraz potencjału wsparcia odbudowy energetyki na Ukrainie ze strony polskiego biznesu. Uczestnicy poznali między innymi narzędzia wsparcia oferowane przez KUKE oraz BGK. O doświadczeniu we współpracy z rynkiem ukraińskim mówił przedstawiciel PKN Orlen.


Galeria zdjęć:Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij