Aktualności
Strona główna > Aktualności
28 kwietnia 2023

Polsko-Mongolskie Forum Biznesowe z udziałem prezydentów obu krajów

25 kwietnia br. w Ułan Bator odbyło się Polsko-Mongolskie Forum Biznesowe, zorganizowane przy okazji pierwszej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Mongolii. Wydarzeniu towarzyszyła misja gospodarcza polskich firm, a udział w nim był doskonałą okazją do nawiązania relacji między przedsiębiorcami z branży budowlanej, spożywczej i fintech.

Polsko-Mongolskie Forum Biznesowe z udziałem prezydentów obu krajów


Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z Ambasadą RP w Ułan Bator oraz Mongolską Narodową Izbą Handlu i Przemysłu Mongolii zorganizowała Polsko-Mongolskie Forum Biznesowe. Podczas ceremonii otwarcia Prezydent Andrzej Duda przypomniał o jednym z priorytetów swojej prezydentury - mocnym zaangażowaniu we wsparcie ekspansji polskiego biznesu. Gospodarz Forum, członek zarządu PAIH Zdzisław Sokal zwrócił w swoim przemówieniu uwagę na podobieństwa pomiędzy Polską a Mongolią:

W ostatnich dekadach Polska notuje nieprzerwanie wysoki wzrost gospodarczy, tak samo jak Mongolia. To podobieństwo otwiera szerokie możliwości do współpracy w obszarze handlu, inwestycji, ale również transferu wiedzy oraz wspólnych projektów rozwojowych i inwestycyjnych. Podobieństw pomiędzy naszymi krajami jest więcej. Łączy nas również kluczowe położenie w naszych regionach. Zarówno Mongolia, jak i Polska mogą być wzajemnie bramami do Unii Europejskiej oraz Azji - podsumował Zdzisław Sokal.

Wizyta dyplomatyczna na najwyższym szczeblu umożliwiła nawiązywanie relacji biznesowych pomiędzy partnerami z obu krajów, otwierając drzwi do kontaktów z osobami decyzyjnymi. Była to znakomita okazja do nawiązania relacji między przedsiębiorcami z Polski i Mongolii. Polską stronę reprezentowało dwadzieścia podmiotów przede wszystkim z branży budowlanej, spożywczej i fintech, ale także z sektora usług i edukacji oraz instytucji wsparcia biznesu.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu, jako współgospodarz Forum, zorganizowała sesję B2B, w trakcie której przedsiębiorcy mongolscy prowadzili bezpośrednie rozmowy z przedstawicielami polskiego biznesu. Jak podkreśla Bat-Erdene Boldbaatar, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Ułan Bator, wydarzenie miało bezprecedensową skalę.

Ponad 200 spotkań biznesowych podczas trzech dni trwania wydarzenia i przeszło 350 uczestników ze strony mongolskiej jest potwierdzeniem już istniejącej dobrej współpracy biznesowej i dużego zainteresowania biznesu mongolskiego współpracą gospodarczą z Polską. Ten potencjał jest znacznie większy i naszym zadaniem jest go uruchomić. Łączenie biznesu i instytucji jest jednym głównych zadań ZBH PAIH w Ułan Bator - mówił.

Dla polskich firm i instytucji PAIH zorganizowała także spotkania z przedstawicielami mongolskiej administracji rządowej, co jest potwierdzeniem dużego zainteresowania tego kraju współpracą gospodarczą z Polską.

Warto zauważyć, że polskie firmy biorące udział w spotkaniach to przeważnie przedstawiciele dużego biznesu o ugruntowanej pozycji, również podmioty już obecne na rynku mongolskim. Ważnym elementem Polsko-Mongolskiego Forum Biznesowego było również podpisanie Porozumień o Współpracy pomiędzy podmiotami ze strony polskiej i mongolskiej. Pierwszy z dokumentów sygnowała PAIH z Mongolską Narodową Izbą Handlu i Przemysłu. Drugi z nich Agencja podpisała z Mongolską Radą Biznesu. Sygnatariuszami trzeciego porozumienia były Krajowa Izba Gospodarcza oraz Mongolska Narodowa Izba Handlu i Przemysłu Mongolii.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia »


Galeria zdjęć:Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij