Aktualności
Strona główna > Aktualności
15 marca 2023

Polskie rusztowania w Izraelu

Za sprawą wsparcia Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), polski producent rusztowań Plettac Distribution nawiązał współpracę z izraelskim partnerem. - Izrael to jeden wielki plac budowy. Dlatego może być ciekawą alternatywą dla rynków, na których do tej pory działali polscy eksporterzy z branży budowlanej - mówi Mateusz Kamer z Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Tel Awiwie.

Plettac_Izrael


W 2021 roku sprzedaż zagraniczna wyrobów polskiej branży budowlanej stanowiła 4% eksportu towarów ogółem. Poza Polskę sprzedajemy głównie farby, płyty chodnikowe, konstrukcje i części konstrukcji z żeliwa lub stali, artykuły z cementu lub betonu, kafle oraz płytki ścienne. Ponad 83% sprzedawanych zagranicę produktów trafia do Unii Europejskiej. Partnerem handlowym Polski w tym sektorze jest również Izrael. Rynek od kilku lat cieszy się większym zainteresowaniem polskich eksporterów ze względu na dynamiczny rozwój tamtejszej branży budowlanej. Jest on głównie stymulowany przez wysiłki rządu na rzecz rozwoju infrastruktury transportowej, a także realizacji projektów budowlanych w zakresie energetyki i gospodarki komunalnej. Również tych, o znacznej wartości i szerokiej skali.

W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na materiały i technologie budowlane, lokalni wykonawcy z Izraela są zainteresowani importem towarów. Szczególną otwartość wykazują wobec produktów z Unii Europejskiej. Możemy wskazać dwie główne przyczyny takiego stanu rzeczy. Pierwsza z nich to zmiana zasad rejestracji importowanych materiałów budowlanych w Izraelskim Instytucie Standardów. Polega ona na uznawaniu unijnych certyfikatów bez konieczności uzyskiwania izraelskiego świadectwa jakości. Po drugie, zaostrzenie zasad dotyczących rejestracji wybranych materiałów budowalnych, które wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo i jakość wykończenia budynków. Tego typu produkty muszą spełniać standardy izraelskie, które bazują na europejskich standardach jakości. Polscy przedsiębiorcy z branży budowlanej ściśle tych zasad przestrzegają, dlatego ich produkty są mile widziane w Izraelu - wyjaśnia Mateusz Kamer, kierujący Zagranicznym Biurem Handlowym PAIH w Tel Awiwie.

Z szansy na skorzystanie ze sprzyjającej koniunktury na izraelskim rynku skorzystał polski producent rusztowań Plettac Distribution. W nawiązaniu kontaktu i sfinalizowaniu negocjacji z lokalnym importerem pomogli mu eksperci z Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Tel Awiwie.

Latem 2022 roku, po miesiącach negocjacji, badań i innych przygotowań, uzyskaliśmy nasz pierwszy certyfikat potwierdzający zgodność produkowanych przez nas rusztowań z izraelskimi wymogami. Nie przeszlibyśmy przez ten długotrwały i złożony proces, gdyby nie wsparcie, jakie otrzymaliśmy od biura PAIH w Tel Awiwie. Kierujący nim Mateusz Kamer stale nam w nim towarzyszył. Dzięki temu, rozpoczęliśmy współpracę z lokalnym przedstawicielem i obecnie uczestniczymy w licznych projektach na terenie całego kraju. Nasz cel na ten rok to zwiększenie wolumenu eksportu do Izraela - wskazuje Wojciech Dinst, Wiceprezes Zarządu Plettac Distribution.

Jak tłumaczy Mateusz Kamer z ZBH Tel Awiw, okazją do poznania potencjału izraelskiego rynku i nawiązania relacji z lokalnymi partnerami jest udział w dorocznych targach Construct and Design. W tym roku, na zorganizowanym przez PAIH stoisku promocyjnym, ofertę zaprezentowało sześć polskich przedsiębiorców. - Izrael to jeden wielki plac budowy. Dlatego może być ciekawą alternatywą dla rynków, na których do tej pory działali polscy eksporterzy z branży budowlanej - mówi ekspert PAIH.

Branża budowy i wykańczania budowli należy do 12 branż priorytetowych dla polskiej gospodarki. Polska Agencja Inwestycji i Handlu wspiera jej rozwój poprzez współpracę z krajowymi organizacjami branżowymi, organizację wydarzeń promocyjnych i doradztwo ekspertów Zagranicznych Biur Handlowych PAIH.


* * *

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.

O Plettac Distribution

Firma Plettac Distribution Sp. z o. o. z siedzibą w Ostrzeszowie została utworzona w 1996 roku przez niemiecki koncern PLETTAC AG z siedzibą w Plettenbergu. W 2004 roku 100% udziałów firmy zostało przejętych przez polskich przedsiębiorców. Udziałowcy Plettac Distribution Sp. z o. o. już długo wcześniej byli ściśle związani z branżą rusztowaniową. W 1991 roku założyli wraz z koncernem PLETTAC AG pierwszą profesjonalną firmę świadczącą usługi montażu i dzierżawy nowoczesnych rusztowań - Plettac Sp. z o. o. Firma ta stała się wkrótce liderem montaży rusztowań w Polsce. Aktualnie po przekształceniach należy do koncernu Bilfinger Berger. Prezes firmy Plettac Distribution Sp. z o. o. był współzałożycielem Stowarzyszenia Firm Rusztowaniowych, które później przekształciło się w Polską Izbę Gospodarczą Rusztowań (PIGR), zrzeszającą firmy montujące i produkujące rusztowania. Plettac Distribution Sp. z o. o. w nowo rozbudowanym zakładzie w Grabowie nad Prosną, produkuje systemy rusztowań ramowych i modułowych, które są zgodne wymiarowo z systemami produkowanymi przez innych wiodących producentów. Firma plettac Distribution Sp. z o. o. - Zakład w Grabowie nad Prosną posiada doświadczoną i wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowników, zautomatyzowany park maszynowy, Certyfikat Spawalniczy wydany przez SLV Berlin - Brandenburg według normy DIN EN ISO 3834-2 oraz Certyfikaty „B‘’ na poszczególne systemy rusztowań wydane przez IMBiGS w Warszawie. Rusztowania produkowane przez Plettac Distribution Sp. z o. o. można spotkać na budowach europejskich, w Skandynawii i w Ameryce Północnej.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij