Aktualności
Strona główna > Aktualności
24 lutego 2023

Zakończenie pierwszego etapu prac nad projektem Pawilonu Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai

Zakończył się konkurs na koncepcję architektoniczną Pawilonu Polski na Expo 2025 zorganizowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Do udziału zgłosiło się kilkadziesiąt biur architektonicznych. Pięć z nich otrzymało wyróżnienia. Są to: ATI - Piotr Trębacz, Wiktor Gago, Łukasz Pałczyński; MFRMGR; architekci Alicja Kubicka i Borja Martinez; Nizio Design International oraz Medusa Group.

Expo2025 logo


Wynik konkursu i wyłonienie najlepszych koncepcji architektonicznych to zakończenie pierwszego etapu prac nad kształtem Pawilonu Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai. W kolejnym etapie, we współpracy z ekspertami z zakresu budownictwa i architektury wypracowany zostanie finalny projekt Pawilonu. Do udziału w konsultacjach zaproszone zostaną również osoby znające japoński rynek i uwarunkowania budowlane terenu Wystawy. Teren Expo w Osace to sztuczna wyspa, co stanowi dodatkowe wyzwanie, stojące przed autorami finalnego projektu.

Jako PAIH jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z SARP. Po raz kolejny Stowarzyszenie Architektów Polskich stało się nieocenionym wsparciem i partnerem w tak trudnym procesie, jakim jest wypracowanie najlepszej koncepcji Pawilonu Polski na Wystawie Światowej - mówi Marcin Graczyk, Dyrektor Departamentu Partnerstwa i Komunikacji PAIH i zaznacza, że dodatkowym wyzwaniem będą porównania do wielokrotnie nagrodzonego Pawilonu, który reprezentował Polskę na Wystawie Światowej w Dubaju. - Ze względu na specyfikę miejsca, w którym powstanie Pawilon, niewielką powierzchnię działki i teren aktywny sejsmicznie, a co za tym idzie liczne ograniczenia, budowa Pawilonu w Osace będzie szczególnie wymagająca. Jestem jednak przekonany, że finalny projekt będzie godnie reprezentował nasz kraj na tak znaczącym wydarzeniu.

Udział Polski w Expo to doskonała okazja do szerokiej promocji naszego kraju, ze szczególnym naciskiem na rozwój współpracy handlowej i inwestycyjnej z Japonią. Nasza obecność na wystawie światowej ma przyczynić się przede wszystkim do wzmocnienia stosunków gospodarczych i kulturalnych między Polską a Japonią i krajami azjatyckimi; zwiększenia napływu inwestycji zagranicznych oraz ruchu turystycznego z Japonii i państw azjatyckich do Polski. Expo 2025 Osaka, Kansai rozpocznie się 13 kwietnia 2025 i potrwa do 13 października 2025. Wystawa Światowa w Japonii odbędzie się pod hasłem "Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia" ("Designing Future Society for Our Lives"). Organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział 150 krajów i 25 organizacji międzynarodowych.


Alicja Kubicka i Borja Martinez:


ATI - Piotr Trębacz, Wiktor Gago, Łukasz Pałczyński:


Medusa Group:


MFRMGR:


Nizio Design International:


* * *

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij