Aktualności
Strona główna > Aktualności
26 czerwca 2023

Spotkanie Biznesowe Polska-Bałkany Zachodnie

Kraje Bałkanów Zachodnich są otwarte na współpracę z Polską i zainteresowane wzajemnym wsparciem w rozwoju gospodarek. Polska jest dla nich jednym z kluczowych partnerów i jako taka jest postrzegana jako coraz atrakcyjniejsza biznesowo. Istotne jest, by wykorzystać moment sprzyjający wzmacnianiu relacji. To najważniejsze wnioski ze Spotkania Biznesowego Polska-Bałkany Zachodnie, jakie odbyło się dziś w Krakowie z udziałem reprezentantów Macedonii Północnej, Serbii, Republiki Kosowa, Bośni i Hercegowiny, Albanii oraz Czarnogóry.

Spotkanie Biznesowe Polska-Bałkany Zachodnie


Członek zarządu PAIH, Grzegorz Oszast, mówił podczas otwarcia spotkania o szybkim tempie rozwoju polskiej gospodarki, jej stabilności i przez to dużym potencjale do współpracy. Podkreślał przy tym atrakcyjność oferty polskich firm z wszystkich sektorów gospodarki i pomoc PAIH w całym procesie nawiązywania relacji biznesowych.

Pomimo różnych światowych zawirowań, najpierw kryzysu wywołanego pandemią covid-19, a później agresji Rosji na Ukrainę, polska gospodarka jest stabilna i nieustannie się rozwija. To zasługa innowacyjności i elastyczności polskich firm, ale też otoczenia sprzyjającego biznesowi i zapewniającego wsparcie - mówił Grzegorz Oszast.

Paweł Gębski, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Ekonomicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przypomniał, że Polska w ramach relacji międzynarodowych stawia na relacje podmiotowe z innymi krajami, a kontaktom gospodarczym towarzyszą stosunki dyplomatyczne.

Traktujemy inne kraje nie tylko jako potencjalne rynki, ale jako partnerów. Tak jest na przykład w ramach inicjatywy Trójmorza. Wierzymy w możliwość rozszerzania tej współpracy na kolejne kraje, także Bałkanów Zachodnich. Chcemy przy wykorzystaniu posiadanych technologii budować niezależność regionu w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i technologii cyfrowych - mówił Paweł Gębski.

Przedstawiciele poszczególnych krajów wyrazili zadowolenie z możliwości spotkania w gronie krajów regionu. Podkreślali znaczenie relacji z Polską i zadowolenie z zainteresowania zwiększeniem wymiany handlowej.

Ambasador Bośni i Hercegowiny Jej Ekscelencja Koviljka Spirić mówiła o drodze rozwoju jej kraju i zależnościach gospodarczych w regionie, a także o kluczowej roli partnerstwa międzynarodowego, które należy budować. Jak mówiła jednym z wyzwań jest transformacja. Doceniła przy tym inicjatywę Trójmorza. O znaczeniu rozwoju relacji z Polską mówiła również Ambasador Kosowa Jej Ekscelencja Albesiana Ibersyhaj z Ambasady w Pradze. Podobnego zdania był przedstawiciel Albanii, I Sekretarz Ambasady Pan Shkelzen Macukulli, który w swojej wypowiedzi docenił wsparcie Polski dla jego kraju na drodze do akcesji do Unii Europejskiej.

Jesteśmy otwarci na zwiększanie współpracy. Dzisiejsze spotkanie jest do tego doskonałą okazją - mówił Shkelzen Macukulli.

Charge D'Affaires Ambasady Czarnogóry, Pan Aleksandar Drljević podkreślał, że podobnie jak Bośnia i Hercegowina, również jego kraj stara się o akces do Unii Europejskiej. Czarnogórze zależy na wzmacnianiu relacji z Polską, która jest liderem regionu. Podkreślał przy tym, że obecnie mamy odpowiedni czas do poprawy wymiany gospodarczej między innymi dzięki rozwojowi infrastruktury transportowej, która jest kluczowym czynnikiem dla ekonomicznego rozwoju Bałkanów Południowych.

Chcemy pokazywać Polskę jako przykład kraju doskonale rozwijającego się w UE i budującego swoją pozycję - powiedział Aleksandar Drljević.

Jak podkreślał Ambasador Macedonii Pan Ilija Psaltirov, rozwój gospodarczy wymaga stabilności politycznej. Z tej perspektywy dla Macedonii istotne są postępy w procesie akcesyjnym do UE. Poinformował przy tym, że Polska jest jednym z czołowych partnerów w niektórych sektorach gospodarki.

Obecna sytuacja agresji Rosji powinna skłonić Unię Europejską do stworzenia nowych narzędzi przyspieszenia rozwoju krajowych gospodarek. Potrzebujemy bardzo silnego wsparcia w procesie szybszej integracji, co pozwoli nam rozwinąć się ekonomicznie. Musimy skoncentrować się na takich sektorach jak IT, zielona energia, które podobnie jak dla Polski, są dla Macedonii bardzo istotnymi kierunkami rozwoju - mówił Ilija Psaltirov.

Konsul Honorowy Serbii, Pan Ranko Tomović podkreślał szybki rozwój krajowej gospodarki i rosnącej z roku na rok wymiany handlowej z Polską.

Tempo tego wzrostu jest bardzo satysfakcjonujące. Polskie firmy z chęcią inwestują w projekty w Serbii. Serbski rząd sprawia inwestorom zagranicznym bardzo korzystne warunki - mówił Ranko Tomović.

Przedstawiciel Serbii podkreślał przy tym znaczenie Specjalnych Stref Ekonomicznych dla rozwoju ekonomicznego, działających na podobnej zasadzie jak strefy w Polsce. Dodał również, że duże znaczenie dla relacji polsko-serbskich mają bezpośrednie kontakty przedstawicieli Polski w Serbii z tamtejszymi resortami.

W sesji rozmów udział wzięła także Anna Pochwała z Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Przedstawiła uczestnikom korzyści ze współpracy z polskimi firmami i administracją oraz zachęciła do kontaktów zarówno z PAIH, jak i z ministerstwem.

Uczestnicy spotkania wskazali na Polskę jako jednego z kluczowych partnerów w Europie ze względu na podobne postrzeganie biznesu, ale też podobny krąg kulturowy w sensie pozabiznesowym. Wielokrotnie podkreślano przy tym, że obecny moment jest kluczowy dla zacieśniania współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami oraz usuwania przeszkód.

W ramach spotkania biznesowego ofertę PAIH przedstawiła Wioleta Lewandowska, zastępca dyrektora w Departamencie Eksportu. Prócz prezentacji możliwości współpracy i wsparcia procesów biznesowych przez Agencję, poinformowała także o innych agencjach działających w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju. Uczestnicy spotkania wysłuchali też oferty kilkunastu polskich firm z branży zielonych technologii, chemicznej, rolnej i spożywczej, technologii gospodarki odpadów, sektora kosmetycznego i bankowego. Wydarzeniu towarzyszyła też sesja networkingowa.


Galeria zdjęć:Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij