Aktualności
Strona główna > Aktualności
20 lipca 2023

PAIH bliżej przedsiębiorców w kraju. Pierwsze z Regionalnych Biur Handlowych otwarte w Katowicach

Polska Agencja Inwestycji i Handlu otworzyła pierwsze z krajowych biur przeznaczonych dla polskich przedsiębiorców. Punkty Agencji działające w regionach będą stanowić lokalne wsparcie dla polskich firm chcących rozwijać działalność na rynkach zagranicznych.

Pierwsze z Regionalnych Biur Handlowych otwarte w Katowicach


Regionalne Biura Handlowe PAIH stanowią odpowiedź na potrzeby polskich firm, zainteresowanych międzynarodową ekspansją. Punkty powstają ze współpracy ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi oraz podmiotami z Grupy PFR. Pierwsze z biur otwarte zostało w Katowicach, w ramach współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. W konferencji otwarcia biura udział wzięli reprezentanci samorządu lokalnego, podmiotów z Grupy PFR oraz 100 przedstawicieli śląskiego biznesu.

Przedsiębiorcy mają wiele obowiązków i cenią swój czas. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom przybliżamy nasze punkty. Wierzę, że otwarcie Regionalnego Biura Handlowego w Katowicach ułatwi kontakt z PAIH firmom, które są zainteresowane zagraniczną ekspansją - powiedział Piotr Dytko, członek zarządu PAIH - Polscy przedsiębiorcy mają otwarte głowy i innowacyjną ofertę, z którą chcieliby docierać na rynki innych krajów. Naszym zadaniem jest zapewnić im odpowiednie instrumenty wsparcia do tego działania, a otwarte dziś biuro jest kolejnym z nich - dodał.

Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dr Janusz Michałek, podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie współpracy Agencji z KSSE przy tworzeniu katowickiego biura. Wskazał przy tym na dobre dotychczasowe relacje łączące organizacje i wynikającą z tego synergię działania we wspieraniu firm w rozwoju.

Po 30 latach transformacji polscy przedsiębiorcy zaczynają zdobywać rynki europejskie i globalne. Właśnie w Katowicach, w siedzibie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstaje nowa inicjatywa - pierwsze regionalne biuro handlowe PAIH, aby wspomóc lokalny rozwój eksportu. To ogromna szansa dla przedsiębiorców przede wszystkim z sektora MŚP, którzy będą mogli skorzystać z doradztwa, wykorzystać nawiązane już kontakty, poznać ofertę biur międzynarodowych PAIH i wyznaczać nowe kierunki eksportu. Wraz z naszymi partnerami chcemy trafić do każdego polskiego przedsiębiorcy i pokazać komplementarne do Polskiej Strefy Inwestycji narzędzia pomocy, stwarzane m.in. przez PAIH - mówił dr Janusz Michałek.

Biorący udział w otwarciu Tadeusz Kopeć, senator Ziemi Cieszyńskiej i Żywieckiej, podkreślił symboliczne znaczenie otwarcia pierwszego z biur w lokalizacji stanowiącej jeden z najbardziej uprzemysłowionych obszarów Polski.

Śląsk to obszar przemysłowy, którego potencjał ciągle nie został w pełni wykorzystany. Dzięki otwarciu biura PAIH w Katowicach śląskie firmy będą mieć jeszcze lepiej dostępną ścieżkę rozwoju zagranicznego. Szybkie otwarcie na inne rynki to większy eksport, który przełoży się na przyspieszenie rozwoju lokalnych firm i rozkwit śląskiej gospodarki - mówił senator.

Inicjatywę powstania regionalnych biur PAIH poparł również Pierwszy Wiceprezydent Miasta Katowice, Bogumił Sobula. Wyraził on nadzieję, że bliższa obecność Agencji na Górnym Śląsku przełoży się na jeszcze skuteczniejszą pomoc PAIH w procesach wsparcia ekspansji i doradztwa eksportowego dla firm.

Niezwykle cieszy mnie aktywność Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu na Górnym Śląsku i wybór Katowic na siedzibę pierwszego z Regionalnych Biur Handlowych PAIH. Dzięki temu nasi przedsiębiorcy otrzymają bezcenne wsparcie ekspertów biura, a bogatsi o ich wiedzę i doświadczenie będą mogli planować kolejne etapy zdobywania zagranicznych rynków oraz budować i wzmacniać markę Katowic. PAIH to nasz partner, z którym promujemy w Europie i na świecie nowoczesny i zielony wizerunek Katowic; miasta przyciągającego firmy o globalnym zasięgu oraz przedsiębiorstwa sektora MMiŚP - mówił wiceprezydent Katowic.

PAIH poprzez obecność na szczeblu regionalnym planuje skuteczniej określać potrzeby eksporterów oraz móc szybciej wskazywać podmioty mające potencjał rozwoju zagranicznego. Jednym z priorytetów działania regionalnych biur Agencji jest również wzmocnienie współpracy z lokalnymi organizacjami gospodarczymi i branżowymi, edukacja MŚP w zakresie eksportu oraz dostarczanie firmom informacji o rynkach zagranicznych.

Docelowo planowane jest otwarcie dwunastu biur, z czego kolejnych osiem powstać ma jeszcze w tym roku. Regionalne Biura Handlowe stanowią nowy element i uzupełnienie wobec dotychczasowej działalności PAIH. Mają być one wzmocnieniem dla sieci Zagranicznych Biur Handlowych działających na całym świecie.

Uczestnicy Konferencji z okazji otwarcia pierwszego regionalnego biura mieli okazję wysłuchać prezentacji dot. działalności Agencji i oferowanego wsparcia kierowanego dla eksporterów i inwestorów. W czasie wydarzenia odbyła się również debata z udziałem lokalnych przedsiębiorców.

Skontaktuj się z Regionalnym Biurem Handlowym w Katowicach »


Galeria zdjęć:


* * *

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij