PAIH Newsletter październik 2022, Numer 59
Nie przegap...
Nabór do programu odbudowy Ukrainy
naboru do programu odbudowy Ukrainy
Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wspólnie z ekspertami Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz PAIH określ możliwości współpracy z Ukrainą. Razem przygotujemy się do wznowienia eksportu i powojennej odbudowy naszego wschodniego sąsiada.

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie »

Rejestracja wciąż trwa!

Misja gospodarcza do Rwandy
Termin rejestracji: 4 listopada
Miejsce: Kigali, Rwanda
Polskie Stoisko Narodowe na targach China Hi-Tech Fair 2022
Termin rejestracji: 6 listopada
Miejsce: Shenzhen, Chiny
Webinarium: Ochrona własności intelektualnej w Indiach
Termin rejestracji: 8 listopada
Miejsce: online
Polskie Dni w Gruzji 2022
Termin rejestracji: 10 listopada
Miejsce: Tbilisi, Gruzja

wszystkie wydarzenia

Nasz patronat

RetailTec Congress 2022
Termin i miejsce: 15-16 listopada 2022 r., Warszawa

Organizator: MMC Polska

Podczas RetailTec Congress poznasz kluczowych przedstawicieli świata handlu i dystrybucji w Polsce. Ale nie tylko. Spotkasz także dostawców technologii dla całego sektora. Wiedza ekspertów i praktyków branży na wyciągnięcie ręki. Krótko mówiąc - rób biznes z najlepszymi i najważniejszymi graczami na rynku.

Szczegóły »

PAIH Forum Biznesu

Firmy z sektora MŚP podczas Forum miały szansę porozmawiać z przedstawicielami naszych Zagranicznych Biur Handlowych. Poprzednie edycje Forum były dużymi wydarzeniami, ale w tym roku było jeszcze lepiej - w wydarzeniu uczestniczyło 4000 osób. Do poszczególnych spotkań dosłownie ustawiały się kolejki, a rozmowy toczyły się dalej jeszcze długo po oficjalnym zamknięciu imprezy. To są bardzo konkretne informacje, bo chociaż nie pokazują korporacyjnych KPI, to dają obraz skali potrzeb polskich przedsiębiorców, które pomagamy spełniać - wskazał Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu PAIH.

Więcej przeczytasz w wywiadzie dla portalu Business Insider Polska »

Zobacz też, co działo się 5 października na PGE Narodowym:

Wydarzenia listopadowe

Zobacz wszystkie wydarzenia
Nie przegap najważniejszych wydarzeń organizowanych w listopadzie.

Zobacz wszystkie wydarzenia »

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu PAIH
Chcemy uczynić hasło "Poland.Business Forward" motorem do działania, źródłem rozwoju i nowej energii. Zawierając strategię PAIH w tylko trzech słowach pragniemy przekazać klarowną i zdecydowaną wiadomość: z nami rozwinie się Wasz biznes - mówi prezes zarządu PAIH Krzysztof Drynda i dodaje - Na każdym kroku będziemy przypominać, że dzięki współpracy da się osiągnąć sukces. Jego gwarantem są wspólne dążenia i jasne cele zarówno przedsiębiorców, jak i instytucji wsparcia takich jak właśnie PAIH.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj »
Patrycja Lisikiewicz, Business Development Manager, ZBH Dubaj
Rosnąca świadomość emirackich konsumentów odnośnie do wpływu produktów ekologicznych na zdrowie, znalazła odbicie w sprzedaży kosmetyków. Coraz więcej osób, zwłaszcza dobrze sytuowanych kobiet, skłania się do szukania i stosowania produktów pielęgnacyjnych i do higieny osobistej z naturalnymi, ekologicznymi lub wegańskimi składnikami. Warto też dodać, że spośród 15 państw muzułmańskich, ZEA są liderem w kategorii wielkości rynku farmaceutyków i kosmetyków halal. Jednym z wiodących trendów jest również wzrost znaczenia segmentu produktów premium. Z drugiej strony, rośnie popyt na kosmetyki konopne. Rząd w Dubaju jest pierwszym w świecie arabskim, który certyfikował takie produkty.
Łukasz Grabowski, Zastępca Dyrektora Centrum Eksportu PAIH
W ostatniej edycji Globalnego Indeksu Innowacyjności 2022 (Global Innovation Index) Rwanda zajęła 1. miejsce wśród 13 gospodarek o niskich dochodach i 7. miejsce wśród 27 państw Afryki Subsaharyjskiej. Szybkiemu rozwojowi gospodarczemu w ostatnich latach sprzyja przyjazna dla biznesu polityka inwestycyjna. Nowa "Dolina Krzemowa" może powstać właśnie w tym niewielkim państwie o wielkich biznesowych ambicjach. O Rwandzie powinniśmy również myśleć w kategoriach hubu biznesowego z ekspozycją na państwa sąsiednie.
Eliza Klonowska-Siwak, Koordynatorka zespołu PAIH ds. EXPO2025 Osaka
Wzmocnienie stosunków gospodarczych i kulturalnych z Azją, zwiększenie azjatyckich inwestycji w Polsce oraz rozwój turystyki - to nasze cele na EXPO2025 w Osace. Jesteśmy dumni, że Polska znalazła się w gronie dziewięciu krajów, które jako pierwsze oficjalnie potwierdziły uczestnictwo w Wystawie. A dzięki udziałowi w International Planning Meeting (IPM) poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat przygotowań i jesteśmy gotowi na podjęcie kolejnych działań.

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

XVI Międzynarodowe Forum "Polsko-Ukraińskie Dni Biznesowe"
Po raz szesnasty odbyło się Forum "Polsko-Ukraińskie Dni Biznesowe". Wydarzenie cykliczne, zwykle odbywające się naprzemiennie w stolicach obu krajów, z powodu trwającej wojny po raz kolejny miało miejsce w Warszawie. W ramach forum odbył się szereg paneli tematycznych.
Konferencja inwestycyjna w Tel Awiwie
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) we współpracy z Federacją Izraelskich Izb Handlowych zorganizowała konferencję poświęconą możliwościom inwestycyjnym w Polsce. Uczestniczyli w niej eksperci z dziedziny prawa, pomocy rządowej, obsługi inwestycji, sektora B+R, outsourcingu i relokacji przedsiębiorstw.
Spotkanie Prezydentów Polski i Macedonii Północnej z PAIH i przedsiębiorcami
W ramach wizyty Prezydenta Macedonii Północnej w Polsce, odbyło się spotkanie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli PAIH oraz przedsiębiorców z obu krajów.
Globalna firma chemiczna otwiera centrum usług biznesowych GBS w Polsce
Producent i dystrybutor chemikaliów - Huntsman Corporation otwiera centrum Global Business Services w Polsce. Nowe, zlokalizowane w Krakowie, centrum usług dla biznesu (GBS) zapewni szerokie wsparcie dla operacji firmy na całym świecie.
Polscy producenci kosmetyków umacniają pozycję na Bliskim Wschodzie dzięki PAIH
Kontrakt eksportowy, intensywne rozmowy z kontrahentem oraz założenie polskiej spółki - to rezultaty ostatnich działań Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Dubaju na rzecz promocji branży kosmetycznej w ZEA. Na emirackim rynku właśnie zadebiutował producent ekologicznych produktów pielęgnacyjnych Yope.
Misja gospodarcza do Azerbejdżanu
Polsko-Azerbejdżańskie Forum Biznesu oraz rozmowy B2B - to kluczowe punkty programu polskiej misji do stolicy Azerbejdżanu, Baku, którą zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Podczas wydarzenia Agencja zawarła porozumienie o współpracy (MoU) z jej azerskim odpowiednikiem, AZPROMO. Misja odbyła się w dniach 20-21 października.
Kolejny koreański inwestor w polskim sektorze e-mobilności
ANP Enertech, koreański producent komponentów do baterii litowo-jonowych zainwestuje blisko 150 mln zł w Skarbimierzu (woj. opolskie). Zakład spółki powstanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK" (WSSE). Projekt inwestycyjny od początku obsługiwała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).
Polskie firmy razem z PAIH na targach AgroMashov w Jerozolimie
Zakończyły się największe w Izraelu targi branży rolno-spożywczej. W dwudniowym wydarzeniu pełnym paneli i prezentacji, udział wzięło 7000 uczestników - producentów, przetwórców, hurtowników i klientów.
Sukces PAIH Forum Biznesu. Cztery tysiące firm na PGE Narodowym
Zakończyło się PAIH Forum Biznesu 2022. Na PGE Narodowym w Warszawie zgromadziło się niemal cztery tysiące przedsiębiorców, którzy uczestniczyli w rozmowach ze specjalistami i panelach tematycznych poświęconych ekspansji zagranicznej, a także przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski.
It's a match! Polskie firmy technologiczne na Oslo Innovation Week 2022
Podczas odbywającego się w minionym tygodniu Oslo Innovation Week, polskie firmy silnie zaznaczyły swoją obecność w branży nowych technologii. Stało się tak dzięki wsparciu, jakie zapewniło im Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Oslo.
Polskie stoisko na targach Espacio Food and Service w Chile
W dniach 27-29 września 2022 r. w Santiago odbyły się najważniejsze w Chile, jak i w samej Ameryce Południowej targi branży spożywczej - Espacio Food and Service.

Dodaj działkę do naszej bazy ofert inwestycyjnych

Generator ofert inwestycyjnych
Generator ofert inwestycyjnych jest bezpłatnym narzędziem, które udostępnia komplet informacji na temat zamieszczonych ofert inwestycyjnych, dzięki czemu zainteresowani przedsiębiorcy i inwestorzy w łatwy sposób mogą zlokalizować najlepsze nieruchomości w Polsce.

Baza, podzielona została na następujące kategorie:
  • tereny niezabudowane (greenfield)
  • tereny zabudowane (brownfield)
  • powierzchnie biurowe
  • oferty turystyczne
Jest również miejscem do promocji polskich gmin i miast, które mogą zaprezentować swoją pełną ofertę inwestycyjną.

Oferty z Generatora prezentują pracownicy Centrum Inwestycji i Zagranicznych Biur Handlowych PAIH podczas spotkań z inwestorami.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami: generator@paih.gov.pl

ABC Eksportu - sprawdź jak przygotować się do debiutu zagranicą

Wejście przedsiębiorstwa na rynek zagraniczny musi wynikać z realizacji określonego celu strategicznego. Jednakże budowanie strategii powinno być poprzedzone analizą potencjału eksportowego. Zestaw pytań dostępny na "Sprawdź swoje przygotowanie do eksportu" ułatwi rozeznanie się w sytuacji i podjęcie dobrej decyzji.

Komunikat

Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
  • w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
  • zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
  • w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Wiarygodność Kontrahenta Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej »
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »

Mapa rynków zagranicznych

Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter