Aktualności
Strona główna > Aktualności
9 grudnia 2022

Kraków stolicą współpracy polsko-francuskiej

I Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze już za nami. Na Wawelu w Krakowie zgromadziło się ponad dwustu przedsiębiorców i polityków, którzy uczestniczyli w panelach i warsztatach o możliwościach wzmacniania europejskiej odporności dzięki współpracy polsko-francuskiej. Najważniejsi reprezentanci świata polityki i biznesu z Polski i Francji rozmawiali o cyberbezpieczeństwie oraz wspólnym rozwoju w sektorach odnawialnych źródeł energii, wodoru i energetyki jądrowej. Przedstawiciele obu krajów spotkali się dzięki Ministerstwu Rozwoju i Technologii, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Mouvement des enterprises de France (MEDEF).

Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze

Bardzo się cieszę, że udało się zorganizować Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze. Francja stała się jednym z naszych czołowych partnerów gospodarczych. Od 2004 r. obroty handlowe Polski z Francją wzrosły ponad 2,5-krotnie. Dane handlowe za ostatnie III kwartały wskazują, że obroty handlowe między naszymi krajami przekroczą rekordowy ubiegłoroczny poziom niemal 26 mld euro - mówił Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii.

Wydarzenie zainaugurowane zostało przemówieniem premiera Mateusza Morawieckiego. W panelu otwierającym dyskusje wzięli udział natomiast minister Waldemar Buda oraz minister delegowany ds. handlu zagranicznego, atrakcyjności gospodarczej i obywateli Francji zagranicą Olivier Becht. Słowo podsumowujące otwarcie Forum wygłosił również Członek Zarządu wykonujący funkcję i obowiązki prezesa PAIH Piotr Dytko wraz z prezesem Zrzeszenia Przedsiębiorców Francuskich MEDEF Geoffroy Roux de Bézieux. Wszyscy mówcy podkreślali znaczenie zacieśniania polsko-francuskich relacji gospodarczych dla bezpieczeństwa gospodarczego Europy.

Tak liczna obecność polskich i francuskich przedsiębiorców jasno pokazuje chęć zacieśniania współpracy między naszymi krajami. Główne kategorie naszego dotychczasowego współdziałania to wymiana handlowa obejmująca przede wszystkim maszyny i urządzenia mechaniczne, różnego typu, pojazdy i sprzęt, tworzywa sztuczne, kosmetyki i artykuły spożywcze. Dzisiejsze spotkanie jest jednak dowodem, że jesteśmy gotowi także do działania w innych sektorach. Widzimy wielkie szanse na wspólne działania w zakresie cyberbezpieczeństwa, energetyki jądrowej czy gospodarki wodorowej - podkreślał Piotr Dytko, Członek Zarządu wykonujący funkcję i obowiązki Prezesa PAIH.

Za nami trzy lata niepewności i wstrząsów gospodarczych związanych najpierw z pandemią i wynikających z tego zakłóceń dla tradycyjnych łańcuchów dostaw, a teraz z trwającą brutalną i nieuzasadnioną wojną w Ukrainie wywołaną przez Rosję. Wojna wpłynęła na całą światową gospodarkę i zagroziła bezpieczeństwu energetycznemu naszego regionu. To dobitnie pokazało nam, państwom europejskim, jak istotne jest dalsze zacieśnianie współpracy europejskiej i transatlantyckiej w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz w sferze gospodarczej. Wraz z Francją musimy ściśle współpracować na rzecz zwiększenia konkurencyjności gospodarki Unii Europejskiej, konkurencyjności naszych krajowych gałęzi przemysłu oraz długoterminowej zdolności UE do prowadzenia cyfrowej i ekologicznej transformacji. Europa nie może już być w pełni zależna od krajów trzecich. Dlatego głównymi tematami Forum są zielona i cyfrowa transformacja - wskazywał szef MRiT.

Wśród zgromadzonych na Forum znaleźli się także reprezentanci czołowych polskich i francuskich przedsiębiorstw, instytucji badawczych, rządowych i samorządowych oraz instytucji publicznych wspierających biznes. Obecni byli również partnerzy wydarzenia - przedstawiciele Ambasady RP w Paryżu i Francji w Warszawie oraz reprezentanci Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji oraz Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej w Polsce.

Oprócz dyskusji w nurcie dwóch głównych bloków tematycznych, którymi było cyberbezpieczeństwo i polityka cyfrowa oraz neutralność emisyjna i bezpieczeństwo energetyczne, obecny był także m.in. temat współpracy polsko-francuskiej przy odbudowie Ukrainy. Wydarzenie jest także okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. W ramach Forum odbywa się szeroki networking. Podczas wydarzenia zostało również podpisane porozumienie o współpracy między PAIH a MEDEF. Zawarta umowa jest potwierdzeniem dotychczasowej dobrej współpracy oraz ułatwieniem dla przyszłych wspólnych przedsięwzięć.

Polsko-Francuska współpraca handlowa

Według wstępnych danych GUS za okres od stycznia do września 2022 r., Francja pozostała 3. największym partnerem handlowym Polski pod względem polskiego eksportu. Wartość eksportu wyniosła ponad 14,2 mld euro. To wzrost o ponad 17% w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. Z kolei import z Francji wyniósł 7,8 mld euro (wzrost o ok. 10%). Łącznie polsko-francuskie obroty towarowe wyniosły we wspomnianym okresie niemal 22,1 mld euro (wzrost o ponad 13%). Od momentu przystąpienia do UE polski eksport do Francji wzrósł o niemal 350% (w ciągu ostatnich 10 lat o ponad 70%), a obroty handlowe o blisko 50%.

Główne towary eksportowe to maszyny i urządzenia mechaniczne oraz sprzęt elektroniczny, pojazdy i statki, tworzywa sztuczne i artykuły spożywcze. Główne towary importowane to z kolei produkty przemysłu chemicznego, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz sprzęt elektroniczny, pojazdy i statki, tworzywa sztuczne.

Stale rosną francuskie inwestycje w Polsce. Do końca 2021 r. Francja zainwestowała w naszym kraju łącznie ponad 20 mld euro, co stanowiło ponad 8% łącznej wartości zagranicznego kapitału zainwestowanego w naszym kraju ogółem i plasowało Francję na 4. miejscu wśród największych zagranicznych inwestorów, po Niderlandach, Niemczech i Luksemburgu.


Galeria zdjęć:


* * *

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij